Arızlılılar’dan Fikri Işık’a protesto

Arızlı Irak Konutları’nda yaşayan depremzedeler, İKM’yi ziyaret eden milletvekili Fikri Işık’ı protesto etti. Işık, İKM üyeleriyle kahvaltı sonrasında...

BÜYÜT

Arızlı Irak Konutları’nda yaşayan depremzedeler, İKM’yi ziyaret eden milletvekili Fikri Işık’ı protesto etti. Işık, İKM üyeleriyle kahvaltı sonrasında Arızlı’dan 4 kişiyle görüştü.

AKP Milletvekili Fikri Işık, dün İzmit Kent Merkezi Ticari Dayanışma Derneği (İKM)’nin konuğu oldu. Kahvaltıya gelirken Milletvekili Işık’ı, Arızlılı depremzedeler protesto etti. Kahvaltı sonuna kadar bekleyen depremzedeler adına çağrı üzerine 4 kişilik heyet İKM’ye çıkarak milletvekili Işık ile görüştü. İKM’deki konuşmasının büyük bir bölümünü Arazlı’daki barınma sorununa ayıran Işık, Irak Arızlı Konutları’nın kamu lojmanı yapılması kararının yanlış olduğunu söyledi. Deprem zamanında Irak tarafından deprem köyü kurulması kaydıyla yardım yapıldığını kaydeden Işık, “Bir yanlışın nelere sebep olacağının en güzel göstergesi. Vatandaş, yanlış yapması durumunda hukukun karşısında bedelini ödemektedir. Peki devlet yanlış yaparsa ne yapacağız? İdareciler, Başbakanlık’tan o para ile kamu lojmanı izni aldılar. TC’ye yakışır mı? Deprem köyü kur diye veriliyor. Kamu lojmanı yapılıyor” dedi.

YARGILANMALARI GEREKİYOR
Konunun baştan yanlış gittiğini söyleyen Işık, “Bana göre o gün o karara imza atanların yargılanması gerekiyor. TC itibarına leke sürdükleri için. Bir yanlış hala düzeltilemiyor. Arızlı’ya Irak Deprem Köyü denseydi. Oraya hak sahipleri konsaydı bugün bununla uğraşmazdık. O gün il başkanlığı yapıyordum. Erdal Ata, Kocaeli Valisi o dönemde. O zaman da burası bizim hakkımızdır diye gidilmiş reddedilmiştir. Burasıyla ilgili mahkeme kararı var. Bunun üzerinde hareket edemeyiz. 10 sene dolduktan sonra Arızlı’da yeni konutlar yapıldı. Villa olarak yapılması planlanırken, buna izin vermedik. 706 konut yapıldı 2. etapta 506 konut daha yapacağız. 912 yoksul konutu yapıyoruz. 8 bin TL peşinatla aldılar. Bunlara peşinatsız 150 – 380 TL arasında taksitle ev yapalım dedik. 10 katlı olduğu için istemediler” açıklamasında bulundu.

ÖĞRENCİ YURDU OLACAK
Işık, “Sizin durumunuzda Kocaeli’de 20 bin kişi bulunuyor. Verdiğimizde, herkes eşittik ilkesiyle herkes istemeye başlar. Aynı şartlarda nasıl verebiliriz. Sakarya, Bursa ile bu sayı 50 bini buluyor. Hazır daire veriyoruz. Sokağa bırakmıyoruz. Her şey hazırlanmıştır. İdeolojik boyuta çekmek yanlış. Her zaman görüştük. Görüşmemek diye bir şey yok. Bana söylendi de dinlemedik mi? Bu imkan sunuluyor. Aynı şartlar sunsak 50 talep anında gelir. Orası öğrenci yurdu olacaktır. Tapusu verilemiyor. Memur lojmanı kesinlikle olmayacak. Biz Irak’ın 10 milyon dolarına mı kaldık. Kalkıyorsun o parayla lojman yapıyorsun. Böyle bir şey olamaz. Büyük devlet, büyük devlet gibi davranmalıdır. Haklı olmaları durumunda tapuları zaten verilirdi. Taşınmaların ardından öğrenci yurdu olacak” dedi.

GÖRÜŞME YAPILDI
Ziyaret sonrasında Milletvekili Işık Arızlı sakinlerinden Çisem Uğur, Meryem Kavşut, Recep Or ve Huriye Özdemir ile bir araya geldi. Görüşme sonrasında Arızlılar adına Çisem Uğur, “Taleplerimizi ilettik. Kendileri ‘bizim de canımız acıyor’ dedi. Bunların halledilemeyecek sorunlar olmadığını söyledi. Yeni bir görüşme daha yapacağız. Bizler barınma hakkı istedik. Bununla birlikte TOKİ tarafından 4 katlı bina yapılmasını istedik” dedi. Milletvekili Işık, “Görüşmeler sonrasında Arızlı Konutlarında fakir konutları yapılmaktadır. 65 metre kare olarak yapılıyor. Orasıyla ilgili alternatif sunduk. Sonra tekrar bir araya geleceğiz” açıklamasında bulundu.

CHP ŞEHRİ KOKUTACAK
Milletvekili Işık, daha sonra CHP tarafından kamuoyuna açıklanan projeleri sert bir dille eleştirdi. Işık şunları kaydetti “CHP’nin projelerine baktım. Bu CHP demode olmuş. Kılıçdaroğlu’ndan ümidim vardı. CHP’nin halkın gündemine gelmesini bekliyordum. Ahır projeleri var, nerede uygulanacak bu. Önceden kokutmuşlardı şehri şimdi yeninden kokutacaklar. Biz Bilişim Vadisi’nden bahsediyoruz. Yazılımlar yetiştirilsin diyoruz. Böyle bir anlayış farkı olur mu? Nerede bu proje uygulanacak. Kandıra Gıda OSB yapacağız dedik, meclis üyeleri protesto etti. Ondan sonra ahır-ev yapacağız diyorlar. Sahil yolu projesi demişler. İnsanlar gülmeyi bırakın, ayıplar. Gebze –İzmit arasına nasıl olacak. Limanları, iskeleleri, dağları nasıl geçeceksin. Limanları nasıl geçeceksin. Tüpraş’ı nasıl geçeceksin? Afet merkezi yapılıyor. İnşaatı yükseliyor.

GÖLGE ETMESİNLER
Laf olsun torba dolsunla olmaz. Otoyola yer açılacak orada Hereke halısı satılacak. Yok daha neler? Hereke halısı dünyaya satılıyor. Kocaeli’yi tanımazlar mı? Güneyde raylı sistem yapacaklarmış? CHP’lilere söyleyin Kocaelilerin 1 milyon 200 bini Kuzey aksında yaşıyor. Güney aksında 200 bin kişi yaşıyor. Şehrin derdiyle ilgilenmiyorlar. Biz de bir şeyler açıklayalım derdindeler. Her proje ayrı bir komedi durumunda. Bir tane aklı başında proje görmedim. Gölge etmeyin yeter. Sen Kandıra Gıda OSB’ye karşı çıkma. Darıca’da toplu konutu nereye yapacaklar. Darıca’da kamu arazisi kalmamış, havada yaparlarsa bir şey diyemem. Yapacak yer göstersinler alınlarından öpeceğim. Yarı açık ahır nedir? Hakkari’nin köyünde olabilir! Kartepe turizm merkezi. İngilizce’de söz vardır. Godmornıng aftur sabır, uyanda balığa gidelim. Kartepe turizm merkezi oldu. Su kayağı, golf sahaları yapılıyor. Darıca’da Engeliler Tatil Köyü için yer bulsunlar ben finansmanını sağlarım. Kandıra’da engelliler köyü yapılıyor. Doktorlara kota sisteminin engellenmesi demek özel hastanelere yönlenirler. CHP’den yeni proje beklenmiyor. Projelere takoz olmasınlar yeter. Projeleri hayata geçirelim destek verin. Katkımız var deyin” dedi.

İKM’YE DESTEK
Işık, İKM tarafından ortaya konulan Geleneksel İzmit mimarisinde Alışveriş Merkezi Projesi’ne destek verdi. Işık, “Türkiye’de herkesin görevi vardır. Geçmiş yıllarda en cazip yatırım döviz bürolarıydı. Paradan para kazanma dönemi kapanmıştır. KOBİ’leri birleştirerek büyük sermaye oluşturamıyoruz. Avrupa bunu daha önce başlatmıştır. Hazırladığınız proje beni heyecanlandırdı. Hedefiniz olması beni sevindirdi. İnsanların rahatça gelebileceği bir yer oluşturulması önemli. Projenin olgunlaşması için gereken desteği sağlarız. Müteşebbis ruhu ölmemelidir. Dünyayı ayakta tutan KOBİ’lerdir. Ekonomik krizler buna darbe vurmuştur. Şimdi moda devlete kapağı atayım. İzmit’te ki moda da belediyeye kapağı atayım. Ondan sonra gel keyfim gel. Böyle bir şey yok” açıklamasında bulundu.

21 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR