Açık Kalpler Ülkesinden yatırım daveti

Dünya Bankası tarafından yayımlanan "İş Yapma Kolaylığı 2015: Verimliliğin Ötesine Geçmek" raporunda ilk sıralarda yer alan Yeni Zelanda, yabancı yat...

BÜYÜT

Dünya Bankası tarafından yayımlanan "İş Yapma Kolaylığı 2015: Verimliliğin Ötesine Geçmek" raporunda ilk sıralarda yer alan Yeni Zelanda, yabancı yatırımcı için farklı cazip unsurları da sunuyor. Yeni Zelanda Büyükelçisi Jonathan Curr, OSTİM merkezli Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği’nin “Ülke Tanıtım Günleri” programının konuğu oldu.

Aktif Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Bülent Erdoğan ve yönetim kurulu üyelerinin yer aldığı  ve çok sayıda işadamının ilgi gösterdiği  programda, Yeni Zelanda ve ekonomisi hakkında bilgi veren Büyükelçi Curr, Türkiye ile ortaklıklar yapmak istediklerini söyledi. Curr, ülkesinden şöyle söz etti:

“Yeni Zelanda’da kalıcı ortaklıklar kurulur. Yabancılara dostlarımız gibi davranılır. Akıllı düşünme ile inovasyon ve verimlilik sağlanır. Her gün yeni büyük fikirler doğar. Yabancı ortaklıklar kurmaya önem veriyoruz. Yeni Zelanda Hava Yolları, dünya hava trafiğinin 7’de 1’ini elinde tutuyor. Dünyanın dördüncü büyük ekonomisine sahibiz. Kendi para birimimiz var.  1 Yeni Zelanda Doları,  0.83 ABD Doları değerinde. Yüzde 1’ler düzeyinde çok düşük bir enflasyon ve yüzde 6 işsizlik oranı var. Dengeli bir İthalat ve ihracatımız söz konusu. Yabancı yatırımcıya açığız. Yatırımcıların uluslar arası iş yapmalarını sağlayacak politikalarımız mevcut. Türkiye ile de ortaklık yapmak istiyoruz.”

 

EN AZ YOLSUZLUK OLAN ÜLKE

Büyükelçi Curr, Yeni Zelanda’nın dürüst ve güvenilir bir ülke olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti: “En az yolsuzluk olan ülkeyiz. OECD verilerine göre,  daha iyi bir yaşam sunmada ilk 10 ülke içerisindeyiz. Sratejimiz; Ekonomimizi nasıl büyütebiliriz üzerine kurulu. Türkiye’nin de benzer hedefleri var.  Çok iyi bir ulaşım ağımız söz konusu. Küresel ekonomide yer almak için böyle bir altyapının olması gerekiyor. Esnek döviz kurumuz ve esnek bir vergi politikamız var. Öncelikli yatırım alanlarımız arasında, biyoteknoloji, alt yapı, üretim, petrol ve gaz, turizm yer alıyor. Bunlar aynı zamanda güçlü sektörlerimiz”

Devlete bağlı 8 araştırma enstitüsüne sahip olduklarını belirten Curr, şöyle devam etti: “Ar-Ge faaliyetlerine önem veriyoruz. Bu anlamda Kore ve Japonya ile yarışıyoruz. Asya’da inovasyon anlamında üçüncüyüz. Ayrıca Bloomberg verilerine göre, global olarak patent sayısında ilk 20’de yer alıyoruz. İnovasyon konusunda önemli projelere imza atıyoruz. Otomatik kivi toplama ve paketleme makinesi, canlı hayvan çip takip sistemi, 3 boyutlu tarayıcı gibi birçok ürünümüz inovasyon başarılarımız arasında yer alıyor” dedi.

Yüksek standartlarla kaliteli bir yaşam sürdüklerine dikkat çeken Curr, “ Etnik çeşitliliğimiz oldukça fazla. 950 Türk nüfusumuz mevcut.  Ekonomimizi geliştirmek, dünyadaki gelişmiş ekonomilerle işbirlikleri yapmayı hedefliyoruz. Temel ürünlerimizi bu ülkelere satmak isiyoruz” diye ifade etti.

Büyükelçi Curr, programın sonunda iş adamlarının Yeni Zelanda ile ilgili sorularını da yanıtladı.

 

ERDOGAN: MİLLİ GELİR TÜRKİYE’NİN 4 KATI

Aktif Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Bülent Erdoğan ise, Yeni Zelanda ile ilgili değerlendirmesinde, ülkenin Ankara kadar bir nüfusu bulunduğunu ve kişi başına düşen milli gelirinin Türkiye’dekinin 4 katı olduğunu söyledi.

Erdoğan, Yeni Zelanda ekonomisi ile ilgili şu bilgilere dikkat çekti: “Yeni Zelanda’nın İhracat kalemleri arasında tarım, hayvancılık ve ormancılık ağır basıyor. Ürün ihracatında %25 süt ürünleri, %11 et ve %7 ağaç ürünleri yer alıyor. En çok ihracatı zor olan iki pazara, Avusturalya ve Çin’e gerçekleştiriyor. Ülke, teknoloji ürünü ağırlıklı bir ihracata sahip olmasa da  tarım ve turizmden elde ettiği  gelirle, milli geliri  ve  refah düzeyi yüksek bir ülke konumuna gelmiş durumda. Bu oldukça önemli. Üretim teknolojileri için ise Ar-Ge’ye ağırlık veriliyor”

10 Kasım 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR