Asım’ın nesli Çanakkale’yi andı!

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 101’inci yıldönümü nedeniyle İzmit Belediyesi ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA)’nın birlikte organize ettiği ve Kocaeli Ü...

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 101’inci yıldönümü nedeniyle İzmit Belediyesi ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA)’nın birlikte organize ettiği ve Kocaeli Üniversitesi ile Gençlik Konseyi’nin de desteklediği ‘Asım’ın Nesli Çanakkale’yi Anıyor’ konulu program, KOÜ Baki Komsuoğlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Türk televizyon programcısı ve şair Serdar Tuncer’in konuk olarak katıldığı programda Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Bekir Çakır, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kocaeli İl Temsilcisi Yusuf Yazıcı, Gençlik Konseyi ve çok sayıda öğrenci yer aldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program Mehmet Emin Koçoğlu’nun Kuran tilavetiyle devam etti. Protokol konuşmalarının ardından sahneye çıkan Serdar Tuncer, devletimizi bir ağaca benzettiğini belirterek “Selçuklu kök, Osmanlı gövde, Türkiye Cumhuriyet dal ve çiçektir. Ne biri için diğerini feda ederiz ne de başkasına bakarız. Çanakkale’yi anlamaya biraz da buradan başlamak lazım. 100 yıl önceki gavurumuz kadar Türk olamayan Türk’ümüz var bugün” dedi. Çanakkale’yi anlatırken bir yandan da etkileyici sesiyle şiirler okudu.

 

‘YENİ BİNAMIZIN HEYECANI İÇERİSİNDEYİZ’

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren TÜGVA İl Temsilcisi Yusuf Yazıcı, “Vakfımız çatışmadan uzak duran ilmi bir nesil için çalışıyor. Doğru ile yanlışın, güzel ile çirkinin, faydalı ve zararlının farkına varan nesli bilmek için çalışıyor. Dindar bir nesil yetiştirmek için çalışıyoruz. Şu an teşkilatlanma çalışmalarımızı yürüttüğümüz öğrencilerimizle bundan sonra da bir arada olmaya devam edeceğiz. Tarihi gar binasında da yeni binamızı açacağımızın heyecanı içerisindeyiz. TÜGVA topluma ve insanlara değer katan faydalı insanları benimsemiş sorumluluk sahibi bir vakıftır. 250 binin üstünde şehit verdiğimiz ülkemizin önemli bir eşik noktası olan Çanakkale’yi anmak için bugün buradayız. Gençliğe önem veren, gençlerin faaliyetlerini destekleyen İzmit Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

‘HEDEFLERİMİZE ULAŞMADA BİR BASAMAK’

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Bu toprakların alelade topraklar olmadığının bilincinde olmalıyız. Genç dostu belediye olarak sizlere elimizden geldiği kadar bu anlamda gayretlerimizi gösteriyoruz. Sayın Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’nun önderliğinde ciddi bir şekilde projeler üretiyoruz. Bizim Gençlik Merkezi’mizle tanışmanızı isteriz. Genç Girişimciler ile, geleceğin iş adamlarının merkezi ile tanışmanızı isteriz. İnşallah sizlerle Türkiye’miz güzel, Anadolu toprakları emin ellerde ve daha güvenli olacak. Bu gecemizin özellikle bu hedeflere ulaşma noktasında bir basamak olmasını diliyorum” dedi. Daha sonra Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Bekir Çakır da kısa bir konuşma yaparak “KOÜ olarak öğrenci kulüplerine her zaman yardımcı olduk. Öğrencilerimizin kulüpleri için desteklerini aldığımız iki başkanımıza da teşekkür ediyoruz. Çanakkale ruhunun hiçbir zaman unutulmaması dileğiyle hayırlı bir akşam diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

‘ÇALIŞIRSAN ALLAH VERİYOR’

Çakır’ın ardından kürsüye çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu ise, “Topluma yararlı insanlar olmayı arzu ediyoruz. Bunun yürümesini, ülkemin her yerinde her damarında bu inancın dolaşmasını arzu ediyoruz. Dünyada kardeşliğin, sevginin hakim olmasını arzu ediyoruz. Çalışmazsak hayat hakkı yok. Çalışırsan Allah veriyor. Gençlik öyle bir şekilde boş bırakırsan nereye gideceği belli olmaz. Hayatı güzel şeylerle doldurursan güzel şeyler ortaya çıkar. Doldurmazsan ballyci, uyuşturucu, terörist olur. Bizim boşluğumuzdan istifade eder” sözlerine yer verdi.

 

‘DAMARIMIZDA ONLARIN KANI VAR’

Karaosmanoğlu, “Sizler de ben de birlikte çalışacağız. Kocaeli’nin gerçek mimarı sizler olacaksınız. Kendinizi asla küçük görmeyin dev aynasında kurtarıcı olarak da görmeyin bizi yaratanın bize gösterdiği yolda mücadeleci olmak zorundayız. İşte en iyisini yapanlara Asım’ın nesli diyoruz. Çanakkale’yi en iyi anlatan da Mehmet Akif Ersoy’dur. Asım’ın neslinin asıl görevi hakkı tutup kaldırmaktır. Hak geçici de olsa bazen mağlup gibi gözükür, ama asla mağlup edilemez. Yolunuz açık olsun. Allah Çanakkale’yi yaşayan ecdadımızdan razı olsun. Biz onların torunlarıyız. Damarımızda onların kanları var” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

‘BİR METREKAREYE 5 LİTRE KAN’

Karaosmanoğlu’nun ardından sahneye çıkan Serdar Tuncer, “Sayın başkanı dinlerken acaba Çanakkale’yi gerçekten biliyor muyuz? diye düşündüm. Batılı Çanakkale’ye ‘1453’ün intikamı’ diye bakıyor. Çanakkale bugün hala devam ediyor. Çanakkale’yi eğer kelimelerle resim yapmak mümkün olsaydı Çanakkale’yi görmeden resmini yapabilen tek kişi herhalde Mehmet Akif’tir. Akif’in mezar taşını yapacak para yoktu. Üniversite öğrencileri aralarında toplayıp yaptı. Umudumuz sizde. Bir sonraki nesilden daha da umutluyum. Çanakkale’de ne yaşandı? Bir metrekare toprağa 5 litre kan, 5 bin mermi düşmüş” dedi.

 

‘100 YIL ÖNCEKİ GAVURUMUZ KADAR…’

250 bin askerin içerisinde gencecik çocukların da olduğunu vurgulayan Tuncer, “Sultan Reşat Han mecbur kalmış. En son 16 yaşındakilerin ve lise talebelerinin de savaşa katılmasını istemiştir. Tokat’tan çok şehit vermişiz Çanakkale’de. Çanakkale bize ümmet olmayı da öğretti. Orada Türk, Kürt, Laz, Çerkez yok millet var. Osmanlı’nın gayrimüslim tebaasından 512 kişi Çanakkale’de can vermiş. Adamlar Türk değil Müslüman değil. Bir aidiyet hissediyor. ‘Ben bu medeniyete aitim ve buranın değerlerinin burada düşmemesi lazım’ diye düşünmüşler. 100 yıl önceki gavurumuz kadar Türk olamayan Türk’ümüz var bugün. Çanakkale buradan bakınca kocaman bir ağıt. Annelerin yaktığı bir ağıttır Çanakkale. Cenabı Hak bizlere o ecdada layık olmak için bir ömür versin” ifadelerini kullandı.

 

‘BİZİM DEVLETİMİZ AĞACA BENZER’

Tuncer, Osmanlı’ya tepki gösterenlere de eleştiride bulunarak “Şimdi Osmanlı’dan çok bahsettiğim zaman ‘Onlar Cumhuriyet düşmanı’ gibi tepkiler geliyor. ‘Türkiye Cumhuriyeti’ni çok sevmenin birinci şartı Osmanlı’ya sövmektir, Osmanlı’ya aidiyet hissetmenin yegane şartı Türkiye Cumhuriyeti’ni benimsememektir’. Bu düşüncelerin ikisini de kabul etmiyoruz. Bizim devletimiz bir ağaca benzer. Selçuklu kök, Osmanlı gövde, Cumhuriyet dal ve çiçektir. Ne biri için diğerini feda ederiz ne de başkasına bakarız. Çanakkale’yi anlamaya biraz da buradan başlamak lazım” şeklinde konuştu. Çanakkale konulu şiirlerle devam eden programın sonunda büyük alkış alan Serdar Tuncer’e İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan çiçek sunarken Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da plaket takdim etti. Serkan BORLAK  

tuncer-(3).jpg

cicek-plaket-(2).jpg

10 Mart 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR