Bilirkişi, İSU ve Kandıra Belediyesi’ni suçlu buldu

Yaklaşık 2 yıl önce Kandıra’da aşırı yağışlar sonrasında Namazgah Barajı’nın üzerine konulan tabela nedeniyle açılmayan kapaklar seli de beraberinde g...

BÜYÜT

Yaklaşık 2 yıl önce Kandıra’da aşırı yağışlar sonrasında Namazgah Barajı’nın üzerine konulan tabela nedeniyle açılmayan kapaklar seli de beraberinde getirmiş ve birçok esnaf ve vatandaş mağdur olmuştu. Konuyla ilgili görülen davanın son duruşmasında bilirkişi raporuna göre Kandıra Belediyesi ve İSU kusurlu bulundu

Kandıra Namazgah Barajı’nın kapaklarının açılmaması sonrasında sanayi çarşısı ve çevresi sular altında kalmış ve zarara uğrayan 18 kişi tarafından, DSİ ve İSU ile Kandıra Belediyesi’ne dava açılmıştı. 2 yılı aşkın süren davanın sonuna yaklaşıldı. Son duruşmaya 18 sel mağdurunun avukatları Nayim Ulaş, Kandıra Belediyesi avukatı İslam Koç, DSİ Genel Müdürlüğü vekili Hüseyin Kızılgül, Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü avukatı Süheyla Doğru, bilirkişi olarak Doç. Dr. Şevket Özden, Ahmet İnci ve Yrd. Doç. Dr. Erkan Akpınar katıldı. Meteoroloji temsilcisi ve idare mahkemesi hakimleri olay yerinde önceki ay incelemelerde bulunmuştu. Bilirkişi raporlarına göre; İSU, proje hatası nedeniyle yüzde 60, Kandıra Belediyesi ise kapakları açmadığı gerekçesiyle yüzde 40 hatalı bulundu.

TABELA ENGEL OLMUŞTU
Namazgah Barajı’nın işletmeciliği, Büyükşehir Belediyesi ve İSU Genel Müdürlüğü tarafından ıslah çalışmasının yapılmasının ardından, Kandıra Belediyesi’ne protokolle devredilmişti. Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan, Namazgah Barajı’nın kapaklarının bulunduğu alana ‘Kandıra’ya hoş geldiniz’ tabelası yaptırıp, altına da ismini yazdırmıştı. Bu tabela, kapakların açılmasına engel olmuştu.

ŞİDDETLİ YAĞIŞ UYARISI YAPILMIŞTI
Devlet Meteoroloji İşleri Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şube Müdürü tarafından 27 Ekim 2010 tarihinde ilimizde şiddetli yağış beklendiği belirtilmiş; ancak Kandıra Belediyesi bu uyarıları dikkate almayarak Namazgah Barajı’nın kapaklarını açmamıştı. Yağan sağanak yağış sonrasında baraj kapakları açılmayınca ilçede yüzün üzerinde iş yeri ve onlarca ev sular altında kalmıştı. Kandıra Kaymakamlığı bir iş makinesiyle Namazgah Barajı’ndaki bu kapakların bir kısmını kırmıştı. Buna rağmen sel felaketinin önüne geçememişti.

YÜZLERCE KİŞİ MADDİ ZARARA UĞRAMIŞTI
Kandıra sanayi çarşısı esnafı, sel baskının ardından günlerce dükkanlarını temizlemek ve mallarını kurtarmak için büyük çaba sarf etmişti. Kandıra’da yaşanan bu sel felaketi yüzlerce kişiye maddi zarar vermiş, yetkililerin zarar tespiti yapılmasını günlerce beklemişlerdi. Kandıra Kaymakamlığı, sanayi esnafının, terminal ve çevresinde bulunan diğer iş yeri ve evlerin sel baskınında gördüğü zararı tespit ederek Kocaeli Valiliği’ne bildirdi. Kandıra Kaymakamlığı selzedelere biner lira yardım yaparak yaralarını bir nebze de olsa sarmaya çalışmıştı. Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan’ın ise sel mağdurlarına yardım etmediği iddia edilmişti.

YÜZDE 60 İSU, YÜZDE 40 BELEDİYE HATALI BULUNDU
17 esnaf ve bir vatandaş, Kandıra Belediyesi’nin ihmalinin sonunda mağdur olduklarını, 10 binlerce lira zararlarının bulunduğunu belirterek Kocaeli 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne, Kandıra Belediyesi, DSİ Genel Müdürlüğü ve Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdare Genel Müdürlüğü hakkında dava açtı. 2 yılı aşkın süren mahkeme öncesi bilirkişi heyeti tarafından Namazgah Barajı ve çevresi ile sanayi çarşısında Kocaeli 2. İdari Mahkemesi kararı ile incelemelerde bulunuldu. 2 yıldan beri süren mahkeme bilirkişi raporlarıyla netlik kazanmaya başladı. Bilirkişi raporuna göre İSU hatalı proje yaptığı gerekçesiyle yüzde 60, Kandıra Belediyesi ise meteorolojinin uyarılarına rağmen kapakları açmadığı ve reklam tabelasının yanlış yere konduğu gerekçesiyle yüzde 40 hatalı bulundu.

KARAR 2 AY SONRA
İki ay sonra Kocaeli 2. İdari Mahkemesi, bilirkişi raporlarını ve tüm delilleri göz önüne alarak karar verecek. 500 bin lira zararı olan 18 kişinin tazminatının 300 bin lirasını İSU’nun, 200 bin lirasını da Kandıra Belediyesi’nin karşılaması bekleniyor.

07 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR