Kadın eğitimciler de ayrımcılıktan şikayetçi

Türk Eğitim-Sen Kocaeli Şube Yöneticisi Fatma Gülşen, kadın sorunlarıyla ilgili yaptıkları anket çalışmasının sonuçlarına göre kadın eğitimcilerin de...

BÜYÜT

Türk Eğitim-Sen Kocaeli Şube Yöneticisi Fatma Gülşen, kadın sorunlarıyla ilgili yaptıkları anket çalışmasının sonuçlarına göre kadın eğitimcilerin de erkek hegemonyasından ve ayrımcılıktan şikayetçi olduğunu söyledi.

Türk Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi önceki gün sendika binasında basın toplantısı düzenleyerek kadın sorunları üzerine kadın eğitimciler arasında yaptıkları anket sonuçlarını açıkladı. Sendika adına açıklamayı Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Fatma Gülşen yaptı. Gülşen, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü sendika olarak kutlamadıklarını belirterek, “Biz sendika olarak birkaç senedir 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yerine 20 Mart Türk Kadınlar Günü’nü, yani Atatürk’ün Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını verdiği tarihi kutluyoruz” dedi. Ardından yaptıkları anket çalışması ile sözleşmeli çalışanlarla ilgili gelişmeleri aktardı.

ANKET SONUÇLARI
Gülşen, “Kadın eğitimciler, çalışma hayatının kendilerini ekonomik olarak güvencede hissettirdiğini ifade ediyor. Ankete katılanların yüzde 38,6’sı erkek hegemonyasından şikâyetçi. Yüzde 32,7’si kadın olarak çalışma hayatında ayrımcı davranışlardan rahatsız. Yüzde 14,2’si görev tanımı dışında bilinçli olarak iş verildiğini ifade ediyor. Ankete katılanların yüzde 19,2’si kurum/okulda, yüzde 14,5’i sokakta, yüzde 9,6’sı da evde baskı ve ayrımcılığa uğruyor. Kadın çalışanların yüzde 57.3’ü işyerinde psikolojik şiddete uğradığını belirtiyor. Yüzde 15,8’i görev yaptığı birimde sözlü ya da fiziki tacize uğradığını ifade ediyor. Yine yüzde 9’u aile hayatında herhangi bir şekilde fiziki şiddete maruz kaldığını belirtiyor.”

VALİLİĞE TEPKİ
Gülşen açıklamasında Kocaeli Valiliği’nin yaptığı temizlik ihalesiyle ilgili gelişmeleri aktararak, “Okul müdürlükleri dışarıdan buldukları ve güç şartlarda sigortalı çalıştırdıkları elemanlarla bu aya kadar idare ettiler. Kalan 3 aylık zaman zarfında bunlardan bazılarının Valilikçe görevlendirilmesi yükü biraz olsun azaltacaktı. İzmit haricindeki ilçelerde uygulama doğru yapıldı. Ama İzmit ilçesinde İlçe ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün taleplerine rağmen 18 Haziran’a kadar Valilik, 35 ayrı kişiyi topluma kazandırma adı altında mecburi kılmış. Hem aylarca okulların yükünü çekenlere yazık hem de 3 ay sonra okul idareleri aynı sorunla baş başa kalacaklar. Valiliğin bu konudaki tavrını doğrusu anlayamadık” diye konuştu.

AİLE YARDIMI
Gülşen, son olarak şunları kaydetti “Sözleşmeli arkadaşlarımıza müjde vermek istiyoruz. 4-B ve 4-C’li arkadaşlarımız yürürlüğe giren yasa doğrultusunda aile yardımı alabilecekler. Bu konuda kurumlarına birer adet Aile Beyannamesi vermeleri yeterli olacaktır. Herhangi bir sıkıntı yaşarlarsa bu konuda da yanlarında olcağız. 19 ve 20 Mart günlerinde yapacağımız programlarımıza tüm bayan arkadaşlarımız bekliyoruz.” Gülşen’in açıklamalarının ardından toplantı sona erdi.

09 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR