KSO Başkanı Zeytinoğlu Genel müdürlükleri İstanbul’da olan firmalar dezavantaj

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ulusal düzeyde açıklanan iki endekste Kocaeli’nin hak ettiği yeri alamadığını belirterek, genel müdürlü...

BÜYÜT

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ulusal düzeyde açıklanan iki endekste Kocaeli’nin hak ettiği yeri alamadığını belirterek, genel müdürlükleri İstanbul’da olan firmaların dezavantaj olduğunu söyledi.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) haziran ayı olağan meclis toplantısı oda binasında yapıldı. Toplantıyı Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul yönetti. Haziran ayı meclis toplantısına konuşmacı olarak Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Direktörü Prof. Dr. Güven Sak katıldı. Meclis toplantısında açıklama yapan Oda Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 2011 yılında dış ticaret açığının 90-100 milyar cari açığın ise 60-70 milyar doları bulacağını söyledi. Zeytinoğlu ayrıca ulusal düzeyde açıklanan iki endekste Kocaeli’nin hak ettiği yeri alamadığını belirterek, bu duruma 400’ye yakın büyük ölçekli firmanın genel müdürlüklerinin İstanbul’da olmasının etkili olduğunu söyledi.

CARİ AÇIĞIMIZ KAYGISI
Zeytinoğlu, cari açık konusunda her zamanki endişelerini dile getirerek, “Son dönemlerde faizlerde artışlar var. Bu büyüme hızımızı yavaşlatabilir. Ekonomimizin en kırılgan göstergesi dış ticaret açığımız ve dolayısıyla cari açığımız giderek artmaktadır. Bizim tespitimiz bu sene dış ticaret açığı 90-100 milyar doları, cari açığımız ise 60-70 milyar doları bulur” açıklamasında bulundu. Konuşmasında Kocaeli ile ilgili araştırma sonuçları veren Zeytinoğlu, şunları kaydetti ”İlimiz ulusal düzeyde açıklanan iki endekste de hak ettiği sırada yer alamamıştır. İller Arası Rekabetçilik Endeksi ve Türkiye’nin Şehirleri Sürdürülebilirlik Araştırması’nda Kocaeli beşinci sıradadır.

KOCAELİ DEĞERLENDİRMESİ
Bizi rekabette geriye götüren noktalar var İki üniversitemiz olmasına rağmen kişi başına düşen öğretim görevlisi sayısında 22. sıradayız. Bir önceki seneye göre ilde açılan şirket sayısındaki değişim oranında 62. sıradayız. İldeki toplam kamu yatırımı bakımından ise 14. sıradayız. Kişi başına düşen otomobil sayısında 41. sıradayız. Markalaşma becerisi ve yenilikçilikte 14. sıradayız. Beşeri sermaye ve yaşam kalitesinde 13. sıradayız. Burada, 400 kadar büyük ölçekli firmamızın genel müdürlüklerinin İstanbul’da olmasından kaynaklanan dezavantajlar olduğunu düşünüyoruz. İlimizin sıralamasını artırmak için oda olarak çaba içerisinde olacağız.”

GÜNGÖR MECLİSE VEDA ETTİ
Meclis toplantısında meclis üyeliğinden istifa eden Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Güngör, kısa bir veda konuşması yaptı. 20 yıl boyunca Kocaeli Sanayi Odası’nda görev yaptığını belirten Güngör, “Belli bir yaştan sonra yasalar sizin çalışmanızı engelliyor. Bu nedenle önce Sarkuysan Yönetim Kurulu üyeliğinden daha sonra da KSO Meclis üyeliğinden ayrıldım. Bundan sonra çalışmalarımı sivil toplum örgütlerinde sürdüreceğim” dedi. Ardından kürsüye çıkan Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Direktörü Prof. Dr. Güven Sak, Aklı Olan Bu Devirde Sanayiye Girmez mi? ana başlıklı bir sunum yaptı.

REKABET GÜCÜ AZALIYOR
Prof. Dr. Sak, sunumunda Türkiye sanayi sektöründe istihdamı artırarak toplam verimliliğini artırdı. Bu verimlilik artışının ana kaynağı olan kentleşme sürecinin sonuna geldik. Şimdi ise sanayi sektörünün verimliliğini artırmamız lazım, ama rekabet gücünde sıkıntılar var dedi. Prof. Dr. Sak, 2009 yılında inovasyona dayalı ekonomi kategorisinde bulunan Türkiye ekonomisinin bir sonraki yıl verimliliğe dayalı ekonomi kategorisine düştüğünü ifade etti ve azalan rekabet gücüne karşı harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

“YENİ SEKTÖR ZENGİNLİKTİR”
Sanayi stratejisine ilişkin değerlendirmede de bulunan Sak, Sanayide uzun vadede çeşitlilik artarken, sofistikasyon performansımız dünyadan ayrışmıyor. Bu çeşitlilikle Türkiye daha zengin olmalı, demek ki sofistikasyon düzeyimiz sorunlu diye konuştu. Sak, zenginleşmenin yolunun sektörlerden çıkmak değil yeni sektörlere girebilmek olduğunu, aynı zamanda daha sofistike ve özgün ürünler üretebilmek gerektiğini söyledi. Her bölgenin yetkinliklerini artırması ve ne yöne çeşitleneceğini belirlemesinin önemi üzerinde duran Sak, Bazı illerimiz çeşitli, bazıları ancak 1-2 üründe rekabetçi diye konuştu.

29 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR