“Hedefimiz marka okullar oluşturmak”

İl Genel Meclisi’nin dün gerçekleştirilen 19’ncu birleşiminde İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürüttüğü hizmet ve yatırımlar konusunda sunum yapan Nevza...

BÜYÜT

İl Genel Meclisi’nin dün gerçekleştirilen 19’ncu birleşiminde İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürüttüğü hizmet ve yatırımlar konusunda sunum yapan Nevzat İspirli, SBS’de başarılı olan öğrencilerin Kocaeli dışında başka illere gittiklerini söyleyerek, “Hedefimiz marka okullar oluşturmak. O zaman çocuklarımız Kabataş, Galatasaray gibi liseleri tercih etmeyecektir” dedi

İl Genel Meclisi’nin 19’ncu birleşimi dün Valilik 100. Yıl Toplantı Salonu’nda Fahim Kılıç başkanlığında gerçekleştirildi. İl Özel İdaresi 2013 yılı gider bütçesi kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün eğitim hizmetleri için 33 milyon 315 bin 15 lira ayrılmıştı. Bu kapsamda İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli de yürüttükleri hizmet ve yatırımlar konusundaki sunumunu gerçekleştirdi. İl Özel İdaresi’nin eğitim için ayırdığı bu bütçeden büyük memnuniyet duyduğunu kaydeden İspirli, eğitim konusunda yapılan çalışmalardan bahsetti. SBS’de başarılı öğrencilerin il dışına gitmelerinin de üzücü olduğunun altını çizen İspirli, “Hedefimiz marka okullar oluşturmak. O zaman çocuklarımız Kabataş, Galatasaray gibi liseleri tercih etmeyecektir” şeklinde konuştu.

“BAŞARMAK MECBURİYETİNDELER”
Geçtiğimiz 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan İspirli, “Öncelikli hedefimiz SBS’de il sıralamasında ilk 15’e, LYS’de de ilk 30’a girmek. Kurumlar dışında ilimizde toplam 7 yüz 99 okulumuz, beklemeli öğrenciler dışında 332 bin 545 öğrencimiz, sadece kadrolu olarak da toplam 15 bin 649 öğretmenimiz var. 2012 yılında ortaöğretim kurumlarında disiplin cezalarının da büyük oranda azaldığını görüyoruz. Öğrencilerimizin başarılı olmak gibi bir mecburiyetleri var” dedi.

“İLİMİZİN BAŞARISINI ALIP GİTMESİNLER”
SBS’de bu yıl ortalamamızın ilk 15’in içerisinde olduğunu da ekleyen İspirli, “200 bin öğrencimizin eğitim gördüğü SBS’de güzel bir başarı yakaladık. LYS’de ise öğrenciler bu yıl MF’de 74., TM’de 52., TS’de ise 34’ncü sırada yer aldılar. SBS’deki başarıyı LYS’de de yakalamalıyız. Bu yüzden mücadelemizi azaltmıyoruz. SBS’de çok başarılı olan öğrenciler ise bu puanları ilimizde alarak il dışına gidiyorlar. Toplam 586 öğrencimiz bu yıl ilimiz dışındaki okullara gitti. Bu konu toplu mücadele gerektiriyor. İnşallah ilimizde marka okullar olduğunda öğrenciler de Kabataş’a, Galatasaray’a gitme gereği duymayacak. İlimizin başarısını da alıp gitmesinler. Hedefimiz bu. İstanbul’un yakın olması da bu yönden bizi olumsuz etkiliyor” ifadelerini kullandı.

“154 OKUL ONARILDI”
Hizmete giren okullardan da bahseden İspirli, “Bu yıl 20 adet okul binasında 4 yüz 93 derslik, 2 atölye, 5 spor salonu, 2 pansiyon hizmete girdi. 2 yılda toplam bin 500 derslik yapıldı. Halen de 46 okul binasında bin 8 derslik, 7 atölye, 8 spor salonu, 2 pansiyon yapımı sürüyor. 2013 yılı için ise yüz 22 derslikli 6 okul planlaması var. Hiçbir yıl da bu yılki kadar onarım çalışmaları gerçekleştirilmedi. En büyük sorunumuz ise okul yapımı için arsa bulmak. Para konusunda sıkıntımız yok. Yüz 3 adet temel eğitim okulu onarımına 3 milyon 473 bin 449.86 lira, 51 adet ortaöğretim okulu onarımına da 5 milyon 911 bin 342.56 lira olmak üzere toplam 9 milyon 184 bin 792.42 lira harcama yapılarak 154 okulumuz onarıldı” şeklinde konuştu.

“20 BİN 638 KİŞİ OKUMA YAZMA ÖĞRENDİ”
8 Haziran 2008’den bu yana 20 bin 638 kişiye ilimizde okuma yazma öğretildiğini vurgulayan İspirli, “Fatih Projesi kapsamında da ilimizde toplam 79 adet Genel ve Anadolu Lisesi’ndeki 2 bin 47 derslikte etkileşimli tahta kurulum çalışmaları devam ediyor. Ayrıca öğrencilere toplam 3 milyon 395 bin 293 adet de kitap dağıtımı gerçekleştirildi. Ders kitabı konusunda sıkıntı da yaşanmadı” diyerek sunumunu tamamladı.

27 Kasım 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR