Kaplan, bonzaiye dikkat çekti!

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, bonzai ile mücadelesine devam ediyor. So6n dönemde sebep olduğu ölümlere bir yenisi geçtiğimiz günlerde...

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, bonzai ile mücadelesine devam ediyor. So6n dönemde sebep olduğu ölümlere bir yenisi geçtiğimiz günlerde Gölcük’te eklenen bonza adlı uyuşturucu ile ilgili meclise bir önerge sunan milletvekili Kaplan, bu maddenin gençler arasında yoğun bir şekilde kullanıldığını ve hayatını kaybeden genç sayısının ise giderek arttığını söyledi.

 

ÖMRÜ KISALTIYOR

Uyuşturucunun kullanıcılarında ölüyormuş gibi hissiyat uyandırdığını ve intihara sürüklediğini dile getiren Kaplan, açıklamasında, “Uyuşturucu kartellerinin, bu zararlı maddeleri, internet üzerinden de rahat bir şekilde satabiliyor. Son yıllarda gençlerin hayatını karartan bonzaiye karşı tıp dünyasının eli kolu bağlı durumdadır. İçinde 400'den fazla madde olduğu söylenen bu uyuşturucunun tedavisi yok. İçildiği anda direkt beyne zarar veren sentetik uyuşturucu, uzmanlara göre insan bedenini 3 yıl gibi kısa bir sürede tüketmektedir” ömrü kısaltıyor” dedi.

 

KULLANIM YAŞI 10

Bonzaideki kullanım yaşının 10’a düştüğünü de vurgulayan Kaplan, “Marmara Bölgesi ve Kocaeli, bonzainin en çok kullanıldığı yerler. Bunun da sebebi uyuşturucu trafiğinin geçiş güzergahının bu kent olması. Bu maddeye ulaşmak çok kolay. Gençler arasında hızlı bir şekilde yayılıyor. Sosyal paylaşım sitesi üzerinden satışlar yapılıyor. 5 TL gibi bir fiyata satılıyor. Kullanım yaşı ise 10’a kadar düşmüş durumda” diye konuştu.

 

ÖLÜMLER ARTIYOR

Kocaeli’deki bonzai sebepli olarak yaşanan ölümlerin artmasının endişe verici olduğunu da sözlerine ekleyen Kaplan, sözlerini şöyle bitirdi: “Bu maddeye karşı önlem alınmalı. Bu Uyuşturucu bu kadar kolay satılamamalı. Bu konuda gerekli araştırma yapılmalı. Toplum ve insan sağlığı açısından çok önemli bir konu. Yaşanan sorunların çözümü ve geleceğimiz olan gençlerin korunması adına gerekli adımların bir an önce alınması için; Anayasa’nın 98′inci ve TBMM İçtüzüğünün 104 ve 105′inci maddeleri gereğince “Meclis Araştırması” açılması gerekiyor.”

 

11 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR