Günde bir fincan çay kalp krizi ve inme riskini azaltıyor!

Çalışmayı yapan Johns Hopkins Hastanesi ekibi çay içenlerin damarlarında daha az kalsiyum plakları olduğunu söylüyorlar ki bu kalp sorunlarının temel...

Çalışmayı yapan Johns Hopkins Hastanesi ekibi çay içenlerin damarlarında daha az kalsiyum plakları olduğunu söylüyorlar ki bu kalp sorunlarının temel nedeni. Araştırmacılar dün Amerikan Kalp Derneği'ne "Kararında çay içmenin damarlarda kireçlenmenin azalması ve kalp sorunlarında azalmayla bağlantılı olduğunu bulduk." şeklinde açıklama yapmışlar ve çayın potansiyel koruyuculuğu üzerinde daha ileri araştırmalara gerek olduğunu eklemişler.

Bu çalışmada çayın nasıl bir koruyucu rolü olduğuna bakılmamış ancak daha önceki araştırmalar çayda bulunan antioksidan olan flavanoidlerin etkili olduğunu göstermişti. Bu bileşiklerin hücre hasarlarını önlediği ve kilo vermeye de yardımcı olduğu biliniyor. 

2014 yılında Taivanlı araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışma bir yıl boyunca günde bir fincan çay içmenin damar sertliğini azalttığını göstermişti. Amerikan Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan 2013 çalışması düzenli çay içmenin inme riskini azalttığını gösteriyor.

856.000 kişi üzerinde yapılan 24 çalışmayı değerlendiren bir rapor European Journal of Epidemiology dergisinde yayınlandı. Bu değerlendirmenin sonucuna göre çay tüketiminin arttırılması koroner kalp hastalığı, kalpten ölüm, inme, beyin infarktı ve beyin kanaması risklerini ve her şeyden önce ölüm riskini azaltıyor.

 

Çevirenin notu: Çayın faydası ancak şekersiz içilirse var. Biliyoruz ki şeker tüm hastalıkların en önemli nedeni. Çaydan fayda görmek için şekerli çay içenlerin yarardan çok zarar göreceğini unutmayalım.

Çeviri: Nurçin Çağlar

Sağlıklı Yaşıyoruz

Kaynak:  http://www.dailymail.co.uk/health/article-3472225/One-cuppa-day-cut-heart-risk-Tea-reduces-likelihood-having-stroke-cardiac-arrest.html#ixzz41pWk5gr3 


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR