MHP İl Başkanı Yaylak’tan ŞOK açıklamalar!

Yaylak: Kişiye dayalı siyaset dönemi bittiMHP İl Başkanı Celalettin Yaylak, kongre sürecini değerlendirerek, “Teşkilatımızda artık kişiye dayalı siyas...

BÜYÜT

Yaylak: Kişiye dayalı siyaset dönemi bitti
MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak, kongre sürecini değerlendirerek, “Teşkilatımızda artık kişiye dayalı siyaset dönemi bitmiştir. Hiçbir aday ‘şu ilçe delegesi benim’ diyemez” dedi

Kongre sürecini değerlendiren MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak, parti içindeki eski siyasetçilerin delege listelerinde yer almadıkları yönündeki eleştirilere cevap vererek, “Bazı aksilikler oldu ama bunun arkasında kimse art niyet aramasın” dedi. Yaylak, partide bireye dayalı siyasetin sona erdiğini de ifade ederek şunları söyledi: “9 ilçe kongremiz bitti. Geçmiş dönem ile bu dönem arasında fark var. Bazı taşlar yerinden oynadı. Delege sisteminde şeffaflık ortaya çıktı. Kamuoyu bunu görüyor. Ülkücüler bu durumdan oldukça memnun. Dört dörtlük olma yolunda ilerliyoruz. MHP’yi temsil noktasında kaliteli, donanımlı kişilerle yolumuza devam ediyoruz. Yapılan listeler bu yöndedir.

LİSTELERE MÜDAHİL OLMADIM
Eski partililerimizin delege listelerine alınmadığına yönelik eleştiriler var. Kongre öncesinde 12 ilçe başkanımızla bir araya geldik. Bu toplantıda bir il başkanı olarak, bugüne kadar Kocaeli’de yapılmamış bir şey istedim kendilerinden.
Her ilçe başkanı kendi yönetimiyle birlikte delege listesini oluşturdu. Buna ilden kimse müdahil olmadı. Sadece ilçe başkanı ve yönetim kurulu tarafından listeler yapıldı. Bölgede partiye hizmet etmiş, maddi, manevi katkı sağlamış kişilerin listede yer almasını istedim. Gördüğüm genel izlenim, ilçe başkanları, başkan adayları yaptıkları listelerde genel hatlarıyla buna uydu.

KİMSE ART NİYET ARAMASIN
Aksilikler oldu. Bunun arkasında art niyet aranmamalıdır. Birçok ilçede bin-bin 500 üyemiz bulunuyor. Bunlardan 400 tanesi delege olacak. 11-127 arasında değişen il delege listeleri oluşmaktadır. 2 bin 500 üyesi olan bir ilçe hepsini delege yazamaz. Gözden kaçmış, unutulmuş olabilir. Listeyi yapan kişiler de teşkilat mensuplarıdır. ‘İl delegesi olamayan, il ve ilçe başkan adayı olamaz’ gibi yanlış bir izlenim var. Tüzüğümüzde böyle bir durum söz konusu değil. Eski ülkücüler tabir edilen kişiler, bir elin beş parmağını geçmez. Bunu bu kadar büyütmemek gerekiyor.

BİREYE DAYALI SİYASET BİTTİ
Bugün ortaya çıkan 9 ilçenin delegasyonuna geçmiş dönemde olduğu gibi ben hakimim kimse diyemez. Ben de dahil olmak üzere. Teşkilat içerisinde ilçe başkanı, yönetim kurulu üyeleri ne yaptıklarını biliyor. Herkes aldığı sorumluluğun farkına vardı. Kocaeli’de bireye siyaset dönemi bitmiştir. Artık teşkilat mantığı ile hareket eden, teşkilatın çıkarlarını koruyan insanlar siyaset yapmaya devam edecekler. Ama bireye dayalı siyaset yapanlar bir noktada son bulacak. Belki o nokta bugündür. Asla geçmiş dönemde siyaset yapan arkadaşlarımızı kapının dışına itmedik. Sen şurada otur demedik. Siyasetini herkes yapsın ama teşkilat içerisinde.

ANKARA’YA SUNDUĞUM ONAY
MHP İl Başkanlığı sınırları içerisinde yapılım onun dışına çıkmayalım. Farklı alanlara götürmeyelim. Benim arkadaşlarımla yapmak istediğim budur. Ankara’ya sunmuş olduğum onay da budur. Benim genel başkanımdan duymuş olduğum da budur. Asıl olan teşkilattır. Bu teşkilatı bilen herkes burada siyaset yapabilir. Kimseye git siyaseti başka bir yer de yap demedim. İlk atamamda 50 kişiyi yönetim kurulu dışında bırakmam sonrasında; ‘Cumali Durmuş ve Ruhi Çavdar’ın yönetimini tasfiye etti’ dediler. Mevcut yönetimimde bulunan arkadaşlarımdan 22 tanesi Cumali Durmuş ve Ruhi Çavdar’ın listesinden gelen arkadaşlardır. Çekirdek kadro yine onlar.

DURMUŞ – ÇAVDAR – TÜRKKAN
‘Lütfü Türkkan’a dayalı yönetim yaptı’ dediler. Cumali Durmuş, Ruhi Çavdar ve Lütfü Türkkan’ı tasfiye etmedim. Teşkilat çıkarlarına yönelik çalışıyorum. Hiç kimseyi partiden kovmadım. Kimseyi partinin dışına atmadım. Siyaset yapmak isteyen herkese kapımız açık. Delegasyon kimsenin kontrolünde değil. 600 il delegesine, aday olacak herkesin bire bir ulaşması gerekiyor. Herkes kendini göstermesi gerekiyor. Geçmiş yıllarda delegeler, il başkan adayını kongre salonunda görüyordu. Çünkü oraya kadar kurulmuş geliyorlardı. Ama şimdi öyle bir şey yok. Siyaset benim hakkım diyen herkes MHP’ye gelebilir. Bundan daha adil delegasyon olmadı.

MHP DEĞİŞİMİN EVRESİNDE
Sadece kendi iç dünyamızda siyaset yapmıyoruz. Rakiplerimizi de gözlemleyerek bir yapı oluşturuyoruz. Kocaeli teşkilatları için kongreler şans olmuştur. MHP’de belediye bulunmamaktadır, İl Genel Meclis üyesinden, belediye meclis üyesine kadar elinizde hiçbir şey yok. Bunları söylerken acı hissediyorum. Bunların neden olmadığının sebeplerini araştırıyoruz. Kongreler öncesinde oluşacak olan yönetimler bir süzgeçten geçirildi. Eksiklerimiz görülerek, yönetimler oluşturuldu. Başarı isteyen ekipler oluştu. Mevcut iktidara alternatif olan tek partiyiz. Zamanında bu değişim yapılmadığından sorunlar yaşandı. MHP büyük bir değişimin evresindedir. İktidar dağılma sürecine girmiştir.

AKP’DE 3 GRUP VAR
AKP’de siyaseti üçe ayırdık. Bir; AKP’de siyaset yapıp kasasını dolduranlar ve kenarda bekleyenler, iki; şu anda kasasını dolduranlar, üç; kasasını doldurmak için sırasını bekleyenler. Bugün kenarda bekleyenlerin sesi gür çıkmaya başladı. Bunu nereden görüyoruz? AKP’nin ilçe kongrelerinde bunu görmeye başladık. Bunu hep birlikte görüyoruz. AKP kongre yapamıyor. Faşizanca yönetim sergileniyor. Aday olmak isteyenlere dahi şans verilmiyor. Neden korkuluyor? Neden çekiniyorlar? Kenarda bekleyenler, iki gurubu basına deşifre edecek. Tek adaylı kongre ısrarı bundan dolayıdır. Tek korktukları budur.”

GENEL MERKEZ BİLİR
Merhum Başbuğumuz Kocaeli’den iki milletvekili çıktığında iktidarız demişti. Hatırlanacağı gibi buradan iki milletvekili çıkardık, iktidar ortağı olduk. Kocaeli çok önemlidir. Bu sancılar bundan dolayıdır. MHP kabuğunu kırmıştır. Doğum sancısı yaşanıyor. Sonuca az kaldı. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Basiretsiz başarısız dönemler geride kaldı. Burada kendi ticaret hanemi işletmiyorum. Burada il başkanlığı yapıyorum. Bağlı bulunduğum teşkilatım var. Ona dayalı siyaset yapıyorum. Kongreler biter, Ankara’da yalpan istişare sonrasında uygun görülmesi durumunda yolumuza devam ederiz. Adaysak adayız deriz, kenarda kalmamız gerekiyorsa kenarda kalırız.”

16 Şubat 2012 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR