Zeytinoğlu: Sanayinin istihdam yaratma kapasitesi giderek düşüyor

TUİK tarafından açıklanan 2015 yılı işgücü verilerini değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu,saniyede istihdam kapasitesinin yüz...

TUİK tarafından açıklanan 2015 yılı işgücü verilerini değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu,saniyede istihdam kapasitesinin yüzde 20’ye gerilediğini söyledi. Başkan Zeytinoğlu, “Son 10 yılda istihdam edilenlerin iktisadi faaliyet kollarına göre dağılımını incelediğimizde; 2005 yılında sanayide istihdam edilenlerin oranının yüzde 21,6 iken 2015 yılında yüzde 20’ye gerilediğini görüyoruz. Ne yazık ki sanayinin istihdam yaratma kapasitesinin giderek azaldığını üzülerek görüyoruz. Sanayinin istihdam yaratmanın yanısıra ekonomik büyümeye katkısı da geriliyor. Ülkemizde de yüzde 15,3 olan sanayinin GSYH’daki payının, Avrupa Birliği’nde olduğu 2023 yılına kadar yüzde 20’ye çıkarılmasını arzuluyoruz.” dedi.

 

ÇİFT HANELİ RAKAMLAR

Zeytinoğlu son on yılda işgücüne katılma oranının yüzde 44,9’dan yüzde 51,3’e ve istihdam oranının yüzde 40,6’dan yüzde 46’ya yükseldiğine dikkat çekerek, “İşsizlik tekrar çift haneli rakamlara çıksa da son on yıldaki işgücüne katılma oranının ve istihdam oranının yükselmesi memnuniyet vericidir.” dedi. -Kocaeli, Sakarya, Yalova, Düzce ve Bolu’yu kapsayan TR42 Bölgesinde sanayide istihdam edilenlerin sayısı binde 2 geriledi.

 

KAPASİTE DÜŞÜYOR

Zeytinoğlu, Türkiye’de gelişmişlik düzeyine göre 26 bölge olduğunu, bu bölgeler arasında sanayinin yarattığı istihdam kapasitesi bakımından dördüncü sırada yer alan ve içerisinde Kocaeli’nin de olduğu TR42 Bölgesi’nin istihdam verilerini de değerlendirdi.  Zeytinoğlu “TR 42 Bölgesi’nde istihdam edilenlerin sektörel dağılımlarına baktığımızda sanayideki istihdamın payı 2014’de yüzde 36,5’dan yüzde 35,2’ye gerilerken, hizmetler sektöründe yüzde 45,3’den yüzde 46,7’ye yükselmiş. Sanayide istihdam edilenlerin sayısı da binde 2 gerilemiş. Hizmetler sektöründe istihdam edilenlerin sayısı ise yüzde 6,3 artmış. Demek ki sanayinin istihdam yaratma kapasitesi düşüyor. Kocaeli İŞKUR verilerine göre de 2015 yılında alınan açık iş sayısı 57 bin 660 kişi iken sadece 26 bin 35 kişi işe yerleştirilmiş. Dolayısıyla bu verilerden sanayinin mevcut talebinin de karşılanamadığını görüyoruz.” dedi.

24 Mart 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR