Her 8 kadından 1'i meme kanserine yakalanıyor

Dülger meme kanseriyle ilgili şunları söyledi; Meme kanseri memenin süt salgılayan birimleri ve sütü meme başına taşıyan süt kanallarından çeşitli fa...

BÜYÜT

Dülger meme kanseriyle ilgili şunları söyledi; Meme kanseri memenin süt salgılayan birimleri ve sütü meme başına taşıyan süt kanallarından çeşitli faktörlerin etkisiyle ortaya çıkan kontrol edilemeyen, anarşik büyüme sonucu gelişen tümöral yapıdır. Meme kanseri kadınlarda görülen kanserler arasında ve kadın kanserlerinden ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Yaşamın herhangi bir döneminde her 8 kadından 1 ' i meme kanserine yakalanmaktadır. Buna karşın erken tanı ve tedavi ile meme kanserinin kesin tedavisi mümkün olabilmektedir.

 

30 YAŞINDAN SONRA…

25 yaşından itibaren kadınların kendi kendine meme muayenesi yapmayı bir alışkanlık haline getirmeleri sonucunda memelerinde oluşabilecek herhangi bir değişikliği erken dönemde fark ederek doktora başvurmaları erken tanı ve tedavi için son derece önemlidir. 30 yaşından itibaren 3 yılda bir doktor muayenesi ve Ultrasonografi, 40 yaşından sonra ise , yılda bir muayene ve Mammografik değerlendirme yapılmalıdır. Ailesinde meme kanseri öyküsü bulunan kadınların bu konuda daha duyarlı olmaları gerekmektedir.

 

ERKEN TANI ÖNEMLİ

Meme kanseri en sık olarak 40 – 60 yaş aralığında görülmekle birlikte 20 – 30' lu yaşlarda da karşımıza çıkmaktadır. Erken tanı ile hastalık mutlak tedavi edilebildiği gibi, hasta memesini kaybekten de kurtulabilmektedir.

Meme kanserinin en önemli bulgusu memede kütle ele gelmesidir. Toplumda kansere ait kütlelerin ağrısız olduğuna dair bir inanç olmasına rağmen kütlenin ağrılı olup olmaması kanseri ekarte ettirmez. Bunun dışında;

Meme başı çöküklüğü,
Meme başından akıntı ( özellikle kanlı akıntı ),
Meme başı ve etrafında egzama görünümü,
Meme derisinde çekilme, gamzeleşme, portakal kabuğu görünümü,
Meme derisinde kızarıklık, ödem ve ülserleşme ( özellikle ileri yaşlarda)

gibi bulguların ortaya çıkması meme kanserinin belirtisi olabilir. Ailesinde meme kanseri bulunan kadınların bu konuda daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

 

ERKEN MENEPOZA GİRMEK

Erken yaşlarda doğum yapmak, erken menepoza girmek, yağlı gıdalardan ve özellikle menepoz sonrasında kilo almaktan kaçınmak, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, aşırı alkol almamak, sigara kullanmamak, menepoz sonrası gelişigüzel Hormon Replasman Tedavisi almamak, egzersiz ve spor yapmak meme kanserinden korunma açısından önemlidir. Erken evre meme kanserleri memeyi almadan da tedavi edilebilmektedir.  Bu nedenle tüm kadınların erken tanı ve tedavi için daha duyarlı olmaları gerekmektedir.”

21 Ekim 2015 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR