MİA projesi sanayi esnafını gerdi

MİA Projesi Kapsamında Sanayi Esnafı sıkıntılı bir dönem geçiriyor. Esnaf yerel yöneticilere ateş püskürüyor, sanayi sitesi başkanı Muzaffer Gürfidan...

BÜYÜT


MİA Projesi Kapsamında Sanayi Esnafı sıkıntılı bir dönem geçiriyor. Esnaf yerel yöneticilere ateş püskürüyor, sanayi sitesi başkanı Muzaffer Gürfidan ise başkan Karaosmanoğlu’nu ilgisizlikle suçluyor.


Mia Projesi ve Sanayi’nin taşınmasıyla değerlendirme yapan S.S. İzmit Sanayi Sitesi işletme Kooperatif Başkanı Muzaffer Gürfidan, ya Salı günü konuyla ilgili basın toplantısı düzenleneceğini ifade ederek, “Biz İzmit’in gelişmesine karşı değiliz. Ancak biz bu projenin siyasi bir karar olduğunu, halkın kandırıldığını düşünüyoruz” dediSALI GÜNÜ BASIN TOPLANTISI

Gürfidan açıklamalarında şunları söyledi; “Körfez Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Muzaffer Gürfidan MİA projesiyle ilgili olarak Salı günü basın toplantısı düzenleyeceğini söyledi. MİA projesine Hayır demediklerini ancak mağdur olmaktan korktuklarını söyleyen Gürfidan, “İnsanlar çıkıyor sağda solda bu proje iyi diyor. Hâlbuki bu demeçleri verenlerin 1 metre yeri yok o bölgede” yorumunda bulundu. Sanayi sitesi içerisinde insanların 40-50 yıllık birikimlerinin olduğunu söyleyen Gürfidan, “ O insanların 2. bir iş adresi yok. Ne Ankara’da lokantası var ne İstanbul’da barı var” dedi.

GARANTİSİ YOK

Bin 400 işyerinin bulunduğu sanayi sitesinin çalışanları ve aileleriyle nüfusu 70 bin kişiye ulaşıyor. Tamam, biz İbrahim Karaosmanoğlu’na güvenelim. Zarar görmeyeceğimizi söylüyor. Peki, 5 sene sonra İbrahim Bey belediye başkanı olamayınca kime gideceğiz. Kime güveneceğiz. Siz merak etmeyin çok büyük değer kazanacak diyorlar ama şuan bile hiç öyle görünmüyor. 30 tane iş yerimizin değeri 10 trilyon yapıyor, öte o büyüklükteki bir arsa ise 2 trilyon bile değil. Hiçbir şeyin garantisi yok. Bize bir şey sormadan yana bize yer göstermeden bize nasıl ve ne zaman yardımcı olacak.

EN ÇEVRECİ SANAYİ SİTE
İzmit’in nüfusu atıyorum 500 bin bu 500 bin kişiye sanayi çarşısı gerekmiyor mu? Ne yapacak insanlar nerede işlerini görecekler. Burada homojen bir değer olmalı. Birinin minimum birinin maksimum değerde olmamalı. Bir kendimizi Çarşıyapı gibi dizayn edebiliriz. Burada bacalı sanayi yok. Duman çıkmaz. En fazla ellerini yıkar. İddia ediyorum Türkiye’de Çevreye en duyarlı sanayi sitesi biziz, her türlüde ispatlarız. Ayda iki kez her yerde numune alınıyor, tahliller yapılıyor.

2025’E KADAR SÜRE OLDUĞUNU SÖYLÜYORLAR
10-15 yıllık mesele. Şuan 2025 yılına kadar ruhsat veriyorlar. Ben inanmıyorum 2025 yılına kadar gideceğine. 12 yıl daha ömrü var gibi görünmesine rağmen bunlar bu işi çok çabuklaştıracağına inanıyorum. Öne alacaklarını biliyorum. Yolları kim istimlak edecek diye soruyorum bunun cevabını veren yok. Bu kent meydanını, park alanını ve yolları kim istimlak edecek. Onu bize söylesinler, bir cevap versinler. Gelen adam mı alacak belediye mi istimlak edecek. Yolların planlarda görünmediğini söyleyen zihniyet o yollara cadde sokak ismi ekliyor.

NCITY ÖRNEĞİ
Biz zamanında söyledik, İzmit Belediyesi’ne yalvardım zamanında NCITY’e ceza kesmeyin diye. Delikanlılık bizde kalsın bu parayı alamazsınız dedim. Ama yazdılar. Ne oldu yazdılar da, alabildiler mi? Kim aldı, Büyükşehir kentsel dönüşüme soktu bitti iş. Aradaki rantı kim elde etti acaba. Günahları boynuna. İzmit belediyesi tahsil etsin c ezaları. 500 milyar ceza var. İzmit Belediyesi ceza yazdı. Hadi tahsil etsin. Fuar alanının da bir kısmını kentsel dönüşüme sokmadılar mı? Sırf NCITY’i kurtarmak için.

ÖLENE KADAR PEŞİNİ BIRAKMAYIZ
Şimdide bu projeyi AVM yapmak için geçirmek istiyorlar. Haldız’ın makineleri orda. AVM inşaatı için hazır duruyor. Her şey hazır bekliyor, bunun süresi bitsin diye. Bize bu işi büyütmeyin diyorlar. Büyütmeyin çok karlı çıkacaksınız diyorlar. Sanayideki esnaf kararlı, bu işin peşini ölene kadar bırakmayacak.

+++++++++

Gürfidan’dan iki öneri

Muzaffer Gürfidan, “Körfez Küçük Sanayi Sitesi MİA Projesi kapsamında zarara uğratılırsa bunun vebalini başkan Karaosmanoğlu taşıyamaz. Bu işin iki çıkar yolu var, ya bizi MİA Projesi içinden çıkartacaklar, yada mağdur etmeden gerçek hakkımızı verecekler, üçüncü bir yol yok” dediBİZİ BU İŞİN DIŞINDA TUTSUNLAR
Bizi de Çarşı Yapı gibi bu işin dışında tutmalılar. Buda çok zor bir şey değil. Çarşı Yapı’ya açılış yaptılar. MİA Projesi’nin tamamen dışında. Niye 50 Metrelik yolu getiriyorlar Kullar Sapağı’ndan Beğendik’in önünde bağlanıyor. Eski gölcük yolu 30 metre. Bu mantık neresinde… Çarşı Yapı çok güzel modern olduğu için kapsam dışında bıraktılar. Bizde Çarşı Yapı’dan daha güzel yapabiliriz dükkânlarımızı. Bizide bu olayın dışında tutsunlar. Bizi sıradan usta tamirhaneci gibi görmesinler. Orada Türkiye’nin her yerine iş yapan firmalar var. İlk defa Japonya’da lastik kalıbı ihraç eden firma bizim sanayi sitemiz içinde. Japonlar ilk defa bir lastik kalıbı almışlar o da bizim siteden gitti.


HİÇBİR HAZIRLIK YOK

“Biz size şöyle bir yer bulacağız, sizin istediğiniz gibi bir proje çizip sizi buraya taşıyacağız” diyen de yok. Buradaki esnafın üretimden kopmaması lazım. Bu millet nereye gidecek. Hangi sanayiye gidecek. Olması gereken, “Ben bu siteyi kaldırıyorum herkesin hakkını alıyorum. Üstüne de bu kadar para veriyorum” denerek, hem iş yerini almalı hem parasını almalı. Madem burası değerlendi, olması gereken bu.

BU İŞİN İKİ ÇIKAR YOLU VAR
Ya Çarşı Yapı gibi bizi kapsam dışı tutacaklar ve biz sitemizi güzelleştireceğiz yada farklı bir yere site yaparak buradan bizlere yer verilecek ve parasını verecekler. Bizde seve seve, dua ederek yerlerimizi vereceğiz. Öteki türlü herkes beddua edecek. Üçüncü bir çözüm yok. Üçüncü çözüm bu insanların yüzde 80’inin ölümü olur. Ya bu insanlar kalp kilizinden gider, yada kendini vurur. Allah Korusun… Bizim belediye başkanımız, dini inancı çok yüksek olan biridir. Yarın öbür gün yaşlandığında Yuvacık’tan şehre inmek için bölgeden geçerken hiç vicdanı sızlamayacak mı acaba. Bu işin öbür tarafı da var. Buradaki hesap ayrı, öbür taraftaki hesap ayrı.

İTİRAZ SAYISI ÇOK YÜKSEK
Ne olursa olsun biz 800 kişi itiraz ettik. Az değil. Biz bir parseliz, onların söylemi 1400 dükkanın bulunduğu bölge bir parsel sayılıyor. Bu yüzden de yüzde 4 itiraz var diyorlar. Sadece yüzde 4 biziz, Körfez Küçük Sanayi Sitesi.... Başka kimse itiraz etmedi mi? Etti, Sefa Sirmen Sanayi Sitesi’ndekiler de itiraz etti, Çevredeki vatandaş ediyor.

BAŞKAN BU İŞLE İLGİLENMİYOR
Sizi biz kurtardık hiç merak etmeyin diyorlar. Maddeleri okuyoruz bizi kurtaran bir şey yok. Aksine yakan çok şey var. Başkan bu işle ilgilenmiyor dışarıda kalmak istiyor. Bizi duymazlıktan geliyor. Allah uzun ömür versin ama belediye başkanlığı bittiğinde Yuvacık’tan merkeze gelirken vicdanı sızlayacak. Bu insanları yaktım ben diyecek. O vicdan azabından ölecek o. Polisler intihar ediyor madi problemlerden dolayı, bizim orda da aynı intiharlar yaşanacak. Ama biz kesin kararlıyız. Tek vücut olduk. Sonuna kadar direneceğiz. Bu proje ekonomiyi de perişan edecek. Bu kentin sanayisini besleyen burası… Tüm fabrikalarla iş yapıyor. Bu durumu ekonomik olarak da düşünmek lazım…

EYLEM PLANLARI
Bu iş onların istediği gibi sonuçlanırsa çoluk çocuk belediyenin önüne gideceğiz. Hakkımızı eylemlerle alacağız. Belediyenin önünde çadır kurmayı öneren esnaf arkadaşlarımız bile var. Ortalığın gerilmesini istemiyoruz” dedi.

Sanayi Esnafı MİA’ya tepkili

Merkezi İş Alanları Projesi (MİA) nedeniyle taşınması gündemde olan Küçük Körfez Sanayi Sitesi esnafları, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne tepkili. İşlerin yeni yeni rayına oturduğunu belirten işyeri sahipleri, İzmit’in güzelleşmesi için yapılacak bir projeye kimsenin karşı olmayacağını, ancak sanayinin taşınması ile zarara uğrayacaklarını söylediler.


BASINDAN ÖĞRENDİK
Sanayi Sitesi’nde oto boyamacılık yapan Zafer Özdemir, kendilerinin konuyla ilgili Belediye tarafından bilgilendirilmediklerini belirterek, “Projeden memnun değiliz. Burada, deyim yerindeyse kanımızın son damlasına kadar savaşıyoruz, buradan ekmek yiyoruz ve burayı seviyoruz. Biz buradan gitmek istemiyoruz” diye konuştu. Projeye karşı olmadıklarını belirten Özdemir, projeyi gazeteden öğrendiklerini, esnafın fikrinin alınması gerektiğini ifade etti. “Sadece ben değil, hiç kimse taşınmak istemiyor” dedi.

……..

BİZİ BİTİRME PROJESİ
Yıllardır Körfez Sanayi Sitesi’nden ekmek yiyen iş yeri sahipleri, taşınmaya karşı olduklarını belirterek, sonuna kadar direneceklerini söylediler. Yapılanın haksızlık olduğunu belirsen sanayi çalışanları, fikir alınmadan alınan bu kararın, kendilerine büyük zararı olduğunu dile getirdiler. MİA Projesi’nin Körfez Küçük Sanayi Sitesi Esnafı’nı bitirme projesi olduğunu vurguladılar.…….


ACELE KARAR VERMEMEK LAZIM

Bazı işletme sahipleri ise erken karar vermemekten yana. Oto parçası satış dükkanı olan Ahmet Kandaz, “MİA Projesi’ne çok karşı olmamak lazım, ancak körü körüne de destek vermemiz söz konusu değil.” diyerek, konuyla ilgili biraz beklemenin en mantıklı olacağını söyledi. Konunun Körfez Küçük Sanayi Sitesi esnafı arasında değerlendirildiğini ve bu değerlendirmenin de uzun süreceğini belirten Kandaz, projeye temkinli yaklaşıyor.

…..

MÜCADELE EDECEĞİZ
Uzun yıllardır sanayi sitesinde bulunduğunu ve Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi’nde yönetimde olduğunu belirten Hayati Temügen, gerekli yerlere itirazların yapıldığını, sanayiyi yıktırmamak sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi. MİA Projesi kapsamında görecekleri zararı anlatan Hayati Usta, bu yaşananların site esnafının geleceğiyle oynamak anlamına geldiğini söyledi.


……
EKMEK TEKNEMİZ
Sanayide yeni yeni düzenin kurulduğunu belirten Çağlayan Rotbalans Sahibi Orhan Çağlayan, “Sanayinin kaldırılmasını istemiyorum. Burası bizim ekmek teknemiz. İş yerlerimize çok masraf ettik, gitmek istemiyoruz” dedi.

……

HERKES KAYBEDECEK
Sanayide işyerinin olmadığını, kiracı olduğunu belirten Muhammet Çakır, “İnsanlar işsiz kalacak. Biz kiracıyız ancak yine de bu kadar insanın evine ekmek götürememesi kötü bir durum. Proje nedeniyle herkes bir şeyler kaybedecek.
……

SANAYİ MODERNLEŞMELİ
Yıllardır sanayide esnaflık yaptığını dile getiren Rıdvan Bey, MİA projesi konusunda yeterince bilgi sahibi olmadıklarını belirterek, “Burası bir sanayiyse bölge bölge yenilenip daha modern yapılmalı. Tamamen yıkmak çözüm getirmez. Ancak devlet büyüklerinin yapacağı iş” şeklinde konuştu.


…….

BÜYÜK KAYIP
Burası özel mülk, 1983’ten beri buradayım. Ben 67 yaşındayım, benim için fark etmez ama gelecek için büyük kayıp. İşyeri çok, çalışanda çok bu işler oldubittiyle olmaz. MİA İzmit için bence hatalı. Biz Burada kimseyi rahatsız etmiyoruz.AÇIKLAMA BEKLİYORUZ
MİA Projesiyle ilgili bilgi eksikliği var. Vatandaş bir şey bilmiyor. Esnaf kooperatif başkanım Muzaffer Gürfidan’ın anlattığı kadarını biliyor. Belediyeden bir açıklama yok. Açıklama olmayınca dedikodular artıyor. Geçen hafta topluca Büyükşehir Belediyesi Çözüm Masası’na itiraz dilekçesi verdik. Açıklama bekliyoruz.TAŞINMASINI İSTEMİYORUZ

Bizler yıllardır bu sanayi sitesinden ekmek kazanıyoruz. Bu sitenin taşınmasını istemiyoruz. Herkes bir şeyler söylüyor. Sanayi başkanı haricinde kimse açıklama yapmıyor. Bütün esnaf diken üstünde Allah Muzaffer Başkan’dan razı olsun. Destekçisiyiz arkasındayız.08 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR