Işık: Ar-Ge’nin önemini yeni kavradılar

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) düzenlediği “Türkiye’nin Sanayi 4.0 Dönüşümü” konferansının açılışına Bilim, Sanayi ve Teknoloji...

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) düzenlediği “Türkiye’nin Sanayi 4.0 Dönüşümü” konferansının açılışına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık da katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Işık, sanayi devrimi ile ilgili açıklamalar yaptı.

 

ROBOTLAR YAPILACAK

Bakan Fikri Işık, 2020’de 50 milyar cihazın birbirine bağlı olacağını, 3 milyondan fazla robotun hayatlara gireceğinin tahmin edildiğini söyledi. Işık, küresel ticaretin yarısına yakınının bu dönüşümün oluşturacağı ekosistemden etkileneceğinin tahmin edildiğini belirtti.

 

“YAPAY ZEKA YÖNETECEK”

Nesnelerin interneti, büyük veri, simülasyon-yapay zeka, robot-sensör teknolojileri, bulut bilişim, 3-D yazıcılar gibi alanlarda yaşanan gelişmelerin, toplumların üretme ve yönetme biçimini ciddi anlamda etkileyeceğini ifade eden Işık, şunları söyledi: “Mesela bir futbol takımında, takımın sahaya nasıl bir kadroyla çıkacağını, sahaya nasıl yayılacağını, ilerleyen anlarda hangi oyuncunun oyundan alınacağını ve yerine kimin gireceğini, teknik direktörler yerine belki de yapay zeka uygulamaları belirleyecek. Belki de bu teknolojiler nedeniyle teknik direktör maaşlarının düştüğüne şahit olacağız. Kritik bir pozisyonda, topun çizgiyi geçip geçmediğine, hakem yerine üzerindeki sensörlerle topun kendisi karar verecek.”

 

“ENGELLERİ KALDIRACAĞIZ”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Işık, hükümet ve bakanlık olarak bütün bu dönüşümün işaret ettiği gerçeklerin farkında olduklarını belirterek, şöyle konuştu: “Bu dönüşümü temel olarak üç katmanda inceliyoruz; politika, uygulama araçları ve finansman. Özellikle risk ve girişim sermayesi fonlarını çok daha etkin ve yaygın bir hale getireceğiz. Yeni nesil dijital teknolojilerde ülkemize ciddi bir ivme kazandırmak için, çok ciddi bir gayret içindeyiz.

 

Bu nedenle, hangi eylemleri hangi sürede hayata geçireceğimizi içeren yol haritalarımızı dikkatle ve bir gelecek vizyonuyla hazırlıyoruz. Strateji belgelerini çok önemsiyoruz.”

18 Mart 2016 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR