Zeytinoğlu, N’Zapayeke’yi ağırladı

        Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) başkan yardımcılığı gibi önemli bir görevi üstlenen Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğ...

BÜYÜT

 

 

 

 

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) başkan yardımcılığı gibi önemli bir görevi üstlenen Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ülkemize gelen Orta Afrika Cumhuriyeti Başbakanı N’Zapayeke ile beraberinde yer alan iletişim, ulaşım, ticaret ve sanayi bakanlarını İstanbul TOBB Plaza’da karşılayarak iş görüşmeleri gerçekleştirdiler. Zeytinoğlu, DEİK başkan yardımcısı olarak Bangaldeş-Türk İşadamları Konseyi toplantısına da başkanlık yaptı.

 

ZEYTİNOĞLU AĞIRLADI

Türk ve Orta Afrika Cumhuriyeti ülkeleri arasındaki toplantının ev sahipliğini üstlenen Zeytinoğlu, Orta Afdika Cumhuriyeti Başbakanı N'Zapayeke'nin Türkiye ziyaretiyle iki ülke arasında yeni bir dönemin başladığını belirterek, konuk heyete Türk özel sektörü adına teşekkür etti.

 

20 MİLYAR DOLAR TİCARET

Türkiye'nin 2023 hedeflerine değinen Zeytinoğlu, bu hedeflere ulaşmak için Afrika kıtasına büyük önem verildiğini dile getirerek, “Diğer medeniyetler gibi Afrika'yı bir çekişme alanı olarak görmüyoruz. İnsanlığın o bölgeye borcu olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu. Türkiye ve Afrika arasındaki ticaret hacminin 2000 yılında 4 milyar dolar düzeyinde olduğunu, Türkiye ekonomisinde sağlanan gelişmeyle bunun 2013 yılsonu itibarıyla 20 milyar dolar seviyesine yükseldiğini anlatan Zeytinoğlu, uzun vadeli ve iki tarafın da kazandığı iş birliği modellerinin avantajlarına dikkati çekti.

 

BİRLİKTE ÇALIŞALIM

DEİK'in 54 Afrika Cumhuriyeti ülkesinden 29'uyla ikili iş konseyi kurduğunu anımsatan Zeytinoğlu, bugün atılacak adımla Orta Afrika ile de bir ikili iş konseyinin açılmasının kolaylaşacağını kaydetti. Toplantıda daha sonra söz alan Orta Afrika Cumhuriyeti Başbakanı Andre N'Zapayeke, Türk iş adamlarının ülkesine yatırım yapmaları çağrısında bulunarak, "Altyapı yatırımları, enerji üretimi, su arıtma tesisleri ve madencilik alanlarında Türk iş adamlarıyla beraber çalışmak istiyoruz" dedi.

 

KAYNAKLARI ANLATTI

Orta Afrika Cumhuriyeti Başbakanı N'Zapayeke, ülkesindeki istikrarsız ortamın halen sürdüğünü belirterek, taşların yerine oturmasının ardından ülkenin altyapısını inşa etmeye başlayacaklarını söyledi. Ülkesinin doğal kaynakları ve potansiyel iş imkanlarına ilişkin bilgiler veren N'Zapayeke, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin kıtanın merkezinde olduğunu, göç dalgalarının tam ortasında olduklarını ifade etti.

 

PETROL ZENGİNİYİZ

Başbakan N'Zapayeke şöyle konuştu: "Ülkemiz tarımcılık açısından büyük faaliyetleri sürdürmektedir, bunun yanında Afrika'da ilk hayvancılık yapan ülke konumundayız. Petrol rezervlerimizin zenginliği de var" diye konuştu. N'Zapayeke, Türkiye'de özel sektörün de potansiyel imkanları nedeniyle Orta Afrika Cumhuriyeti'ne ilgi duyduğunu belirterek, "İstikrarın sağlanmasının ardından altyapı yatırımları, enerji üretimi, su arıtma tesisleri ve madencilik alanlarında Türk iş adamlarıyla beraber çalışmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

24 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR