Kocaeli gümrük verileri açıklandı

Yüzde 15 düşüş var bunu petrol fiyatlarının düşmesine bağlıyoruz” dedi.   KSO 7’ınci dönem 38’inci meclis toplantısı KSO’nun Meclis Salonu’nda yapı...

Yüzde 15 düşüş var bunu petrol fiyatlarının düşmesine bağlıyoruz” dedi.

 

KSO 7’ınci dönem 38’inci meclis toplantısı KSO’nun Meclis Salonu’nda yapıldı. Meclisin oturumu Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul yaptı. Meclise TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Haluk Görgün ve oda üyeleri katıldı. Açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, 1-31 Mayıs tarihleri arasında odaya yapılan üye kayıt sayılarını açıkladı.

 

MAYIS AYI İHRACAT 12, 1 MİLYAR DOLAR

Ardından mecliste konuşma yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Bütçe geliri yüzde 15,7, bütçe gideri yüzde 6,6. Nisan ayında vergi gelirleri yüzde 1,7 arttı. Buna rağmen fazla verdik. Çünkü bu ayda bütçe gelirlerine en büyük katkı teşebbüs ve mülkiyet gelirlerinden yüzde 86 oranında geldi. Nisan ayında kit ve kamu bankalarından 9,6 milyar gelir elde edildi. Diğer taraftan kümülatif olarak ilk dört ayda giderler yüzde 9,9 ve gelirler yüzde 16,2 arttı. Gümrük Bakanlığı verilerine göre mayıs ayı ihracat 12, 1 milyar dolar. Yüzde 10 arttı. Mayıs ayı ilk ihracatımız 141 milyar dolar ile geçen yılın gerisinde” dedi.

 

İHRACATIMIZ 1,2 MİLYAR DOLAR

Kocaeli Gümrük verilerini açıklayan Zeytinoğlu, “İhracatımız 1,2 milyar dolar. Yüzde 15 düşüş var bunu petrol fiyatlarının düşmesine bağlıyoruz. İthalatımız 3,6 milyar dolar yüzde 10 oranında düştü. İlk 5 ayda ise ihracatımız yüzde 10 ve ithalatımız yüzde 11 geriledi. Sanayi üretimi nisan ayında yüzde 7 arttı. Dış ticaret verilerinden düşük büyümenin sinyalini almıştık. Yatırımların işareti olan sermaye malı üretiminde ki yüzde 5,78’lik gerileme endişe veriyor. Yabancı sermaye yatırımı çekme noktasında acil çabalara ihtiyacımız var” açıklamasında bulundu.

 

İLİMİZDEN 80 FİRMA YER ALDI

Salı günü İSO tarafından 2015 yılında Türkiye’nin 500 büyük firmasının açıklandığını belirten Başkan Zeytinoğlu, “İlimizden 80 firma yer aldı. İlk on firma içerisinde TÜPRAŞ, ikinci büyük firma Ford vardı. Yine ilimizde faaliyet gösteren Hyundai Assan Otomotiv bu yıl sekizinci sırada yer aldı. Bu yıl listemize 2 firmamız yeni ilave oldu. Türkiye’nin en büyük işletmesi TÜPRAŞ, ikinci büyük işletmecisi Ford ve 324’üncü sırada yer alan Ağır Haddecilik ile birlikte 3 firmamız konumunu korudu” ifadelerini kullandı.

 

26 BİN 300 KİŞİ ZİYARET ETTİ

Geçtiğimiz ay 26-29 Mayıs’ta yapılan SANTEK’ 16 fuarına değinen Zeytinoğlu, “Bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştirdiğimiz fuarımız TÜYAP ile yolumuza devam ettik. Bu sene hem alansal hem de katılım bakımından en büyüğünü gerçekleştirdik. 3 hol, 180 stant, 7 bin 500 metre karelik alan artı diğer kurum ve kuruluşlar için ayrılan 2 bin metre karelik alan dahil edildiğinde toplam 250 stant ile katılım oldu. 4 gün boyunca fuarı 26 bin 300 kişi ziyaret etti. Fuar boyunca savunma sanayinin lideri, deniz kuvvetleri komutanlığı, ASELSEN, ROKETSAN ile tedarikçi görüşmeleri gerçekleştirdi. 430 görüşme yapıldı. 10 farklı ülkeden, 43 yabancı firma, Türkler dahil toplam 150 firma etkinliğe katıldı. 737 ikili görüşme yapıldı” dedi.

 

102 ADET AYRI LABORATUVAR

Meclisin konuğu olan Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Haluk Görgün “KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, göreve geldikten sonra üniversite-sanayi işbirliği yapılacaksa bu bölgeden yapılmalı dedi. İlişkilerin güçlendirilmesi adına güzel adımlar attık.  GTÜ’de 2 bin 427 lisans, 2 bin 790 yüksek lisans ve 722 doktora yapan öğrenci sayımız var. 81 profesör, 54 doçent, 56 yardımcı doçent, 21 öğretim görevlisi,26 okutman, 233 araştırma görevlisi ve 28 uzman sayımız var. 2014 yılında öğretim üyesi başına 2 bin 73 adet makale yapıldı. Öğretim üyesi başına aktif Ar-Ge Proje Fonu 120 bin TL. Üniversitemizde 102 modern cihazlarla donatılmış 102 ayrı laboratuar var” ifadelerini kullandı. Öte yandan Görgün,URAP TR 2015-2016 Türkiye sıralamasına göre üniversitenin genel sıralamada 7’inci, Tıp Fakültesi olmayan üniversiteler sıralamasında 4’üncü ve devlet üniversiteleri genel sıralamasında 6’ıncı olduklarını kaydetti.

Haber: Serkan BORLAK 

10 Haziran 2016 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR