18. Çocuk Oyuncular Tiyatro Festivali başladı

Kocaeli Bölge Tiyatrosunca (KBT) düzenlenen “18. Çocuk Oyuncular Tiyatro Festivali” yaklaşık 300 çocuk oyuncunun kent merkezinde kostümlü yürüyüşüyle...

BÜYÜT

Kocaeli Bölge Tiyatrosunca (KBT) düzenlenen “18. Çocuk Oyuncular Tiyatro Festivali” yaklaşık 300 çocuk oyuncunun kent merkezinde kostümlü yürüyüşüyle başladı.

Kocaeli Bölge Tiyatrosu’nun bulunduğu Belediye Çarşı İş Hanı önünden, festivalin açılış töreninin yapılacağı Sabancı Kültür Merkezi'ne kadar devam eden kortej yürüyüşüne kostümleriyle katılan KBT Tiyatro Okulu öğrencileri, ilgi odağı oldu. Öğrenciler, velilerinin de katılımıyla ''Yaşasın tiyatro'', ''Devlet Tiyatrosu istiyoruz'' diye slogan atarak yürüdü. Sabancı Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende konuşan Kocaeli Vali Yardımcısı Hıdır Kahveci, ''Bizlere küçükken hayatın bir tiyatro olduğunu öğrettiler, çocuklar da bu yaşta tiyatroyla hayatın içine yavaş yavaş dahil oluyorlar'' dedi.

ÖZGÜVEN KAZANIYORLAR
Kahveci, 18 yıldır festival düzenleyen KBT Genel Sanat Yönetmeni Burhan Akçin'e, kentin kültürüne yaptığı katkıdan dolayı teşekkür etti. İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, her şeyin matematik, fen olmadığını belirterek, çocukları sanat ve spora da yönlendirilmesi gerektiğini söyledi. Başöğretmen Atatürk'ün ''Hayatta en gerçek yol gösterici ilimdir, fendir'' dediğinin anımsatan İspirli, bunun tartışılmadığını, ama bu ilmi, fenni ortaya koyacak insanlarda öz güven ve medeni cesaretin şart olduğunu kaydetti. ''Öz güveni eksik bir insandan istenilen düzeyde bilim adamı da olmaz'' diyen İspirli, Akçin'e, ''Bu çocuklara, tiyatro faaliyetleriyle öz güven kazandırıyor, cesaret veriyorsunuz. Kültürümüze hizmet ediyorsunuz. Cumhuriyetimizin temeli kültürdür, ona da katkı sağlıyorsunuz. Sizi ve ekibinizi tebrik ediyorum'' diye seslendi.

GRUPLAR TANITILDI
KBT Genel Sanat Yönetmeni Burhan Akçin ise düzenledikleri festival sayesinde öğrencilerinin yanı sıra aileler ve gönüllülerin de aralarında bulunduğu yaklaşık bin kişinin her yıl çocuk tiyatrosuna hizmet verdiğini bildirdi. KBT'nin kurulduğu gün görev edindiği amaçlarından bu güne kadar sapmadığını ve bu amaçlarını gerçekleştirmek için çok çaba harcadığını ifade eden Akçin, ''Bu amaçların içinde biri var ki asla vazgeçemeyeceğimiz, Kocaeli'nin tiyatro sanatı ile birlikte büyümesi ve gelişmesidir'' dedi. Tören, konuşmaların ardından 22 Mayıs Pazar gününe kadar Sabancı Kültür Merkezi'nde çocuk ve gençlik oyunu sahneleyecek 18 grupta yaklaşık 300 çocuk oyuncunun tanıtılmasıyla sona erdi.

14 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR