KOÜ ve Novo’dan işbirliği

Kocaeli Üniversitesi ve diyabet alanında öncü firma olan Novo Nordisk, bilimsel araştırma ve AR-GE faaliyetlerinin desteklenmesi amacıyla uzun süreli...

BÜYÜT

Kocaeli Üniversitesi ve diyabet alanında öncü firma olan Novo Nordisk, bilimsel araştırma ve AR-GE faaliyetlerinin desteklenmesi amacıyla uzun süreli işbirliği protokolüne imza attı.

Merkezi Danimarka’da olup diyabet ürünleri ve insülin konusunda dünya lideri olan ve en geniş diyabet ürün portföyüne sahip olan NOVO Nordisk ile Kocaeli Üniversitesi arasında dün işbirliği protokolü imzalandı. KOÜ Ihlamur Toplantı Salonunda yapılan imza törenine Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Yalova Valisi Osman Çapalı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, Uluslar arası Operasyonlar AR-GE Genel Başkan Yardımcısı Ole Molskov Bech, İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, Novo Nordisk Türkiye Genel Müdürü Dr. Şebnem Avşar Tuna katıldı. Kocaeli Üniversitesi ve Novo Nordisk arasındaki işbirliğinin amacı, ortak çalışmalar sonucunda insan sağlığına hizmet edecek yeni ilaçlar geliştirmek olacak.

FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARI BAŞLADI
Novo Nordisk tarafından Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde bir AR-GE ofisi kurulacak. İmzalanan protokol, araştırmacı değişimi ve eğitimi, araştırmacı bursları, ortak araştırma projeleri, araştırmacılara yönelik kurslar gibi araştırmayı teşvik edici çok sayıda unsur içerecek. Ayrıca bu işbirliği protokolü ile Novo Nordisk ve KOÜ, KOÜ bünyesindeki Teknoloji Geliştirme Bölgesi zemininde yeni ilaçların geliştirilmesi için AR-GE laboratuarı kurmak için fizibilite ve altyapı çalışmalarına başlama kararı aldı.

REKTÖR SÖZ VERDİ
Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu yaptığı konuşmada, “Üniversiteler, hastalara bakan, raporlar ortaya koyan, raporları dergilerde yayınlanan kurumlar gibi görünüyor. Avrupa bu konuda çok önde. Biz NOVO Nordisk’i ülkemize davet ettik, birçok üniversite ile yarıştık ve onlarda karşılıksız bırakmadılar. İlk 5’te yer alan üniversiteler arasındaki en iyi tıp fakültesine sahibiz ve diyabet anlamında da çok iyi çalışıyoruz. Yeni öğrenciler yetiştireceğiz ve sürekli gelişeceğiz. Bu konuda Novo’ya söz veriyorum” dedi.

BAKAN RAKAMLARA ŞAŞIRDI
Bakan Nihat Ergün, Prof. Dr. Berrin Çetinarslan’ın sunumunda söylediği ‘2030 yılında beklenen 7 milyon hedefine 2011 yılında ulaştık’ bilgisi kafamda soru işaretleri bıraktı. Bu konunun açıklığa kavuşturulması gerekiyor” dedi. Sözlerine devam eden Ergün, “Türkiye, 2007 yılından beri AR-GE konusunda önemli atılımlar yaptı. Bu dönemden sonra 90’a yakın AR-GE merkezi kurduk ve 12 bine yakın istihdam sağlandı” dedi. Ergün’ün konuşmasının ardından Bakan Nihat Ergün, Danimarka Büyükelçisi, Novo Nordisk Türkiye Genel Müdürü Dr. Sebnem Avşar Tuna ve Sezer Komsuoğlu protokolü imzaladı.

24 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR