Sadi Somuncuoğlu’ndan çarpıcı açıklama “Türkiye bölünecek ülkeler arasında”

Türk Milletine Çağrı Konferansları kapsamında Kocaeli Aydınlar Ocağı’nın davetlisi olarak kentimize gelen eski bakan Sadi Somuncuoğlu, Fuar içi Leyla...

BÜYÜT

Türk Milletine Çağrı Konferansları kapsamında Kocaeli Aydınlar Ocağı’nın davetlisi olarak kentimize gelen eski bakan Sadi Somuncuoğlu, Fuar içi Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde Kocaeli’lilerle buluştu. Somuncuoğlu BOP projesine göre Türkiye’nin bölünecek ülkeler arasında olduğunu söyledi

Bir süre önce 300 Türk aydının yayınladığı Türk Milletine Çağrı bildirisi gündeme bomba gibi düşmüş, bildiride yer alan maddeler hakkında imza kampanyaları ve konferanslar düzenleneceği açıklanmıştı. Bu konferanslardan biri önceki akşam Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda yapıldı. Kocaeli Aydınlar Ocağı’nın tertiplediği toplantıda konuşmacı olarak katılan Sadi Somuncuoğlu, “PKK ile Müzakere Sürecinde Ne Oluyor, Ne Olacak, Ne Yapmalı” konularında önemli açıklamalarda bulundu. Aydınlar Ocağı Başkanı Av. Ruhittin Sönmez ve yönetiminin ev sahipliği yaptığı toplantıya çok sayıda davetli katıldı.

PKK’NIN HEDEFLERİ İTİRAZSIZ KABUL EDİLDİ
Somuncuoğlu yaptığı açıklamada “Aslında müzakere diye bir şey yok. Müzakerede iki tarafın farklı görüşleri değerlendirilerek, tarafların mutabık kalacağı ortak noktalar üzerinde bir uzlaşma arayışı olur. Oysaki gerek Oslo ve gerekse İmralı görüşmelerinin açıklanan tutanaklarından da görüleceği üzere, PKK’nın yıllar önce açıklanmış hedeflerinin hükümet tarafından itirazsız kabul edildiği, bir kısmının ise halkı alıştırarak kabul ettirmek için hangi süreçlerden geçilmesi gerektiği konuşuldu” şeklinde ifade etti.

TÜRKİYE BÖLÜNECEK ÜLKELER ARASINDA
Somuncuoğlu sözlerini şöyle sürdürdü, “Esasen bu plan kadim Haçlı zihniyetinin yarattığı Şark Meselesinin günümüzdeki sürümü olan BOP projesinin uygulanmasıdır. Bu projeye göre Türkiye de bölünecek ülkeler arasındadır. Bu bölünme başlangıçta toprak bölünmesi yani sınır ayrılması şeklinde olmayacak. Milli ve üniter yapı yerine yani tek milletin hâkimiyeti ve tek merkezden yönetilen bir devlet yapısı yerine iki milletin hâkimiyet hakkının olduğu, iki milleti temsil eden vekillerin yönettiği bir devlet şeklinde bölünecektir. Aynen Irak’ın kuzeyinde bugün Barzani’ye kurdurulan devlet gibi. Bu proje gerçekleşirse daha sonra iç savaş ile toprak ve milletin bölünmesi aşaması kaçınılmaz olacak.

TEDAVİSİ ZOR VE ZAMAN ALACAK
İktidar partisinden birçok yetkili yıllardan beri milli ve üniter olmayan bir devlet yapısı istediğini açıklamaktaydı. BOP eşbaşkanlığı da böyle bir anlayış ile ABD planının uyuşmasının neticesidir. Türk Milletinin (buna Kürtler de dahil) yüzde 97’si ayrı yaşamak istemiyor. Fakat bazıları gelişmelerin nereye doğru gittiğinin farkında değil. Hepimiz en yakınlarımızdan başlamak üzere farkında olmayanlara sabırla, yumuşak bir üslupla gelişmeleri ve endişelerimizi aktarmalıyız. Vatandaşın elinde seçim sandığı gibi muazzam bir güç var. Milletin birlikte yaşama iradesi ve dış mihrakların planlarına karşı tavrını sandığa yansıtması halinde uçuruma doğru giden otobüsün fren yapması ve felaket önlenebilir. Tahribat büyüktür. Tedavisi de zor ve zaman alıcı olacak. Fakat ilk yapılacak şey otobüsün uçuruma yuvarlanmasını önlemek olmalı.”

YENİ ÜYELERE ROZET
Konferansın ardından ise Kocaeli Aydınlar Ocağı Yönetim Kurulu tarafından yıllardan beri gönül halkasında olup faaliyetlere katılan 3 aydına üyelik rozeti takıldı. Türk Eğitim Sen Başkanı Şair ve Yazar Süleyman Pekin, MHP Körfez Eski İlçe Başkanlarından İdris Türkten ve Kimya Y. Mühendisi Mustafa Görgün resmen Kocaeli Aydınlar Ocağı üyesi oldu.
Haber: Aybey KAHRAMANLI

16 Mayıs 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR