Sadece İzmit’te bir yılda 162 ton atık yağ toplandı

Belediyenin Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışma ile geçtiğimiz yıl boyunca yaklaşık 162 ton atık yağ toplandı.   BİODİZE...

Belediyenin Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışma ile geçtiğimiz yıl boyunca yaklaşık 162 ton atık yağ toplandı.

 

BİODİZEL OLARKA KULLANILIYOR

Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın da büyük önem verip destek olduğu proje kapsamında ev ve okullardan yaklaşık 9 ton, işyerlerinden de 153 ton atık yağ toplanarak bunların geri dönüşümü sağlanarak ekonomiye ciddi katkı sağlandığını söyleyen yetkililer “Ev ve işyerlerinde kullanılan bitkisel yağların kontrolsüz şekilde doğaya atılması büyük çevre felaketlerine neden olmaktadır. İzmit Belediyesi olarak 5 yılı aşkın zamandır ev ve işyerlerinden atık yağları toplayarak bunları biodizel olarak tekrar ekonomiye geri kazandırıyoruz. Bu konuda Kocaeli Üniversitemiz ile ortak çalışma içindeyiz” dediler.

 

1 LİTRE ATIK YAĞ 1 MİLYON METREKÜP SUYU KİRLETİYOR

İlgililer,1 litre atık yağın 1 milyon metreküp temiz suyu kirlettiğini de hatırlatarak “Belediye olarak atık yağların lavabolardan dökülmemesi gerektiğini anlatıp bunların kapalı kaplardan biriktirilmesini istiyoruz. Ev ve işyerlerinde biriktirilen kullanılmış atık yağları toplayarak çevre kirliliğinin de önüne geçmiş oluyoruz. Ayrıca lokanta, restorant, pastane gibi bitkisel yağların yoğun şekilde kullanıldığı yerlerde denetimlerde de bulunarak yağ ölçümleri yapıyoruz. Bilindiği gibi kızartmalık yağlar 3 defadan fazla kullanıldığında kanserojen etki yapmaktadır. Ev ve işyerlerinde bu yağların 3 den fazla kullanılmaması konusunda da uyarılarda bulunuyoruz” şeklinde konuştular.

20 Ocak 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR