Kitap Fuarı’nda ‘Sultan’ rüzgarı

Türk sinemasının Sultanı Türkan Şoray, Kocaeli Kitap Fuarı’nda sevenleriyle buluştuTürk Sineması’nın sultanı Türkan Şoray, Kocaeli 5. Kitap Fuarı’na k...

BÜYÜT

Türk sinemasının Sultanı Türkan Şoray, Kocaeli Kitap Fuarı’nda sevenleriyle buluştu

Türk Sineması’nın sultanı Türkan Şoray, Kocaeli 5. Kitap Fuarı’na konuk oldu. Sevenlerinin yoğun ilgisiyle karşılanan Şoray, Kocaeli Kitap Fuarı’nda yeniden sevenleriyle buluşmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. ‘Sinemam ve Ben’ adlı kitabını konu alan bir söyleşi gerçekleştiren Şoray, “Bu kitap benim Türk Sineması’na borcumdu. Bu kitabı yazmakla çok iyi yaptığımı düşünüyorum. Bir yandan gençlere tecrübelerimi aktarırken, diğer yandan da yıllarca bizi büyük bir sevgiyle izleyen sizlerle gönül gönüle buluşma imkanı buluyorum” dedi.

SULTAN’A BÜYÜK İLGİ
Türkan Şoray, fuara gelişinden itibaren vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Şoray sevenleriyle son kitabıyla aynı adı taşıyan ‘Sinemam ve Ben’ konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşiyi çok sayıda vatandaşla birlikte Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal ile Gençlik ve Spor Şube Müdürü Mehmet Kesen de izledi.

KİTAP TÜRK SİNEMASINA GÖREVİMDİ
Kitabı, Türk sinemasına bir görev olarak niteleyen Sultan, “Zor şartlarda yaşadıklarımı, nasıl o filmleri çektiğimizi gençlere anlatmak, geleceğe bir belge bırakmak istedim. Bu kitap Türk sinemasına borcumdu” şeklinde konuştu.

İYİ Kİ YAZMIŞIM
Türk Sinemasının ‘Yeşilçam’ gibi önemli bir serüvenden geçtiğini anlatan Türkan Şoray, günümüz sinemasıyla geçmişin önemli farkı olduğunu anlattı. Bugün sinemanın üniversitelerde ders olarak verildiğini anlatan Şoray, “Bu çok sevindirici bir durum. Ama biz sinemayı da oyunculuğu da çalışırken öğrendik. Yaşayarak öğrendiklerimi gençlere anlatmak istedim.

Sinema tarihi için çok önemli kitaplar var ancak bu kitap birebir benim duygularımdan çıkmış bir kitap. Bu kitapta yüreğimi hissedebilirsiniz” dedi. “İyi ki bu kitabı yazdım” diyen Sultan, “Bir yandan gençlere tecrübelerimi aktarırken, diğer yandan da yıllarca bizi büyük bir sevgiyle izleyen sizlerle gönül gönüle buluşma imkanı buluyorum” diye konuştu.

TEK TEK BENİM KELİMELERİM VAR
Şoray, kitabının çıkış hikayesini de sevenleriyle paylaştı. Kitabın hikayesinin bir kış günü ve balkonunda başladığını anlatan Şoray, “Bu kitapta ben varım. Dışarıdan hiçbir katkı yok. Kelime kelime benim duygularımla oluştu. Zaaflarım, itiraflarım, kırgınlıklarım var. Yüreğimi bu kitapta hissedebilirsiniz” dedi.

FUARA BENİ DAVET EDENLERE TEŞEKKÜR EDERİM
Şoray, konuşmasında Kocaeli Kitap Fuarı’na yazar olarak davet edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yazdığı kitabın edebi bir değeri olmadığını söyleyen Türkan Şoray, “Ancak buna rağmen önemli yazarlarla birlikte beni de çağırdılar. Yetkililere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

SULTAN’A ANLAMLI HEDİYE
Öte yandan Türkan Şoray’a, Cengiz Aytmatov’un unutulamaz eserinden Türk Sineması’na uyarlanan ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ filminden karelerin yer aldığı özel bir albüm hediye edildi. Şoray, albümü Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Aliy Yeşildal’ın elinden aldı. Şoray’a hediye edilen albümün içinde aynı zamanda başrollerini Kadir İnanır ile paylaştığı film afişleri de yer aldı.

GÖZYAŞLARINA ZOR HÂKİM OLDU
Türkan Şoray kendisine hediye edilen albümü incelerken ise göz yaşlarına zor hakim oldu. Oldukça heyecanlan Sultan, “Bu muhteşem ve inanılmaz bir hediye, sanki filmi yeniden izliyor gibiyim. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“SENİ ÇOK SEVİYORUZ”
Söyleşi de sevenlerine “Beni seviyor musunuz” diyen Şoray’a vatandaşlar hep bir ağızdan “Seni çok seviyoruz” şeklinde seslendi. Sevenlerine “Ben de sizleri çok seviyorum” diyen Şoray daha sonra kitaplarını ve film afişlerini imzaladı. Uzun kuyrukların oluştuğu imza gününde Şoray vatandaşlarla bol bol hatıra fotoğrafı da çektirdi.

18 Mayıs 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR