Azerbaycanlıların Cumhuriyet Gecesi’ne Kocaeli akın etti

    Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla gerçekleşen geceye protokol ve dernek üyelerinin yoğun ilgi gösterdi. Seka Park Otel’in restoranı do...

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla gerçekleşen geceye protokol ve dernek üyelerinin yoğun ilgi gösterdi. Seka Park Otel’in restoranı doldu taştı. İnsanlar yağan sağanak yağmura rağmen Azerbaycan’ın 96. Yıldönümünü hep birlikte kutladılar. Geceye Tunceli Valisi Osman Kaymak, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, Eski Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, Kocaeli Emniyet Müdür Yardımcısı Erdoğan Taşdemir, İzmit Belediyesi Turizm Koordinatörü Bekir Serin ve Kocaeli Dostlar Grubu üyeleri katıldılar.

ETLE TIRNAK GİBİ

Kutlama gecesinde açılış konuşmasını yapan Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar, Azerbaycan ve Türkiye’nin tarihin her döneminde etle tırnak gibi olduğunu belirterek, Kurtuluş Savaşı sırasında ellerindeki petrolü 4,5 yıl karşılıksız veren kardeş ülke Azerbaycan’ın Türkiye’nin yardımına yetiştiğini söyledi. Azerbaycan’ın hazinesindeki 750 kilo altınının 500 kilosunu Rusya’ya vererek Türkiye’nin silah almasını sağladığını vurgulayan Dündar, bunun üzerine Atatürk’ün Azerbaycan’ın başındaki Neriman Nerimanov’a gönderdiği teşekkür mektubunda “En kısa zamanda borcunuzu ödeyeceğiz” diye yazdığını, Nerimanov’un da “Kardeşin kardeşe borcu olmaz” yanıtını verdiğini anlattı.

BİZ KARDEŞİZ

Azerbaycan Diaspora Bakanlığı Türkiye Masası Genel Müdürü Fizuli Necefov, her zaman Türkiye ve Azerbaycan’ın birbirlerinin yanında olduğunu dile getirerek, iki ülke arasındaki ilişkilerin şu an yeni bir merhalede devam ettiğini kaydetti. Necefov, hem ekonomik hem siyasi hem kültürel yönden Türkiye'nin stratejik ortağı olduklarını söyledi. Necefov, artık iki ülke arasındaki ilişkilerin devlet memurları vasıtasıyla değil aynı zamanda dernek ve cemiyetler vasıtasıyla da devam etmesini arzu ettiğini sözlerine ekledi. 

BAYRAK YUKARILARA

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, kardeşliğin sadece lafla olmadığını bu kardeşliği ete kemiğe büründürmek ve ekonomik köprülerle birbirine bağlamak gerektiğini vurgulayarak, bu sayede iki ülkenin bayraklarını gelecekte daha da yukarılara taşıyabileceklerini söyledi. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, “Azerbaycan’la Türkiye arasındaki ilişkiler her geçen gün hızla artmakta. Biz de Belediye olarak Federasyonumuza destek vermeye çalıştık, desteğimiz devam edecek” dedi.

ŞİİRLER OKUNDU

Kocaeli Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Azerbaycanlılar kültürlerine çok sadıklar diyerek, Azerbaycan’la ilgili yazmış olduğu “Can Azerbaycan” şiirini okudu. Gecede söz alan Türkiye’ye 1992 yılında ilk gelen Azerbaycanlı öğrencilerden Lale Hasanoğlu, Başkan Dündar’a teşekkür ederek, Azerbaycan’ın ünlü şairi Mehmet Araz’ın “Azerbaycan” isimli şiirini okuyarak büyük alkış aldı.

PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Kutlama gecesinde Talya firması tarafından katılımcılara çeşitli hediyeler takdim edildi. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’a, SOCAR CEO’su Kenan Yavuz’a, eski Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal’a, Park ve Bahçeler Daire Başkanı Cenan Turan’a, NLG A.Ş. Genel Müdürü Lale Hasanoğlu’na, Ressam İlhan İşbalı’na plaket takdimlerinin yapıldığı program, semazen ve halkoyunları gösterileriyle devam etti. Kocaeli Üniversitesinde eğitim alan Azerbaycanlı öğrencilerin yanı sıra Endonezya, Gine, Gürcistan, Rusya gibi birçok ülkelerden gelen yabancı uyruklu öğrencilerin de temsilcileri katılarak doyasıya eğlendiler. 900’den fazla kişinin bulunduğu Cumhuriyet gecesine katılanlar, “Kocaeli bu geceye akın etmiş” dediler.

05 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR