Engelliler sorunlarının çözülmesini istiyor

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla dün ilimizde de birçok etkinlik düzenlendiBirleşmiş Milletler, 1992 yılında aldığı bir kararla 3 Aralık gün...

BÜYÜT

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla dün ilimizde de birçok etkinlik düzenlendi

Birleşmiş Milletler, 1992 yılında aldığı bir kararla 3 Aralık gününü “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan etti. Bu kararın ardından BM İnsan Hakları Komisyonu 5 Mart 1993 tarihli ve 1993/29 sayılı bildirisi ile üye ülkelerce 3 Aralık gününün engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla tanınmasını istedi ve o günden itibaren, 3 Aralık tüm dünyada “Engelliler Günü” olarak biliniyor. Bu kapsamda ilk olarak Kocaeli Kent Konseyi Engeliler Meclisi’nin düzenlemiş olduğu çelenk koyma merasimi gerçekleştirildi. Ardından ise 6 Nokta Körler Derneği’nin basın açıklaması ve İzmit Belediyesi ile İşkur’un ortaklaşa düzenlediği seminerle etkinlikler devam etti.

ÇELENK KOYMA İLE BAŞLADI
Kocaeli Kent Konseyi Engeliler Meclisi’nin düzenlemiş olduğu çelenk koyma merasimi Halkevi önünden başlayan yürüyüş ile devam etti. Valilik bahçesindeki çelenk koyma merasimine İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kocaeli İl Müdürü Bekir Yümnü, Kocaeli Kent Konseyi Engeliler Meclis Başkanı Mehmet Ata Doğan, Makine Mühendisleri Kocaeli Şube Başkanı Nedim Kara ve engelli derneklerinin başkanları ile engelli vatandaşlar katıldı.

“ENGELLİ ADAYIYIZ”
Engellileri anlamak gerektiğini vurgulayarak sözlerine başlayan Nevzat Doğan, “Engellilik doğuştan ve sonradan oluşur. Engelli olduğu için kimsenin dışlanmaması gerekiyor. Onlara sevgiyle kucak açmalı, onları anlamalıyız. Sorunlarına çözüm üretmek ise çağdaş devlet olmanın bir göstergesidir. Onları toplumsal hayatın içine katmak için üzerimize önemli görevler düşüyor. Her birimiz üzerimize düşen bu görevleri yerine getirmeliyiz. Unutmamalıyız ki bizler de birer engelli adayıyız” ifadelerini kullandı.

“EN ÖNEMLİ SORUN ULAŞIM”
Konuşma sonrasında engellilerin sorunlarından bahseden dernek başkanları, engeliler için en büyük sorunun ulaşım olduğunu belirterek şunları kaydettiler; “Her engel farklı bir sorun teşkil etse de en önemli konu engellilerin eğitimi ve ulaşımı. Çölyak hastaları ise sürekli diyet yapmak zorunda. Bu diyet ürünlerini ise bulmak ise çok zor. Bu ürünler çok pahalı fiyatlara satılıyor. Günlük hayatta sürekli ihtiyaç olan bir diğer konu ise ulaşım konusu. Birçok engellimiz ise ulaşımdan yararlanamıyor. Biz tüm araçların asansörlü sistemle donatılmasını istiyoruz. Bu sistemde Kocaeli’de maalesef 3 araç mevcut. Bu ise yeterli değil. Sırf bu yüzden birçok engelli vatandaşımızı evden dışarı çıkaramıyoruz.”

SESSİZ EYLEM
Çelenk koyma merasimi ardından ise 6 Nokta Körler Derneği, siyasi güçlerin engellilerin sorunlarını görmezden geldiklerini belirten bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Ağızları bantlı bir şekilde Belediye İş Hanı önünden yürüyerek Sabri Yalım Parkı’na gelen Dernek Başkanı ve üyeleri sessiz bir eylem gerçekleştirdi. Sonrasında bir açıklama yapan Dernek Başkanı Pınar Çatalkaya, bu eylemlerine destek vermeleri için davet ettikleri siyasi partilerin hiçbirinin yanlarında olmadıklarını kaydederek;

“ENGELLİLERE AYRIMCILIK”
“Bugün engellilere yönelik ayrımcılık her yerde sürüyor. Kentimizde başta mimari sorunlar olmak üzere engelli vatandaşlarımız engel karşısında. Mülki amirlerin gerekse yerel yönetimlerin ayrım yapılmadan bütün engelli grupların sorunları ile ilgili tedbirleri alması gerekiyor” dedi. Bu açıklama sonrası ise engelliler günü nedeniyle düzenlenen etkinliklerin son ayağı olan seminere geçildi. İzmit Belediyesi ve İşkur ortaklığında düzenlenen ‘Engelsiz Kariyer Günü’ adlı seminer Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

İZMİT BELEDİYESİ VE İŞKUR’DAN ORTAKLAŞA ETKİNLİK
Seminere; İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezgin Çuhadar, İzmit İlçe Jandarma Komutan Vekili Üsteğmen Müslüm Okçu, AKP İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz, İşkur Müdürü Öztekin Kaşukçi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kocaeli İl Müdürü Bekir Yümnü ve birçok engelli vatandaş ailesiyle birlikte katılım gösterdi. İzmit Belediyesi Ritim grubu performans gösterisi ile başlayan program konuşmalarla devam etti.

“4900 ENGELLİ İŞSİZ”
İlk olarak konuşan Öztekin Kaşukçi, bu özel günde bu özel arkadaşlarımız için bir şeyler yapmak isteyen insanlarla bir aradayız diyerek, İşverenlerin işyerlerinde engelli kişileri istihdam etmesi gerekiyor. Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Bu ilk olan projeyle engelli vatandaşlarımıza uzman kişilerce eğitimler verilecek. İşverenlerle iletişim kurmak adına bu eğitimler fayda sağlayacak. İlimizde 4 bin 900 engelli vatandaşımız da işsiz. Bu büyük bir sayı” dedi. Etkinlik sonrasında da Kocaeli’deki engelli kontenjanında açık bulunan 38 firma stant açarak iş arayan engelli vatandaşlarla görüşme yaptı.

03 Aralık 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR