Kurultay Delegeleri firesiz katıldı

CHP’nin tüzük kurultayı dün şölen havasında geçti. İlimizin 18 kurultay delegesi de kurultaya katıldı. Salondakiler “Başbakan Kemal” sloganlarıyla ort...

BÜYÜT

CHP’nin tüzük kurultayı dün şölen havasında geçti. İlimizin 18 kurultay delegesi de kurultaya katıldı. Salondakiler “Başbakan Kemal” sloganlarıyla ortalığı inletirken, muhalif kanattan Deniz Baykal ve Önder Sav kurultaya katılmadı

948 DELEGE KATILDI
CHP’nin 16. Olağanüstü Kurultayı dün Ankara Arena Spor Salonu’nda yapıldı. İlimizin 18 kurultay delegesi de kongreye katıldı. 1248 kurultaydan 948’nin katıldığı kongre şölen havasında yapıldı. Delege sayısı 648’i geçtiği için kongrede çoğunluk sağlandı. Kurultayın divan başkanlığını Adnan Keskin yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, saat 11.30’da “Başbakan Kemal” sloganlarıyla kürsüye çıktı.

EN DEMOKRATİK TÜZÜK
“Çoğunluğumuz sağlanmıştır. Genel kurulu açıyorum” diyerek konuşmasına başlayan Kılıçdaroğlu, yeni tüzüğün partinin gelmiş geçmiş en demokratik tüzüğü olduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu, parti içi muhalifleri işaret ederek "Gücünü halktan almayanların başarı şansı yoktur." dedi. Muhalif kanatın liderleri Deniz Baykal ve Önder Sav kongreye katılmadı.

CHP’de şölen havasında kurultay
CHP, 16. olağanüstü Tüzük Kurultayı’nı dün gerçekleştirdi. Kurultayda muhalif kesimin önde gelen isimlerinden Önder Sav’a bağlı delegeler genel merkez görevlilerine saldırdı. Tüzük kurultayı yaşanan olaylarla birlikte sona erdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) parti içi muhalifler tarafından toplanan 362 imza için gerçekleştirilecek 17. olağanüstü kurultay öncesinde 16. olağanüstü tüzük kurultayını dün Ankara’nın en büyük salonu olan 16 bin kişilik Arena Spor Salonu’nda yaptı. Şölen havasında geçen kurultaya beklenenin üzerinde partili katıldı. Binlerce partilinin hazır bulunduğu kurultay Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nin okunmasıyla start aldı.

3 OTOBÜSLE GELDİLER
Kurultaya ilimizden 3 otobüs dolusu partili ve çok sayıda il ve ilçe yöneticisi ile birlikte kurultay delegesi katıldı. Hazırlıkların eksiksiz bir şekilde yapıldığı salon özgürlüğü simgeleyen mavi ve partinin kurumsal rengi olan kırmızı renklerle donatıldı. Büyük bir coşkunun hakim olduğu ve binlerce partili tarafından doldurulan salonda hiçbir basın mensubunun fark etmediği bir anda hazirun listelerinin bulunduğu bölümde kavga çıktı.

GÖREVLİLERE SALDIRDILAR
Önder Sav’a yakın olan delegeler hazirun listesine atılan imzalara itiraz ederek genel merkez görevlilerine saldırdı. Çıkan arbedeyi görüntüledik. Demokrasi, özgürlük ve adalet içerikli dev pankartların asıldığı salonda konuşmaların yapıldığı bir platform ve yanlarına da dev ekranlar yerleştirildi. Salona sığmayan partililer için salonun dışına iki adet dev ekran konuldu. Salona giremeyen partililer kurultayı dev ekrandan takip etti.

CROWNE PLAZA OTEL’DE
Ankara’da Crowne Plaza Hotel’de konaklayan ilimiz kurultay delegeleri sabah saatlerinde partililer ile buluştu. İlimizden de kurultayı yakından takip etmek isteyen CHP il ve ilçe örgütleri önceki akşam Perşembe Pazarı’nda 3 farklı otobüsle yola çıktı. Günler öncesinde kurultay için büyük hazırlıklar yapan ve kurultayı yakından takip etmek için sabahın erken saatlerinde Arena Spor Salonu’na gelen Kocaeli il ve ilçe örgütleri, salonun 204 ve 205 numaralı tribününe yerleşti.

DEMOKRASİ ŞÖLENİNE HOŞ GELDİNİZ
Büyük bir coşku ve heyecanın hakim olduğu, çok sayıda basın mensubunun da yakından takip ettiği kurultayda salona, demokrasi ve özgürlüğe vurgu yapan birçok yazılı pankart asıldı. Kurultayın yapıldığı salonun girişine de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu resminin de yer aldığı ‘Büyük demokrasi şölenine hoş geldiniz’ yazılı dev bir pankart yerleştirildi.

FERHAN ŞENSOY KATILMADI
Uzun zamandır kurultay hazırlığı yapan ve bu kurultaya katılacak partililere yer ayarlamak için iki gün önceden Ankara’ya giden CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan ve oğlu Can Kuşkan, partililer için adeta seferber oldu. Yalçın Kuşkan, salonda kurultay delegeleri ile birlikte milletvekili Hurşit Güneş’in yanında yerini aldı. Güneş’in bulunduğu bölümün 2 sıra altında da Kocaeli milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, eşiyle birlikte yerini aldı. Kurultaya, Kocaeli il delegasyonu eksiksiz katıldı.

KILIÇDAROĞLU SAAT 10.00’DA GELDİ
Partililerin bir bölümü 204 ve 206 numaralı bölümlere otururken bir grup partili gençte platforma yakın olan bir kısma yerleşti. CHP Kocaeli eski İl Gençlik Kolları Başkanı Umur Bakkal tarafından organize edilerek kurultay için Ankara’ya gelen partili gençler, genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na sevgi gösterisinde bulundu. Genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu, kurultay salonuna saat 10.00’da giriş yaptı.

ANADOLU ATEŞİ, DANS GÖSTERİSİ SUNDU
Salonu selamlayan Kemal Kılıçdaroğlu kurultay delegelerinin bulunduğu kısma yerleşti. Saat 10.30’da Mustafa Erdoğan tarafından bir araya getirilen Anadolu Ateşi topluluğu, partililere olağanüstü bir performans ile yöresel figürlerin sergilendiği bir dans gösterisi sundu. Kemal Kılıçdaroğlu saat 11.30’da kürsüye çıktı. Kılıçdaroğlu, kürsüden partililere “Değerli yol arkadaşlarım” diyerek hitap etti. Kılıçdaroğlu “Çoğunluğumuz sağlanmıştır. Genel kurulu açıyorum” dedi.

ADNAN KESKİN KONUŞTU
Kemal Kılıçdaroğlu, il başkanları ve kurultay delegelerinin divan başkanlığı için önerisini okudu. Öneri salonda oylandı ve Denizli milletvekili Adnan Keskin divan başkanlığına seçildi. Bu sırada bir grup partili Keskin’i yuhaladı. Keskin’e pet şişe atan ve yumruklamak için üstüne yürüyen partililer, salondan apar topar dışarı atıldı. Bu sırada salonda bulunan partililer “Başbakan Kemal” sloganları attı. Divan başkanlığını üstlenen Adnan Keskin, partililere yaklaşık yarım saat süren bir konuşma yaptı.

İZMİTLİ DELEGEDEN GÖK’E YUMRUK
Adnan Keskin’in konuşmasının ardından tüzük komisyonu toplanarak önerilerini sunmak üzere salondan ayrıldı. Bu sırada Mersin milletvekili İsa Gök, divana önerge sunmak istedi ancak partililer İsa Gök’ü linç etmek istedi. İsa Gök’e ilk saldıran ise İzmit Yenidoğan Mahallesi’nden ilimiz delegesi Yusuf Şahabettin Atmaca oldu. Polisin gözaltına almak istediği Atmaca’yı polisin elinden alan da Kocaeli milletvekili Hurşit Güneş ve il başkanı Yalçın Kuşkan’dı.

KORUMALAR KURTARDI
Yaklaşık 15 dakika yaşanan arbede sonrasında İsa Gök korumalar tarafından salondan apar topar dışarı çıkarıldı.

Bu sırda Kemal Kılıçdaroğlu kürsüye çıkarak konuşmasını gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu yaşanan arbede ile ilgili olarak korumalara seslendi. Kılıçdaroğlu; “Açın önümü. Beni CHP’lilerden mi koruyacaksın. Böyle şey olmaz. Biz halkın partisiyiz” dedi. Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada CHP’liliğe ve devrimciliğe vurgu yaptı.

CHP HALKLA BİRLİKTE OLMAK DEMEKTİR
Mehmet Akif Ersoy’un, “Ben ezelden beri hür yaşadım, hür yaşarım, hangi çılgın zincir vuracakmış şaşarım” dizelerine işaret eden Kılıçdaroğlu, “İşte CHP budur. CHP, devleti kuran partidir, onun için CHP’li olmak bir onurdur, yurtseverliktir. CHP’li olmak, kardeşliktir, barış, dostluktur. CHP’li olmak ‘biz kimseye kin tutmayız, kamu alem birdir bize’ diyen Yunus Emre’dir. CHP’li olmak halkın değerleriyle beraber yaşamak demektir, o kutsal değerlere saygı duymak demektir. CHP’li olmak halkın kendisidir, halkla birlikte olmak demektir. CHP’li olmak büyüme, hırs, azimdir” dedi.

27 Şubat 2012 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR