“Gönül Elçileri” Projesi Gölcük’te tanıtıldı

“Koruyucu Aile” uygulaması “Gönül Elçileri” projesinin tanıtım toplantısı Gölcük’te yapıldı. Vali Ercan Topaca’nın eşi Sevim Topaca, projeyle ilgili b...

BÜYÜT

“Koruyucu Aile” uygulaması “Gönül Elçileri” projesinin tanıtım toplantısı Gölcük’te yapıldı. Vali Ercan Topaca’nın eşi Sevim Topaca, projeyle ilgili bilgi verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayeleri ile başlatılan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Koruyucu Aile” uygulaması “Gönül Elçileri” projesinin Gölcük ilçesinde Gölcük Kaymakamının eşi Muteber Yazıcı ile Gölcük Belediye Başkanının eşi Feriha Ellibeş’in katkılarıyla tanıtım çalışmaları Kocaeli Valisi Ercan Topaca’nın eşi Sevim Topaca’nın katılımıyla gerçekleştirildi.

TANITIM TOPLANTISI
Ford Otosan Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına; Sevim Topaca’nın yanısıra Vali Yardımcısı Mustafa Pekdemir’in eşi Gülay Pekdemir, Gölcük Kaymakamının eşi Muteber Yazıcı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, Gölcük Belediye Başkanının eşi Feriha Ellibeş, muhtarlar, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve koruyucu aile Hatice Çilingir katıldı.

GÖLCÜK AYAĞI
Gölcük Belediye Başkanının eşi Feriha Ellibeş ve Gölcük Kaymakamının eşi Muteber Yazıcı’nın ardından kürsüye çıkan Sevim Topaca yaptığı konuşmasında; “Bugün burada Gönül Elçileri Projesinin Gölcük ayağının tanıtım toplantısını gerçekleştirmek için bulunuyoruz. Bu programın organizasyonunda destek olan Gölcük Kaymakamımıza, eşi Muteber hanıma ve Gölcük Belediye Başkanımızın eşi Feriha hanıma teşekkür ediyorum.

SOSYAL HİZMETLER
Bu proje Aralık ayı itibariyle Türkiye genelinde Başbakanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde illerde Vali eşlerinin himayelerinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Fatma Şahin hanımefendinin önderliğinde başlatılmıştır. Birçok alanı kapsamaktadır. Yaşlılarımız, engellilerimiz, kadınlarımız, kuşaklar arası uyum ve çocuklarımız bu kapsamdadır. Öncelikli ayak; Sosyal Hizmetlere bağlı kuruluşlardaki çocuklarımızın aile ortamına kavuşturulmasını amaçlamaktadır.


GÖNÜLLÜ BİREYLER
Sadece koruyucu aile değil, gönüllü aile ve gönüllü bireyleri çoğaltmaktır amacımız. Biz çocuklarımızı mükemmel yetiştirebiliriz. Sevgi, ilgi ve şefkatle büyütebiliriz. Fakat bizim çocuklarımızdan başka iyi şartlarda yetişmeyen dünyada birçok çocuk var olduğu sürece ne bizim için, nede çocuklarımız için mükemmel bir dünya var olamaz. Onun için “gelin yuvalardaki çocuklarımızın elinden tutun” diyoruz.

AİLE ORTAMI
Yuvalardaki çocuklarımızın maddi anlamda hiçbir eksiği yok. Fakat aile ortamı, aile sevgisi çocuğun gelişiminde en büyük etkenlerdendir. Oradaki çocuklarda aidiyet duygusu çok geri planda kalıyor. Çocuk nereye ait olduğunu fark edemiyor. Amacımız koruyucu aile ortamında bu aile sıcaklığını çocuklara vermektir. Atalarımız “sevgi olmayan yerde akıl aramayın” demişlerdir. Zihin gelişimi de sevgi ile doğru orantılıdır. Anne sevgisi aynı zamanda özgüven duygusunun gelişimini de sağlamaktadır. Hem ruhsal, hem bedensel gelişimi tam olan bireylerle daha güçlü Türkiye diyoruz. Aile sevgisiyle büyümeyen çocuk ülkemiz için potansiyel bir sorundur. Aile sevgisiyle büyümüş çocuk ülkemizin parlak geleceği demektir. Biz sizleri bu anlamda destek olmaya bekliyoruz.

GERİ DÖNÜŞLER MÜKEMMEL
Bu projeyi Ocak ayında tanıtmaya başladık. Geri dönüşler çok mükemmel oldu. Benim bile zihnimde toplumda acaba nasıl kabul görür gibi sorular vardı. Fakat umduğumuzdan çok daha fazla destek gördük. Ben Gölcük’te de iyi sonuçlar alacağımızı ümit ediyorum. Deprem yaşamış bir il olarak yardımlaşmanın, yalnız kalmanın ne demek olduğunu en çok bizim şehrimiz biliyor. Bize bu konuda destek olacağınızı umuyoruz. Katılımınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum. Herkesin koruyucu aile olmasını beklemiyoruz. Ancak gönüllü aile ve bireyler olabiliriz. En azından çevremizi bilgilendirerek, farkındalık oluşturabiliriz. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” diyerek katılımlarından dolayı herkese teşekkür dileklerini iletti.

KIZIMLA MUTLUYUM
Konuşmaların ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, sinevizyon eşliğinde bir sunum gerçekleştirerek, proje hakkında detaylı bilgi sunumunda bulundu. Sunumun ardından 15 yıldır koruyucu aile yanında kalan Meral Sarıteke yaptığı konuşmasıyla herkesi duygulandırdı. 15 yıldır koruyucu ailelik yapan Hatice Cihangir ise yaptığı konuşmasında; “15 yıllık koruyucu aileyim. Ben kızımla çok mutluyum. Ben her zaman çevreme söylüyorum. Koruyucu aile olmaları için teşvik ediyorum. Biz çok mutluyuz. Çocuğu olmayan ailelere öneride bulunuyorum.” diyerek duygularını dile getirdi.


22 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR