İnaltay ailesine ikinci darbe

ÇADEM’in sahipleri İbrahim Çağdaş İnaltay ve eşi Berat İnaltay, 28 Ekim’de kaybettikleri kızları Omay’ın acısı dinmeden, ikinci şoku yaşadı. Kurumda y...

BÜYÜT

ÇADEM’in sahipleri İbrahim Çağdaş İnaltay ve eşi Berat İnaltay, 28 Ekim’de kaybettikleri kızları Omay’ın acısı dinmeden, ikinci şoku yaşadı. Kurumda yaşanan hırsızlık sonucu öğrenciler ve senetleri ellerinden gitti, dava dün görülmeye başlandı.

ÇADEM Eğitim Kuruları’nın sahibi İbrahim Çağdaş İnaltay ve Berat İnaltay geçtiğimiz yıl 28 Ekim günü yaşanan büyük sel felaketinde kızları Omay İnaltay’ı kaybetmişlerdi. Kızlarının acısını üstlerinden atmaya çalışan aile iddialara göre ikinci darbeyi yaşadı. İddialara göre İnaltay ailesi kızlarının yasını tutarken, dershane çalışanları tarafından soyuldu. Aile sahipleri olduğu ÇADEM Eğitim Kurumu’na gittiğinde öğrenci senetlerinin çalındığını görünce şok oldu. 380 bin TL değerindeki öğrencilere ait senetlerin çalındığını tespit eden aile, hemen polise şikayette bulundu.

ÖĞRENCİ SENETLERİ
Polis dershanede yaptığı araştırmada bazı kamera görüntüleri elde etti. Aile Halil Kuş, Kadir Tanır, Gökçen Utku Demir, Lütfi Kuş, Özlem Öztok, Ömer Kuş ve Halil İbrahim Kuş’tan şikayetçi oldu. İddialara göre bu şahıslar dershaneden senetleri çalıp 8 Kasım tarihinde Ömerağa Mahallesi Şehabettin Bilgisu Caddesi No: 71’de İlk Umut Açık Öğretim Kurumları ismiyle dershane açtı. Açılan dershane ise ocak ayının ortalarına kadar kaçak olarak çalıştı. Olay savcılığa intikal edince dershanede sekreter olan Özlem Öztok ve diğer şahıslar için kavuşturmaya gerek kalmadığı gerekçesiyle tanık olarak dinlenmesine, Kadir Tanır ve Lütfi Kuş’un sanık olarak yargılanmasına karar verildi.

İLK DURUŞMA GÖRÜLDÜ
Olayla ilgili duruşma Kocaeli 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dün görülmeye başlandı. Görülen duruşmaya tanık Ömer Kuş ve sanık Lütfi Kuş katılmazken, sanık Kadir Tanır hazır bulundu. Tutuksuz sanık Kadir Tanır verdiği ifadede suçlamaları kabul etmeyerek,“2007 yılından beri ÇADEM’de çalışıyorum. İlk yıl para almadan çalıştım. Sonraki yıl 1000 TL para aldım, bir sonraki yıl 3 bin TL para aldım. Maaşlar hesabıma yatıyordu. Burada bana ait klasörleri incelemek için götürdüm. Klasörlerimi inceleme hakkım vardır. Bu defterler yasal defterler değildi. Bu senetlerin denetimi ne bana aittir ne de ÇADEM’e aittir. Ayrıca öğrencilerden eğitim dönemi içerisinde bir senet alınıyor, bu senet örneğin 750 TL tutarında ise bu 10 taksit yapılıyor ve bu taksit en son ödendiğinde senet veriliyor. Dolayısıyla bu senedi benim alıp götürmem mümkün değildi” dedi.

İNALTAY ŞİKAYETÇİ
Müşteki İ. Çağdaş İnaltay verdiği ifadede, “Huzurda bulunan tanık dershanemize 2 hafta geldi ve tanıtım eğitimleri verdi. Sanık ile bir ortaklığım yoktur. Kendisinde eğitim kitapları satın almıştık. Sanık Kadir ile tanıştıktan sonra dershanemizde açık öğretim eğitimleri verilmeye başlanmıştır. Sanık defterleri ve klasörleri inceleme hakkına sahip değildi. Alıp götürme hakkı yoktur, ayrıca elemanlarına verme yetkisi de yoktur. Sanıktan şikayetçiyim” dedi.

TANIKLAR DİNLENDİ
Şirket çalışanlarından Özlem Öztok ve Lütfi Kuş’un babası Halil Kuş verdiği ifadede, oğlu Lütfi Kuş’un isteği üzerine Öğrenci Kayıt Bürosu’ndan evrakları aldığını doğrularken, ne olduğunu bilmediğini, evrakları ÇADEM çalışanı Gökçen Utku Demir’e teslim ettiğini söyledi. Tanıklardan Gökçen Utku Demir verdiği ifadede ilginç noktalara değinirken, şunları kaydetti “Sanıkları tanırım. 3 yılı aşkındır burada çalışmaktayım. Kadir Tanır, Lütfi Kuş ile birlikte geldiler. Önce senetlerin bulunduğu odaya geçtiler, burada oturup dosyalara bakıyorlardı. Ellerinde poşetlerle çıktılar. Bana gelerek Çağdaş Bey’i sordular. Bende cenaze nedeni ile burada olmadığını söyledim. Tamam dediler başka bir şey demediler. Aynı gün akşam Çağdaş Bey geldi. Beni aldı birlikte Özlem Hanım’a gittik. Özlem Hanım orada Çağdaş Bey’e dayısı Kadir’in senetleri aldığını söyledi.

SENETLERİ ALMIŞLAR
Biz hemen Çağdaş Bey’le dershaneye gittik kamera görüntülerini inceledik. Kadir Tanır ve Lütfi Kuş’un elinde torbalar ile dershaneden çıktığını gördük. Polis geldi burada inceleme yaptı. 24.00 sıralarında Çağdaş Bey, Kadir Bey’in buluşmak istediğini söyleyerek beni aldı. Kadir Bey sürekli Özlem’in borcu var diyordu. Sürekli hesaplardan bahsediyordu. Tam o sırada Ömer Kuş geldi. ‘Senetler Açıköğretim Bürosunda isterseniz getirelim’ dedi. Ömer Kuş eve telefon etti. Dilek orda mı diye dileği çağırdı. ‘Senetleri al çabuk gel’ dedi. Dilek’in eşi Koray Ay ve babası Halil İbrahim Kuş geldi. Senetleri bana getirdiler. Senetleri bana verdiler. Üstelik senetleri inkar ettikleri halde biz bunları öğrenci aramasında kullanacağız dediler” ifadelerini kullandı.

SARIBAY-ACURMAN SAVAŞI
Davanın en önemli olaylarından biri de Cengiz Sarıbay ile Hüseyin Acurman’ın karşı karşıya gelmesi oldu. Kocaeli’nin en iyi ceza avukatları arasında bulunan ikili davada etkin rol oynayarak sanık ve tanık ifadelerine yerinde sorular sordu. Duruşmada Sanıkları Cengiz Sarıbay savunurken, mağdur sıfatıyla davaya katılan İnaltay ailesini ise Hüseyin Acurman savundu. Mahkeme heyeti tanık Ömer Kuş ve sanık Lütfi Kuş için Şişli Asliye Ceza Mahkemesi’ne yazılan talimatların beklenmesine, davaya katılmayan Özlem Öztok ve Dilek Ay’ın bir sonraki davaya zorla getirilmesine, Sanık Müdafi Av. Cengiz Sarıbay’ın tanık Gökçen Utku Demir hakkında savcılığa suç duyurusu talebiyle ilgili hükümle birlikte, deliller değerlendirilmek üzere davayı 4 Mayıs 2011 tarihine erteledi.

03 Mart 2011 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR