Sol’dan birleşme çağrısı

        Birleşik Muhalefet Çağrıcıları, Halk Eğitim Merkezi’nde ‘Birleşik Muhalefet Hareketi için Tartışma ve Forum’ düzenledi. Gazeteci-Yazar Merdan...

BÜYÜT

 

 

 

 

Birleşik Muhalefet Çağrıcıları, Halk Eğitim Merkezi’nde ‘Birleşik Muhalefet Hareketi için Tartışma ve Forum’ düzenledi. Gazeteci-Yazar Merdan Yanardağ ile KESK eski Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul’un konuşmacı olarak katıldığı foruma, Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Suca Omurca, SES Kocaeli Şube Başkanı Mustafa Yıldız, Yapı Yol Sen Kocaeli Şube Başkanı Etem Kartal, Aydili Sanat Derneği Başkanı Suat Özdemir ve vatandaşlar katıldı. Forumun moderatörlüğünü Erol Perçin yaptı.

 

TÜRKİYE HESAPLAŞMAYA GİDİYOR

Gezi direnişinde hayatını kaybedenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan forumda ilk olarak söz alan isim, Gazeteci-Yazar Merdan Yanardağ oldu. “Türkiye’nin, iç savaş ihtimalini de içinde taşıyan bir hesaplaşmaya gittiğini düşünüyorum” diyen Yanardağ, Türliye’nin kendi içinde taşıdığı değerlerle, 21. yüzyıla devam edemeyeceğini söyledi.

 

İLERİCİ ADIMLARA

KAFİRLİK DEDİLER

Cumhuriyete karşı ilerici ve gerici eleştiriler olduğunu belirten Yanardağ, “Biz, cumhuriyetin daha demokratik, özgürlükçü ve modern olması için eleştiriler yaptık. Ama gerici eleştiriler de vardı. Türkiye’de her ilerici adımı, modernleşmeyi kafirlik, gavurluk olarak gördüler” dedi. Konuşmasını sürdüren Yanardağ, “Bizim de eleştirdiğimiz cumhuriyet, Türkiye için ilerici bir adımdı. Fakat cumhuriyete objektif bakamadılar. Cumhuriyeti kuranlar, cumhuriyete ihanet etti” diye konuştu.

 

İKTİDAR KAVGASINDALAR

Cumhuriyetin, kendi solunu tasviye etmek için ortak çalıştığı güçler tarafından tasviye edildiğini vurgulayan Yanardağ şöyle konuştu: “Ergenekon, Balyoz gibi davalarla zaten solcu kalmayan cumhuriyette sağcı Kemalistler de kalmadı” dedi. Cumhuriyetin yıkıldığını ifade eden Yanardağ, sözlerine şöyle devam etti: “Ancak yerine bir rejim kuramadılar. Yeni ve küçük bir tavsiye operasyonuyla her şey gider. AKP-Cemaat kavgası da bu yüzden.”

 

CHP’DE TABAN SOL LİDERLER SAĞ

CHP’nin yeni kurulmak istenen dinci rejime kaybettiğini dile getiren Merdan Yanardağ, “CHP, kendi sağına yönelerek AKP’nin alternatifi olma yoluna gitti. Cumhurbaşkanı a1dayı Ekmeleddin İhsanoğlu da bunu göstermektedir” dedi. CHP’yi eleştirmeye devam eden Yanardağ, “CHP’nin tabanı solda, ama lider kadrosu sağa kaymakta. Türkiye’de etnik değil sınıf siyaseti yapan, liberal ve milliyetçilikten arınmış bir harekete ihtiyaç var” dedi.

 

TOMBUL DA CHP’Yİ ELEŞTİRDİ

KESK eski Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul da CHP’yi eleştirdi. Türkiye’de insanların hapislere atılarak, korkutularak, hatta öldürülerek susturulduğunu vurgulayan Tombul, “Bu şekilde ideolojik hegemonya oluşturdular” dedi. Eleştiri oklarını CHP’ye yönelten Tombul, şunları söyledi: “Devletin kurucusu CHP, geçmişi savunarak bugüne yön veremediği, ilerici adımlar atamadığı için mevcut hegemonyanın içinde yer alıyor. Gezi’ye destek veren CHP, bugün İslamcı bir adayla karşımıza çıkıyor ve ekliyor, ‘Tayyip düşsün. Başka şansımız yok’ diyor.” Tombul da konuşmasını birlik çağrısı yaparak noktaladı.

22 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

EDİTÖRE - DÜZELTME: İsmail Hakkı Tombu henüzl KESK Genel Sekreteridir. eski değildir.

Yanıtla . 0Beğen 22 Haziran 16:51
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR