Macar Diplomat: İlişkiler gelişecek İnşallah

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Macaristan İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss’i misafir etti. Tam anlamıyla bir Türkiye hayra...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Macaristan İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss’i misafir etti. Tam anlamıyla bir Türkiye hayranı olan Başkonsolos Kiss, ‘’Türk toplumunun sıcaklığına ve değerlerine saygı duyuyorum. İnşallah iki ülke ve halklarımız arasındaki ilişkilerin gelişmesini istiyorum’’ dedi.

MACARİSTAN İSTANBUL BAŞKONSOLOSU
Yaklaşık 6 ay önce göreve atanan Macaristan İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss ile Ticaret Ataşesi Mihaly Galosfai, Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Macar diplomatın Başkan Karaosmanoğlu’nu ziyaretinde Genel Sekreter Ersin Yazıcı ile Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın da hazır bulundu.

İLK GÖREV YERİ TÜRKİYE
Kiss, yaklaşık 20 yıldır ülkesinde ticaretle uğraştığını, büyük şirketlere her alanda ticari danışmanlık yaptığını, Macar hükümeti tarafından bu göreve layık görüldüğünü anlattı. Diplomat olarak ilk görev yerinin Türkiye olduğuna değinen Kiss, ‘’Ülkenizde ve şehrinizde bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. İki ülke arasında kullanılmayan çok fırsatlar bulunduğuna inanıyorum. İki ülke halkları da kendilerini çok yakın hissediyor’’ açıklamasını yaptı.

TÜRKİYE’Yİ HAYRANLIKLA İZLİYORUZ
Türkiye ve sanayinin kalbi durumundaki Kocaeli ile ticari, ekonomik ve sosyal ilişkilerin gelişmesi için çalışacağını söyleyen Macar Diplomat Kiss, ‘’Türk ekonomisinin kalkınmasını hayranlıkla izliyoruz. Kocaeli ise ekonominin kalbi konumundadır. Kocaeli’ni çok beğendim, çok güzel bir kent görünümünde. Bu şehir için yaptıklarınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum. Kocaeli ile ortak projelere imza atmak istiyoruz’’ ifadesini kullandı.

SIK SIK İNŞALLAH DEDİ
Macar Diplomatı yeni görevinden dolayı kutlayan ve başarılar dileyen Başkan Karaosmanoğlu, ‘’İki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine Kocaeli olarak katkı sunmaya hazırız. Macaristan’da bir kardeş şehrimiz var. 23 Nisan Çocuk Şenliği için Macaristan’dan gelen çocukları şehrimizde ağırlıyoruz. Sizin de iki ülke arasındaki tarihten gelen ilişkilerin gelişmesine katkı sunacağınıza inanıyoruz’’ şeklinde konuştu. Öte yandan Macarca konuşan Başkonsolos Kiss’in her cümlesinin sonunda İnşallah demesi ise dikkat çekti.

SİZDEN ÖĞRENECEK ÇOK ŞEYİMİZ VAR
Başkonsolos Kiss, ayrıca Türk toplumun yapısına hayran olduğunu, Türk toplumundaki dayanışma, birlik ve beraberlik ile aile yapısının kendilerine örnek olması gerektiğini söyledi. Macar toplumunun uzun yıllar boyunca bu değerlerden uzak kaldığını, şimdi o değerlere ulaşmak için çalıştıklarını sözlerine ekleyen Kiss, ‘’Türk toplumundaki bu değerler beni size daha çok yaklaştırıyor. Bizim dedelerimiz de bu değerlere sahipti. Türkiye’den ve Türk halkından öğrenecek çok şeyimiz olduğuna inanıyorum. Türk kültürünü hayranlıkla izliyorum ve en kısa zamanda Türkçe öğrenmeye çalışıyorum’’ yorumunu yaptı.

19 Nisan 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR