Yıldırım: İstikamet geriye doğru

CHP İzmit İlçe eski Başkanı Selman Yıldırım, önceki akşam basın mensupları ile veda yemeğinde bir araya geldi. Kalabalık Restuarant’ta gerçekleşen ye...

CHP İzmit İlçe eski Başkanı Selman Yıldırım, önceki akşam basın mensupları ile veda yemeğinde bir araya geldi. Kalabalık Restuarant’ta gerçekleşen yemekte Yıldırım, birileri tarafından seçim sonucunun sebebi olarak gösterildiğini söyledi.

 

“PARTİNİN OYLARI YÜKSELDİ”

27 ay görev yaptığını ve İzmit’i bütünüyle gezerek çalıştıklarını söyleyen Selman Yıldırım, “Ben göreve geldiğimde CHP’nin oyu yüzde 30’du. Seçimde yüzde 42 aldık. İzmit’teki en yüksek oyumuzu aldık” dedi. 30 Mart seçimlerine iki hafta kala önde olduklarını söyleyen Yıldırım, “Fakat iktidar partisi avantajları kullandı, biz de müdahale edemedik. Hatalarımız da olabilir. Bilimsel çalıştık. Seçimin kaybedilmesinde partinin genel durumunun da etkisi var. Türkiye genelinde yüzde 30 oy alsaydık, İzmit’i alırdık” dedi.

 

“İNANMAYANLAR VARDI”

CHP’ye yönelik özeleştiride de bulunan Yıldırım, “Göreve geldiğimden bu yana 7-8 ilçe başkanı değişti. Başarısızlığımızın nedeni istikrarsız bir ortamda başarıyı beklemekti. Bizde yazılı kurallar uygulanmıyor. Başarı kişilere endekslendiği için başarısızlık sonucunda hep bir kelle arayışı oldu. İzmit, Kadıköy ve Çankaya gibi bir yer değil. Hiçbir seçim çalışmasında 3 milletvekilini bir araya getiremedik. Biz inandık ama inanmayan bir grup da vardı” dedi.

 

“AKP KURALLARA UYUYOR”

Açıklamalarına devam eden Yıldırım, şöyle konuştu: “Seçimden sonra olağanüstü yerine olağan kongreler yapılmalıydı. Kongreleri demokratik olmasa da, AKP yazılı kuralları çok iyi uyguluyor. Bu ülkede en az 70 civarında AKP’nin çok önemli kimlikleri 7-8 ay sonra siyaset arenasında olmayacak. Niye yazılı kuralları var. Bir kere olağanüstü kurultayı uyguladılar. Biz olağanüstü kurultayı toplama kararı aldık çünkü kurallara uymuyoruz. Devletin partisi imajını kırmamız gerekiyor.”

 

“YENİ BİR MODEL ŞART”

Sözlerinin devamında, CHP’nin artık yeni bir model geliştirmesi gerektiğinin altını çizen Yıldırım, şöyle konuştu: “Örneğin sol cenahtan bir ekonomisti getirip bu sorun çözülmeli. Türkiye genelinde başarılı olunması için Kocaeli iyi bir model. Çünkü 81 vilayetten insan yaşıyor burada. Örgütün yeniden yapılanması en az yüzde 35’i yakalaması gerekiyor. Yakalarsan iktidar olursun.”

 

“KOCAELİ’DE GERİYE GİDİYORUZ”

“Örgütte hiçbir beklentisi olmayanlara yetki verilmesi gerekiyor. Kocaeli’de hep geriye gidiyoruz seçimlerde. Önlem alınmazsa ileriki dönemler daha sıkıntılı olur. Bu kadrolar CHP’de var ama birbirimizle barışık olmamız gerekiyor. Bütün enerjimizi parti içi iktidar olmaya harcıyoruz. Ülke sorunları için daha fazla beyin jimnastiği yapmalıyız. Biz böyle yapmıyoruz. Partide sorumluluk sahibi siyasetçiler görev almalı” dedi.

 

“GÖREV TALEBİM YOK”

Konuşmasının sonunda Selman Yıldırım, kesinlikle görev talebinde bulunmayacağını belirtti. Özel işlerinin bulunduğunu söyleyen Yıldırım, “Siyasi anlamda hiçbir beklentim yok. Siyasetin dışında olmak çok güzel, çünkü her şeyi daha objektif görüyorsun. Siyasette talepleri olanların ihtiyacını karşılarsan iyi insansın. Karşılayamıyorsan kötü adamsın” ifadelerinde bulundu. Berfu SOYSAL

25 Eylül 2014 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

erol - yaka bagir acik sakal berbat bu chp limi yoksa truva ati mi

Yanıtla . 0Beğen 25 Eylül 11:10
01

erol - bu sakalla chp lilik olmaz

Yanıtla . 0Beğen 25 Eylül 11:10
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR