Sanayi esnafı kan ağlıyor

        Körfez Küçük Sanayi Sitesi esnafı yaklaşık 50 yıldan bu yana devam eden bir dava nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor. 2014 Nisan ayında sonuçlanan...

 

 

 

 

Körfez Küçük Sanayi Sitesi esnafı yaklaşık 50 yıldan bu yana devam eden bir dava nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor. 2014 Nisan ayında sonuçlanan kadastro davasına göre sitedeki parsellere dava konusu nedeniyle konulan satılamaz şerhi kaldırıldı. Mahkemenin kararına rağmen tapu müdürlüğü ise parseller üzerindeki şerhi kaldırmadı. Sanayi esnafı bu nedenle zor günler geçiriyor.

 

DAVA SONUÇLANDI

Ömer Türkçakal Bulvarı üzerindeki birçok parseli kapsayan davanın bundan 50 yıl önce açıldığı öğrenildi. Ellerindeki tapuyu delil olarak gösteren kişilerin açtığı arazilerin kendilerine ait olduğunu iddia ederek konuyu yargıya taşıdı. Bunun üzerine ise 1998 yılında sanayi sitesindeki parsellere satılamaz şerhi konmuştu. Dava 2012 yılında sonuçlandı. Kadastro mahkemesi, konulan şerhi kaldırdı. Nisan ayında karar Yargıtay tarafından onandı ve kadastro müdürlüğüne karar tebliğ edildi. 50 yıllık dava böylece sonuçlanmış oldu.


ARSALAR ÜZERİNDE

SATILAMAZ ŞERHİ

İlgili mahkeme daha sonra Kadastro İl Müdürlüğü’ne bir yazı yazarak, “Dava konusu parseller hakkındaki şerhin kaldırılarak mahkememize bilgi verilsin” hükmündeki kararını bildirdi. Mahkeme sonuçlanmış olmasına rağmen, parsel üzerindeki şerhler ise kaldırılmadı.

 

İŞ YERİNİ SATAMIYORLAR

Sanayi sitesindeki bazı esnaf da iş yerini satmak için tapuya gittiğinde, şerhin kaldırılmadığını ve satışın yapılamayacağını öğrendi. Bu şekilde, yapılmak istenen iki satış da tapu müdürlüğü tarafından iptal edildi. İş yerlerini teminat göstererek kredi kullanan esnafa ikinci darbe ise bankalardan geldi. Bankalar şerhin kaldırılmadığını öğrenince, teminat gösterilen yerin değiştirilmesi aksi halde çekilen tutarın bankaya geri yatırılması gerektiğini esnafa bildirdi. Bu durum karşısında esnafın eli kolu bağlı.

 

SATIŞI YAPILANLAR VAR

Bu arada sitedeki bazı işyeri ve bölgedeki arsaların sahiplerine ait arsaları, şerhi kabul ederek satın alanların durumu ise çok belirsiz bir hal aldı. Çünkü satışın gerçekleştirilmesi durumunda olası bir satış iptali durumunda nasıl gelişmelerin yaşanacağı tam olarak bilinmiyor. Ayrıca işyerini satmak isteyen sanayi esnafına, tapu müdürlüğündeki personel tarafından sorumluluk alamayacakları gerekçesi ile işlem yapılmadı. Bu nedenle Ramazan Bayramı’nın şahısların yeniden müdürlüğe davet edildiği belirtildi.

 

TAPU, KARARI ANLAYAMAMIŞ

Parseller üzerindeki şerhi kaldırmayan İzmit Kaymakamlığı Tapu Müdürlüğü, sanayi sitesi esnafına gönderdiği yazıda, “Bahse konu şerhin telkini mevcut kararın infazını gerektirmekte ancak bununla birlikte karanın infazı için müdürlüğümüz tarafından yapılan ön inceleme neticesinde kararın daha net anlaşılması yönünde öncelikli evraklar elimize geçmemiştir” denildi.

 

TAPU KADASTRO MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN

SİTE ESNAFINA GÖNDERDİĞİ YAZI

“21 sayfadan oluşan kararın anlaşılabilmesine yönelik kadastro müdürlüğünden öncelikle beyanname tanzim ettirilmesi, düzenlenecek bu beyanname ile kararın uygulama şeklinin ve anlaşılmasının daha sağlıklı olacağı, dolayısıyla başkaca istenecek ilgi belge olup olmadığı düzenlenecek kadastro beyannamesiyle daha anlaşılır hale geleceği kanısındanız.

Dava konusu karar Kadastro Mahkemesi’nce verilmiş bir karar olduğundan sadece bu kararın müdürlüğümüze ibrazı yeterli olmayıp, bu tür davalarda kadastro mahkemesi dosyasının karara bağlandıktan sonra mahkeme tarafından müdürlüğümüze dosyasıyla birlikte gönderilmesi gerektiğinden, kadastro beyannamesini destekleyici unsur olarak yine kararın daha iyi anlaşılabilmesi için müdürlüğümüz tarafından kadastro mahkemesine gönderilen tüm bilgi ve belge asıllarının tarafınızca mahkemeden talep edilmesi, dava dosyası var ise kimlik tespitlerinin sağlanması için veraset belgeleri nüfus kayıtları gibi evrakların istenmesi hususu gerekmektedir.”

 

08 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR