Kocaelililer solunum hastalıklarını bilmiyor

Kocaeli’de Fevziye Camii önünde kurulan stantla kent halkının solunum fonksiyonları teste tabi tutuldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyes...

BÜYÜT

Kocaeli’de Fevziye Camii önünde kurulan stantla kent halkının solunum fonksiyonları teste tabi tutuldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyesi ve Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) Çalışma grubu tarafından yapılan ortak çalışmada sigara içenle içmeyen arasındaki fark açık bir şekilde ortaya çıktı. Yapılan çalışmada Kocaelililerin solunum hastalıkları hakkında bilgi sahibi olmadığı da belirlendi.

KOAH YETERİNCE BİLİNMİYOR
Sağlık ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Dr. Osman Poyraz, yapılan çalışmanın KOAH’ın vatandaşlar tarafından bilinip bilinmediğini ölçmek ve vatandaşlara tanıtmak amacı taşıdığını söyledi. Dr. Poyraz, “Burada vatandaşların solunum şikâyetleri belirleniyor ve sigara içenlerin bundan ne kadar etkilendikleri ortaya çıkarılıyor. Çok sıkıntılı bir durum varsa bunun bir an önce tedavi edilmesi için yol gösteriliyor” dedi. KOAH’ın yeterince bilinmediğini söyleyen Dr. Poyraz, sigara içenlerin karaciğerlerindeki karbonhidrat değerinin içmeyenlere göre kat kat daha fazla olduğunu kaydetti.

SİGARANIN BIRAKILMASI VURGULANIYOR
‘Nefesiniz Daralıyor Mu?’, ‘Uzun Süreli Öksürük ve Balgam Şikâyetleriniz Var Mı?’ ve ‘Sigara İçtiniz Mi veya Hala İçiyor Musunuz?’ gibi sorularla vatandaşların sigarayı bırakmaları tavsiye ediliyor. Solunum fonksiyonları testinin önümüzdeki günlerde de kent geneline kurulacak olan stantlarla süreceği vurgulandı.

18 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR