Gazi öğrencisi Işıtan Gezi mağduru

   Öte yandan Işıtan’a sendika ve öğrenci birliklerinden destek yağıyor. Milletvekili Haydar Akar ise konuyu meclise taşıyarak Milli Eğitim Bakanı’nın...

 

 Öte yandan Işıtan’a sendika ve öğrenci birliklerinden destek yağıyor. Milletvekili Haydar Akar ise konuyu meclise taşıyarak Milli Eğitim Bakanı’nın cevaplandırması isteğiyle soru önergesi verdi

YAPTIĞI KONUŞMA YÜZÜNDEN

Gazi Anadolu Lisesi birinciliğini kazanan Işıtan Önder’in, mezuniyet töreni sırasında Gezi Parkı odaklı gelişmelerde hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın, Ali İsmail Korkmaz'la ilgili konuşma yaptığı gerekçesiyle disiplin kurulu tarafından “kınama” cezasıyla cezalandırıldı. Önder’in kınama cezası alması, okul birinciliğinin elinden alınmasıyla aynı anlama geliyor. Birinciliğin geri alınmasıyla ilgili resmi bir yazı henüz gelmemesine rağmen, aileye Işıtan’ın aldığı ceza tebliğ edildi.

GENÇLİK MUHALEFETİ DE

IŞITAN’A DESTEK VERDİ

Kocaeli Gençlik Muhalefeti de Işıtan Önder için Gazi Lisesi önünde toplandı. Kocaeli Gençlik Muhalefeti üyesi Evrim Öztürk’ün sözcülüğünü yaptığı basın açıklamasında “Bugün Işıtan, kınama cezası alarak okul birinciliği elinden alınmıştır. Bütün gücüyle Gezi’ye saldıran ve birçok canımızı katleden iktidardır. AKP kendisine karşı gelen muhalefet dinamiklerini bastırma, kaybettiği gücü yeniden kazanmak amacıyla sağı arkasına alma yönünde adımlar atıyor, bunu da gericilik zorbalık düzeyinde yapıyor. Işıtan konuşmasında 15 yaşında bir çocuğun ne suçu olabilir ki sorarım size demişti biz de bugün soruyoruz. Her gün onlarca çocuk öldürülürken, çocuk yaşta çalışmak ya da evlenmek zorunda kaldığında devlet hiç mi rahatsızlık duymuyor? Bizler andığımızda neden bu kadar korkuyorlar” ifadelerini kullandı. Grup bir süre alkışlı protesto sonrası sessizce dağıldı. 

 

ÜNİVERSİTE GELECEĞİ TEHLİKEDE

Işıtan Önder’in babası Mustafa Önder, “Benim çocuğum 4 yıldır okul birincisi olan bir öğrenci. Şu an okul birinciliğinin elinden alındığı söyleniyor. Böyle bir durumda çocuğumun tercih hakkı düşüyor, puanı azalıyor ve kontenjan hakkı elinden alınıyor. Oğlum bana, “Boş ver baba, ben üniversiteyi de kazanacağım, orada da birinci olacağım. Bırak alsınlar elimden birinciliği. Benim amacım üniversitede 1. olmak” diyor. Ama yapılan haksızlığa sicilinin bozulmasına dayanamıyorum” dedi.

PİSİKOLOJİK SORUNU VAR DEDİLER

“Tüm bilgi yarışmalarına oğlumu gönderdiler. Benim oğlum aynı zamanda yelken sporuyla uğraşıyor. Bu sporla ilgili müsabakalarda bu kenti ve okulu temsil etti, şimdi ise 4 yıllık başarısına gölge düşürülüyor. Üstüne üstük oğlumun psikolojik sorunları bulunduğuna dair disiplin kurulu kararı geliyor. Ve bu kararda Işıtan’a kınama cezası verildiği yazıyor”.

OKUL MÜDÜRÜ İSTİFA ETTİ

Yaşanılan bu olayların akabinde okulun 2011 yılından beri müdürlüğünü yürüten A. Kemal Saral’ın da istifa etiği duyuldu. İstifa kararıyla ilgili telefonla görüştüğümüz Saral, “Şu an net bir şey yok ancak ayrılmak istiyorum” açıklamasında bulundu.

AKAR KONUYU MECLİSE TAŞIDI

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar konuyu meclis gündemine taşıdı. Akar, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın cevaplaması istemiyle vermiş olduğu soru önergesin de Disiplin Yönetmeliğinin tamamına değinerek açılan soruşturmanın hangi maddeye göre nasıl verildiğini sordu. 

 

“UCUZ KAHRAMANLIK

Okul müdürünün istifa etmesi konusunda Haydar Akar, “Zaten önümüzdeki ayın 17’si itibariyle 4 yıldan fazla müdürlük görevi yapanların müdürlük görevleri sona erecek. İstifası ucuz kahramanlıktır” dedi.

OKUL ÖNÜNDE PROTESTO

Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi üyesi bir grup, Işıtan Önder'e destek için eylem yaptı. Sloganlar atarak Gazi Anadolu Lisesi önünde toplanan grup adına basın açıklaması yapan Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Suca Omurca, konuşmasında Gezi Parkı odaklı olaylarda yaşamlarını yitiren, Ali İsmail Korkmaz, Berkin Elvan'ı anan Önder için linç kampanyası geliştirildiğini vurguladı. Okul yönetiminin birincilik konuşmasını kınama ile cezalandığını ifade eden Omurca, “Biz Eğitim-Sen olarak bu ideolojik saldırılar karşısında Işıtan Önder'in yanındayız. Tüm sürecin takipçisi ve tarafı olacağız. İl Milli Eğitim Müdürlüğünün bu hukuksuzluğu derhal gidermesi ve öğrencimizin hak ettiği okul birinciliğinin teslim edilmesini istiyoruz. Aksi takdirde okul birincisi olmuş, ifade hakkını özgürce kullanmış bu örnek öğrencinin birinciliğini alan Kocaeli Valisi, İl Milli Eğitim Müdürü, okul yönetimi ve ilgili tüm kurumları eğitimci tarihine kara bir leke olarak geçecektir”

18 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

sibel - Seninle gurur duyuyoruz...

Yanıtla . 0Beğen 18 Haziran 17:53
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR