Baş: CHP çiftçinin yüzünü güldürecek

CHP Gebze İlçe Başkanı Güner Anlar Baş, CHP iktidarında mazotun 1,5 TL olacağını belirterek, İktidara geldiğimizde çiftçimizin kalkınması için elimizd...

BÜYÜT

CHP Gebze İlçe Başkanı Güner Anlar Baş, CHP iktidarında mazotun 1,5 TL olacağını belirterek, İktidara geldiğimizde çiftçimizin kalkınması için elimizden geleni yapacağız. Çiftçimizin deposu yarı fiyatına dolacak dedi.

CHP Gebze ilçe Başkanı Güner Anlar Baş, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte yaptığı köy ziyaretlerini yoğunlaştırdı. Köyleri tek tek ziyaret eden CHP’liler, partilerinin tarım ve hayvancılık ile ilgili politikalarını anlatıyor. Demirciler ve Köseler köylerini gezen Baş, sanayi yapılanması nedeniyle zor şartlar altında üretim yapan çiftçilerle sohbet etti. Baş, “Nüfus sürekli artarken üretimin geriye gidişi ithalatı patlatmıştır. Böylece kendi çiftçimizi destekleyerek içeride üretmek yerine, dışarıya para akıtan bir anlayış hakim olmuştur. İktidara gelir gelmez tarımda atacağımız adımlar, projelerimiz hazır. CHP iktidarında, tarım ve hayvancılıkta iç üretimi artırıp, ithalatı önleyeceğiz. Türkiye tarımda yeniden kendine yeter bir ülke haline gelecek” dedi.

ÜRETİCİYE SAHİP ÇIKACAĞIZ
Bir çiftçinin mazotun pahalı olması, damızlık hayvan bulunmadığını, ithal tohuma mahkûm edildiklerini hatırlatması üzerine açıklamalarını sürdüren Baş, “Yüksek verimli ve kaliteli tohumluk ve damızlık hayvan üretip çiftçimize dağıtacağız. Üreticimizi tohumda İsrail’e, canlı hayvanda Bulgaristan, Şili, Avustralya gibi ülkelere muhtaç olmaktan kurtaracağız. Çayırova’da bulunan Tohum Sertifikasyon Merkezini gibi yatırımları atıl durumdan çıkartıp yeniden işlerlik kazandıracağız. Teknoloji ve bilgiyi, tarla ve ahırla buluşturacağız. Tarımsal üretimde kullanılan tohum, gübre, mazot, tarım ilacı gibi girdilerin yüksek maliyetlerini aşağı çekeceğiz. Mazotu üreticimize 1,5 liradan vereceğiz. Diğer girdilerdeki vergi yükünü hafifletip çiftçimizi rahatlatacağız. Çiftçimizi insafsızca vergilendiren bu düzen yerine, üreticimizi güçlü bir şekilde destekleyen yeni bir düzen kuracağız” diye konuştu.

DOĞAL AFET ÖNLEMLERİ
Baş, “Çiftçi, hak ettiği bütçe desteğine bizim iktidarımızda kavuşacak. Tefecinin çiftçiyi soymasına son vereceğiz. Doğal afetlere karşı çiftçimizi yalnız bırakmayacağız. Don, dolu, kuraklık, sel, fırtına, yangın gibi nedenlerden ürününü kaybeden köylümüzün, yanında olacağız. Orman alanlarının korunması ve işletilmesi orman köylüsüne ve kooperatiflerine bırakılacaktır. CHP bu konuda programı hazırladı. 2B arazilerinde tarım yapan köylüye öncelik verilecek tarıma açık 2B alanları, üretim planlaması koşullarına uymaları kaydıyla üzerinde tarım yapan orman köylüsüne, uzun süreli ve bedelsiz olarak tahsis edilecektir. Orman tehdit ve kadastro işlemleri en kısa sürede tamamlanacak, kadastro yanlışları düzeltilerek, orman vasfını yitirmiş olan toprakların, orada oturmakta olan çiftçinin kullanımına açılması sağlanacak. Böylece tarım ve hayvancılık teşvik edilecek” şeklinde konuştu.

07 Mayıs 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR