“Gebze eğitimde de üvey evlat muamelesi görüyor”

CHP Milletvekili Kaplan yaptığı açıklamada, Gebze’de 10 yıldır faaliyet gösteren Kocaeli Üniversitesi’ne bağlı Gebze Meslek Yüksek Okulu’nun Hereke’ye...

BÜYÜT

CHP Milletvekili Kaplan yaptığı açıklamada, Gebze’de 10 yıldır faaliyet gösteren Kocaeli Üniversitesi’ne bağlı Gebze Meslek Yüksek Okulu’nun Hereke’ye taşınma kararını eleştirdi.

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Gebze Meslek Yüksek Okulu’nun Hereke’ye taşınma kararını sert bir dille eleştirdi. Sanayi kenti olan Gebze’nin çok göç aldığını dile getiren Kaplan, “Üniversitenin sosyal, kültürel ve sanatsal etkinlikleri, toplumsal gelişime katkı sunar. Biz Gebze’ye yeni bir üniversite daha kurulmasını savunurken meslek yüksek okulunun elimizden alınması trajikomik bir durumdur” dedi.

GYTE MÜDAHİL OLMALI
Konuyla ilgili başta rektör olmak üzere vali, kaymakam, belediye başkanları ile görüştüğünü belirten Kaplan, “Öğrencilerin daha iyi şartlarda öğrenim görmesi için okulu Hereke’ye taşımayı düşündüklerini aktardılar. Gebze’de sanayi bölgelerine kolaylıkla yer bulan yöneticilerin bir okula yer bulamaması traji-komik durumdur. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ve Gebze İleri teknoloji Enstitüsü’nde (GYTE) arazi çok. Bu konuda GYTE’nin müdahil olmamasını da anlayamıyorum” diye konuştu.

GEBZE ÖNEMSENMİYOR
Kocaeli Üniversitesi’nde 60 bin öğrencinin öğrenim gördüğünü kaydeden Kaplan, “Kocaeli Üniversitesi’nde 26 meslek yüksek okulu var, bir tanesi Gebze’ye çok görüldü. Gebze, eğitim alanında da önemsenmiyor ve üvey evlat muamelesi görüyor. En zengin ilçelerden biri olan Gebze’de ne yazık ki eğitim sorunları çok yüksek boyutta. Sınavlar Gebze’de niye yapılmıyor diye sorduğumuzda, sınavlar il merkezinde yapılıyor diyorlar ancak sonra bir bakıyoruz ki Kartepe’de sınav yapmışlar” şeklinde konuştu.

02 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR