İlker Kumral, Fahri Seyrek’i kaleme aldı

‘Biz İzmitiz’ grubu üyelerinin katkılarıyla yayımlanan kitap oldukça akıcı bir dile sahip Arşivciliği, fotoğraf makineleri, İzmit fotoğrafları koll...

‘Biz İzmitiz’ grubu üyelerinin katkılarıyla yayımlanan kitap oldukça akıcı bir dile sahip

Arşivciliği, fotoğraf makineleri, İzmit fotoğrafları kolleksiyonerliğinin yanı sıra yurt içi ve yurt dışı fotoğraf yarışmalarına fotoğraf sanatçısı olarak katılan ve çeşitli ödüller alan İlker Kumral, ünlü fotoğraf sanatçısı Fahri Seyrek’i kaleme aldı. ‘Fotoğrafa Adanmış Bir Yaşam Fahri Seyrek’ isimli kitap, Seyrek ile ilgili birçok bilgiyi barındırıyor.

 

‘BİZ İZMİTİZ’ GRUBU

Kocaeli Dokümantasyon Merkezi Yayınları olan kitap ‘Biz İzmitiz’ grubu üyelerinin katkılarıyla yayımlandı. Araştırma ve inceleme türündeki kitap, 5 bölümden oluşuyor. 1904 ve 1975 yılları arasında yaşamış olan Fahri Seyrek’in öğrencilikten askerlik hayatına, mesleğe girişten evlilik hayatına kadar merak ettiğiniz her şeyi bu kitapta bulabileceksiniz.

 

“USTAMIZIN YARIM KALMIŞ ARZUSUNA İTHAF EDİYORUM”

Kitabın ithaf bölümünde Kumral, “İzmit kent yöneticileri ve bütün İzmitliler, bugüne kadar anısına sahip çıkamadıkları büyük ustaya karşı çok şeyler borçludurlar. Bir İzmitli olarak geçmişin borcunun kendi payıma düşen kısmını karşılayabilmek adına, bu kitabımı, bütün eserlerinin içinde yer aldığı ‘İzmit’i her yönüyle anlatan bir fotoğraf albümünü’ yaşamı boyunca gerçekleştirememiş ustamızın yarım kalmış arzusuna ithaf ediyorum” ifadelerine yer verdi.

 

İLK KEZ 1932 YILINDA GELDİ İZMİT’E

Fahri Seyrek’in 1932 yılı eylül ayında İzmit’e ilk gelişini ele alan kitapta ilk dükkanını nasıl açtığı, fotoğraf çekimlerinde kullandığı makinalar, fabrika ve çeşitli kurumlarda yaptığı fotoğraf çekimi hizmetleri ve daha birçoğu anlatılıyor. İlker Kumral, Seyrek’in Hürriyet Caddesi’nin Atatürk Heykeli’ne uzanan yönündeki büyük ebatta ‘Fato Fahri Seyrek’ tabelasını taşıyan dükkanının içerisine girdiğinizde sizi gülen bir çehre sıcaklığı ile karşılayan ilk şeyin çalışma bankosu üzerindeki taptaze bir buket olduğunu söylüyor.

 

İLKER KUMRAL KİMDİR?

1936 Tekirdağ doğumlu. 1939 yılı sonunda İzmit’e yerleşti. İzmit Yenituran İlkokulu, İzmit Orta Okulu, İzmit Lisesi, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ndeki eğitiminden sonra 1959 yılında Petrol Ofisi Derince Bölge Müdürlüğü Muhasebesinde Şeflik görevi ile iş hayatına atıldı. 1969 yılında özel sektöre görev nakli yapmış, Rabak Elektrolitik Bakır ve Mamûlleri A.Ş’ nin İzmit Köseköy’deki fabrikasında Muhasebe ve İdari-Ticari İşler Şefliği görevine atanmış, kendi arzusu ile emekli olduğu 1984 yılına kadar bu hizmette kalmıştır.

 

ARAŞTIRMACI VE YAZARA KATKIDA BULUNDU

1984-1994 yılları arasında serbest ticarete atılmış, önce çocukları adına açtığı beyaz eşya ticareti-Ulusal Video Bölge Bayiliği, ardından da Akın Fotoğraf Stüdyosu adı altında  profesyonel fotoğrafçılık alanında hizmet vermiştir. 1996 yılında Kocaeli Valiliği bünyesinde kurulmuş olan  Kocaeli Dokümantasyon Merkezi Çalışma Grubuna katılmış, çok sayıda araştırma gezisine iştirak etmiştir. İzmit tarihinin önemli detaylarını belgelemek için çalışmalarda bulunan pek çok araştırmacı ve yazara arşivinden verdiği fotoğrafları ile önemli ölçüde katkıda bulunmuştur.

 

BAŞKA KİTAPLARI DA VAR

2009 yılında tanıtımını yaparak İzmit kent kültürüne kazandırdığı, “Zaman Aynasında Bir Ulu Şehir Kocaeli” isimli albüm çalışmasına verdiği bilgiler ve 200 civarında eski İzmit fotoğrafı ile başarıda önemli pay sahibi oldu. “Fotoğrafa Adanmış Bir Yaşam Fahri Seyrek” isimli bu kitabından önce baskı aşamasına getirdiği; koleksiyonundaki 2 bini aşkın fotoğraf makine ve aksesuarının birebir çekilmiş fotoğrafını teknik bilgilerle zenginleştirdiği “Fotoğraf Makinelerimle - İzmit Fotoğraf Tarihi Müzesine” isimli kaynak yaratıldığı anda basılabilecek konumda olan bir albüm ile “Erken Cumhuriyet Dönemi İzmitli Eski Fotoğraf Ustaları 1925-1960” isimli 3 ciltten oluşan 900 sahifelik bir kitabı daha bulunmaktadır.

15 Mayıs 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR