İzmit’i ‘zehirli tırtıllar’ bastı!

Yüzyıllık ağaçların barındığı İzmit, tırtıllarla boğuşuyor. Gazetemizi arayarak ihbarda bulunan vatandaşlar İzmit’teki ağaçları saran tırtılların İst...

Yüzyıllık ağaçların barındığı İzmit, tırtıllarla boğuşuyor. Gazetemizi arayarak ihbarda bulunan vatandaşlar İzmit’teki ağaçları saran tırtılların İstanbul’dakiler gibi zehirli olduklarını iddia etti. Vatandaşlar geçmiş yıllarda ağaçlara yerleşen tırtılların yaprağı sert olan ağaçlara yuva yapıp yaprağını yiyemediğini ve yeşil renkte olduklarını, ancak bu yıl gelen tırtılların yeşil değil kahverengiye yakın bir renge sahip olduklarını ve her tür ağacı istila ederek yapraklarını tamamen yiyerek kuruttuklarını söylüyor.

 

VATANDAŞ DA ŞİKAYETÇİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi duruma el koyup gerekli ilaçlama çalışmalarını yürütürken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ise konu ile ilgili henüz bir çalışma yapmış değil. Konu ile ilgili gazetemize gelen ihbarlar üzerine ikamet eden vatandaşın şikayette bulunduğu Köseoğlu Sokak ve Yenicuma Çay Bahçesi’ndeki vatandaşlar da tırtıllardan çok şikayetçi.

 

HERKES ÇARESİZ

Yalnızca bu yıl değil, her yıl aynı sorunun yaşandığı bölgede vatandaşlar çaresiz durumda. Sokak esnafı tırtıllarla başa çıkamadıklarını, ancak öldürmek de istemediklerini belirterek Büyükşehir Belediyesi’nin duruma el koyması gerektiğini söylüyor. Ancak pek çok vatandaşın iddiasına göre; vatandaş tırtıl sorununu bildirmek için belediyeyi aradığında “Doğanın dengesini bozmamak için ilaçlama yapamıyoruz. Zaten tırtıl dediğin iki gün sonra kelebek oluyor boş verin” yanıtını almış.

 

AĞAÇLARI KURUTUYOR

Zehirli tırtıl sorunu geçtiğimiz günlerde İstanbul’un Cihangir semtindeki ağaçlarda görülmüştü. Bölgedeki ağaçları satan zehirli tırtıllara ağaçların yapraklarını yiyerek gövdesini tamamen kurutuyor ve ölümüne neden oluyor. Bunun yanında tırtıllar zehirli oldukları için kuşlar da onları yemiyor ve ekolojik zincir olması gerektiği gibi işlemiyor. Cihangir’deki sorunla ilgili açıklama yapan Beyoğlu Veteriner İşleri Müdürü Numan Akyol, zehirli tırtılların bulundukları bölgelerin tamamen arınana kadar ilaçlanmasına devam edileceğini duyurmuştu.

 

BELEDİYEDEN İLGİNÇ TIRTIL CEVABI:  Boş verin, nasılsa tırtıllar kelebek oluyor!

İzmit’te zehirli tırtıllar huzursuzluk yaratırken, birçok vatandaş İzmit Belediyesi’ni arayarak duruma müdahale etmesini istemiş. Belediye yetkililerinden “Doğanın dengesini bozmamak için ilaçlama yapamıyoruz. Zaten tırtıl dediğin iki gün sonra kelebek oluyor, boş verin” yanıtını almış.

 

Zehirli tırtıllar nedir?

Semerli (zehirli) tırtıl (Sibine stimulea), kabuklu güvelerden, yaklaşık 2,5-3 cm boyunda bir güve tırtılı. Kahverengi bedeni, yeşil, sırtı ve düzenli olarak dağılmış çıkıntılarıyla sıra dışı bir görünüme sahiptir. Adını, sırtında bulunan yeşil üzerine kahverengi renkli semere benzeyen lekeden alır. Bedenlerindeki çıkıntılar zehirle kaplı olduğu için, zehirli bir tırtıl türüdür,  İthal orman ürünleri ile Türkiye’ye geldiği tahmin ediliyor. Ağaçlara ve bitkilere zarar veriyor. Tırtıllar zehirli oldukları için kuşlar da yemiyor.

 

“KUŞLAR TIRTILLARI YEMİYOR”

Zehirli tırtıl ile ilgili konuşan Akyol, “Park ve bahçelerdeki ağaçları tırtıllar yedi. Ancak tırtıllar değişik bir çeşit. Bunları kuşlar yemiyor, zehirli bir tür. Bunları ilaçlamakla yok etmek durumundayız. İlaçlama yönteminde tarım ilacı değil, halk sağlığına uygun olan ilaçları kullanıyoruz. İnsanlara zararları yok. Çok yaygın olarak tırtıllar her tarafa yayıldı. İlaçlama dışında başka çare bulamadık. Nereden geldiği noktasında bir bilgim yok. İthal ağaçlarla, taşınan toprak ya da yeni dikilen bitkilerle gelmiş olabilir” ifadelerini kullanmıştı.

 

TIRTILLAR AĞAÇLARI KURUTMUŞ

İstanbul’da Cihangir halkı tırtıllardan kurtulmaya çalışırken, Kocaeli’nin İzmit ilçesinde de Köseoğlu Sokak’taki ve merkezde ikamet eden vatandaşlar da ağaçları kurutan tırtıllardan şikayetçi. Taşıma toprak veya ithal ağaç yoluyla geldiği tahmin edilen kemirgen tırtıllar yazın İzmitlileri tedirgin ediyor. Ancak vatandaşların konu ile ilgili yaptıkları başvurulara karşın herhangi bir çalışma yürütülmüyor. Belediye tırtılların zehirli olup olmadığı konusunda henüz bir açıklama yapmış değil.

 

“ARTIK BIKTIM!”

İzmit merkezdeki ‘Köfteci Muhammet’ isimli iş yerinin sahibi Muhammet Akbalık; duruma tepki göstererek, “Tırtıllar her yıl burayı istila ediyor. Geçen sene de aynı şey oldu, yetkilileri aradık, bunun dört yılda bir defa olduğunu, sabretmemiz gerektiğini söylediler. Ancak ne geçen seneyle sınırlı kaldı, ne de bir haftada bitti. Aynı belayı yine yaşıyoruz. Ben burada esnafım. Ağacın altındaki masalarıma sürekli tırtıl düşüyor. 15 dakikada bir dükkanı ve kapının önünü süpürüyorum. Artık bıktım. Müşterilerim de ben de durumdan çok rahatsızız. Yetkililer doğal dengeyi bozmamak için ilaçlama yapmak istemediklerini söylüyorlar, biz de öldürmek istemiyoruz, ancak buna bir çözüm bulsunlar” dedi.

 

“DOĞAL DENGE BOZULMAMALI”

Sokak esnaflarından Gül Gündoğan da, “Biz geçen sene de aynı şeyleri yaşadık. Müşterilerimiz de biz de rahatsızlık duyuyoruz. Çok hızlı hareket ediyorlar, 10 dakika geçmeden hepsi içeriye dolmuş oluyor. Belediyeyi aradığımızda da doğal dengenin bozulmaması için ilaçlama yapmadıklarını söylüyorlar. Bunu ben de istemem, ama şimdi ister istemez onları öldürüyoruz. Kendi kendimize çözüm üretmeye çalışıyoruz, kapının girişine bant yapıştırmıştık, ancak başa çıkmak mümkün değil” diye konuştu.

 

“İMZA TOPLAYACAĞIZ”

Köseoğlu Sokak’ta ikamet eden Fikret Türker da, şikayetini şu sözlerle dile getirdi: “3. katta oturuyorum, buraya kadar tırmanıyorlar. Camları açık bulduklarında içeriye giriyorlar. Yazın bu sıcağında cam açamıyoruz. Sokaktakilerle imza toplamayı düşünüyoruz.”  Köseoğlu Sokak’ta yaşayan Sema Aslan ise, “Apartmanın ikinci katında oturuyoruz, tırtıllar açık olan camlardan giriyor. Tırtılların bu kadar artmasının nedeninin, zamanında merkezdeki kargaları uzaklaştırmak için yapılan uygulama olduğunu düşünüyorum. Kargalar gidince tırtıllar çoğaldı” açıklamasında bulundu.

 

“AĞACI KURUTTULAR”

Sokak esnafından Evren Bayat da şöyle konuştu: “Belediyenin buradaki ağaçlara ilaçlama yapmamasından şikayetçiyim. Ofisimin önündeki ağaç tamamen tırtıl yuvası haline geldi. Yemyeşil ağacı yediler üzerinde yaprak kalmadı ve kurudu. Ofisin içerisine girmelerine engel olamıyoruz, kapı kapalıyken de oturamıyoruz. Ofisi resmen işgal ettiler. Bilgisayarların üzeri, koltuklar, masalar her yerde varlar… Hatta saçımıza falan da çıkıyorlar geçenlerde fark etmeden eve tırtılla gitmişim. Bu işkenceyi senede iki kez yaşıyoruz.”

 

“DOĞAYA ZARAR VERİYORLAR”

Sokak esnafından Tahsin Keskin de sorunlarının bir an önce çözülmesini bekliyor. Her yaz aynı sıkıntıyı yaşadıklarını belirten Keskin, “Sıcaklar başlayınca çıkıyorlar. Kapı, cam açamıyoruz. Her yıl da şikayetçi oluyoruz, ancak yetkililer hiçbir şey yapmıyorlar. Tırtıllar ağaçların tüm yapraklarını yiyor. Birçoğunu kuruttular. Öldürmekle de bitmiyorlar. Uygun yer bulurlarsa kelebeğe dönüşüyorlar o da bir gün sonra ölüyor” dedi.

 

“MÜŞTERİLER İSYAN EDİYOR”

Yenicuma Çay Bahçesi’nin işletmecisi olan Yücel Okuyucu da özellikle müşterilerinin bu sorundan dolayı sıkıntılı olduğunun altını çizdi. Okuyucu, “Tırtıllardan bizim doğrudan şikayetimiz yok, ancak müşterilerimizin durumdan rahatsız olması bizi de etkiliyor. Bize sürekli bu konuda bir şey yapmamızı söylüyorlar. Ancak belediyeyi aradığımızda ilaçlama yapamayacaklarını, akşam sokaklar yıkanırken ağaçlara su tutacaklarını belirttiler. Müşteriler belediyeye isyan ediyorlar. Bize en sık gelen şikayet “Neden tırtıl sorunuyla ilgilenmiyorlar. Biz bu sıcakta açık alanda oturamayacaksak nerede oturacağız?” oluyor. Biz de ne yapacağımızı şaşırdık. Buradaki ağaçları da kuruttular. Belediyenin artık bu soruna bir çözüm bulmasını istiyoruz” diye konuştu.

 

“KORKUYORUM AÇIKÇASI”

Yenicuma müdavimlerinden Pelin Polat da, “Burayı seviyorum, ancak kaç zamandır üzerime tırtıl düşüyor. Korkuyorum açıkçası. Tırtılların bu kadar çok olması beni rahatsız ediyor. Büyükşehir Belediyesi bu duruma bir çözüm bulmalı” diyor. Seda Türk ise, “Otururken birden üzerime düşüyor. Tiksiniyorum. Burası halka açık bir yer, nedense belediye bu soruna bir çözüm getirmiyor. Tırtıllar asırlık ağaçları yiyerek kurutuyorlar” diyerek tepkisini dile getiriyor.

 

“AĞAÇLARI İLAÇLASINLAR”

İzmitli Metin Yenilmez, tırtılların sardığı ağaçların ilaçlanmasını isterken, Kurtuluş Karadağ da, olaya farklı bir bakış açısı getirdi. Tırtılın kendi halinde sevimli bir canlı olduğunu belirten Karadağ, “Çok tatlılar, ancak tırtıllar zehirliyse ve ağaçları kurutuyorlarsa buna tabi ki engel olunmalı” diye konuştu. Vatandaşlardan Olcay Kuş ise rahatsız olduklarını belirten şöyle konuştu: “Ağaçları yedikleri için çayımıza, kafamıza sürekli toz geliyor. Otururken de sıkıntı yaşıyoruz. Mesela geçenlerde sırtıma girdi bir tane. Tüylü olduğu için kaşındırıyor da. Belediye bu konuyla ilgili çalışma yapıp bir çözüm bulmalı. İhmal etmemeliler.”

 

“AĞAÇLAR KORUNMALI”

Kübra Keçeci isimli vatandaş ise, “Korkmuyorum da tırtıllardan. Genelde yerlerde görüyorum. Doğal dengenin bozulmasına karşıyım. Bu nedenle ilaçlanmasını istemem. Ancak zehirliyse ve ağaçları öldürüyorlarsa belediye buna bir çözüm bulmalı” derken, Serkan İman ise, “Geçenlerde arkadaşlarla otururken tırtılı maalesef öldürmek zorunda kaldık” diye konuştu. Hilal Şimşek de, tırtılların öldürülmesine karşı olduğunu ifade etti. Sara Şimşek ise, tırtıllardan hoşlanmamasına rağmen ekolojik sisteme zarar vermemek için yok edilmelerine karşı olduğunu dile getirdi. Hilal GÜDÜCÜ

16 Ağustos 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR