Doğan: Çevreyi yeterince korumuyoruz

İzmit Belediyesi dün Dünya Çevre Haftası sebebiyel İzmit Belediyesi üzerinde etkinlik düzenlendi. Yoğun katılımın olduğu etkinliğe İzmit Belediye Baş...

İzmit Belediyesi dün Dünya Çevre Haftası sebebiyel İzmit Belediyesi üzerinde etkinlik düzenlendi. Yoğun katılımın olduğu etkinliğe İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, ana okulu ve orta okul öğrencileri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrencilerin velileri katıldı. Etkinlik kapsamında Dünya Çevre Günü nedeniyle  okullarda düzenlenen çevre yarışmasında dereceye giren okullara çeşitli ödüller veren İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan törende yaptığı konuşmada, "Maalesef çevremizi yeterince koruyamıyoruz. Vatandaşların bu konuda daha dikkatli olması gerekiyor" dedi.

 

'DAHA DUYARLI OLUNMALI'

Anakucağı Anaokulu öğrencilerinin tiyatro gösterisi ile başlayan etkinlik devamında Ulubatlı Hasan Ortaokulu öğrencileri seslendirdikleri eserlerle dinleyenleri mest etti. Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan konuşmasının başında dün İstanbul Vezneciler'de meydana gelen patlamada hayatını kaybeden polis ve vatandaşlara Allah'tan rahmet diledi. Konuşmasında  Dünya Çevre Haftasını kutlayan Doğan, devletin ve yerel yönetimlerin son 15 yılda çevre konusunda ciddi çalışmalar yaptığını dile getirerek vatandaşların çevre hassiyeti konusunda daha duyarlı olmaya çağırdı.

 

'EN BÜYÜK MİRASIMIZ'

Konuşmasında "En büyük mirasımız çevremiz" sözlerini kullanan Doğan," Bizler gerek genel gerekse yerel yönetimler olarak vatandaşlarımızın daha temiz bir çevrede yaşaması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ancak bu durum sadece yöneticilerin çalışmları ile olmaz. Bu konuda vatandaşımızda daha duyarlı olmalı. Atıklarımızı çöpe attığımızda onların geri dönüşümünü unutmadan ayrıştımamız gerekiyor. Evde kullandığımız yağımızı lavaboya dökmemek gerekiyor. Zira 1 litre atık yağ 1 Milyon metrküplük alanı kürletiyor. Bu açıdan atık yağlarımızı biriktirmeli ve onları toplayan belediye yetkililerine teslim etmeliyiz"dedi.

 

PROJELERİ ANLATTI

İzmit Belediyesi olarak İzmit'te faaliyet gösteren çevreci okulların ödüllendirdiklerini dile getiren Doğan," Yürütülen çevre  projeleri kapsamında yıllık olak 7200 ton ambalaj atığı, 22 ton elektornik atık, 6 ton atık pil, 8 ton bitkisel atık yağ, 120 ton atık lastik toplanmakta, ortalama 60 hurda araç çevre kirliliğine yol açtığı için çekildi. Ayrıca son 5 yılda 73 bin öğrenci ile 6 bin ev hanımına eğitimleri verdik" diye konuştu.

 

'ONLAR OLMAZSA OLMAZDIK'

Son olarak dün İstanbul Vezneciler'de meydana gelen bombalı saldırı ile ilgili  düşüncelerini ifade eden Doğan, "Dışardaki ve içerdeki düşmanlarımız Türkiye'nin büyümesini güçlenmesini istemiyor. Çünkü biliyorlar ki Türkiye büyür ve gelişirse dünyaya yeniden adalet ve hoşgörü getirecek. Yılarca savaşlar verdik ve o savaşlarda şehit düşen binlerce vatandaşımız oldu. Geleceğimizi sağlam temeller üzerine kurmak için gerekirse yine şehit veririz. Allah şehitlerimizden razı olsun" ifadelerini kullandı.

 

ÖDÜLLERİNE KAVUŞTULAR

Etkinlik sonunda çevre yarışması kapsamında dereceye giren Ertuğrul Gazi İlokulu, Zübeyde Haım İlkokulu, Alikahya Fatih Ortaokulu, ODTÜ Geliş, Vakıf Özel KYÖD İlkokulu, Kılıçaslan İlkokulu, Akmeşe İlkokulu, Ulusal Egemenlik İlkokulu ve Ulusal Egemenlik Ortaokulu öğrenci ve öğretmenlerine ödülleri verildi. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ödül alan öğrencilere başarılar dileyerek başarılarının devam etmesini istedi.

Serkan BORLAK 

07 Haziran 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR