Kocaeli’de kentten köye göç

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kentin imkânlarıyla donattığı köylerin cazibesi arttı. Yolu ve suyu olmayan köy kalmazken Başkan İbrahim Karaosmanoğ...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kentin imkânlarıyla donattığı köylerin cazibesi arttı. Yolu ve suyu olmayan köy kalmazken Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun söylediği gibi artık ‘Kentten köye göç başladı’. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaçlarına göre köylerde adeta hizmet seferberliği başlattı. Köylüye modern tarım ve hayvancılık yöntemlerini uzman kadrosuyla öğreten Büyükşehir Belediyesi suyu ve yolu olmayan köy bırakmadı.
 
GRUP KÖY YOLLARI
Köylerde en önemli ihtiyaçlardan biri yoldu. Bazı köylerin birbirleri arasında ulaşımı sağlayacak yolu bile yoktu. Köyler yazın toz, kışın ise çamur çilesiyle başa çıkmaya çalışıyordu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 7 yılda gerçekleştirdiği 1.720 km stabilize yol, 7.400 km tarım arazi yolu, 72 km ham yol ve 420 km grup yolları çalışması ile köylerde yol sorununu ortadan kaldırdı. Yapılan çalışmalarla ortaya Kandıra Gebeşer- Hacışeyh- Beyce, Kandıra Akçaova, Derince İshakçılar, İzmit Belen, Gölcük İhsaniye - Selimiye – Sofular gibi kent yollarını aratmayan grup köy yolları çıktı.
 
ALTYAPI SORUNU ÇÖZÜLDÜ
Kentte de köyde de en önemli çalışmayı altyapı oluşturdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bir tarafta ilçelerde altyapı sorunlarını el atarken köyleri de ihmal etmedi. Köylere 780 bin metre içmesuyu hattı döşerken, 59 adet içmesuyu deposu ve 11 adet terfi merkezi inşaa etti. Köylere 378.000 metre kanalizasyon hattı, 3.500 metre yağmur suyu hattı yapılırken 1.627 metre de dere ıslahı gerçekleştirildi.
 
KÖYLERDE BİR İLK: ARITIYORUZ
Yollar, çevre düzenlemeleri, dere ıslahları, alt yapı çalışmaları, köy konakları ve köy fırınları derken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi köylerde bir ilki de gerçekleştirdi. İSU Genel Müdürlüğü, atıksuları kolektöre bağlanarak mevcut atıksu arıtma tesislerine gönderilmesi mümkün olmayan yerleşim birimlerinden ilk olarak Kandıra Bağırganlı Köyü’ne paket arıtma tesisi yaptı. Bu tesis sayesinde bölgedeki evsel atıkların arıtılması, arıtılan suyun deşarjı sağlandı. 
 
KIŞIN 1000 YAZIN 3000
500 metrekare alan üzerine kurulan tesis, kışın 1000 nüfusun yazın ise sahillere olan talep nedeniyle 3 bin nüfusun atığını arıtacak durumda. Tesis, yaz ve kış nüfusu arasındaki fark nedeniyle 3 ayrı hat olarak inşa edildi. Tesisin kış aylarında 1 hattı, yaz aylarında ise 3 hattı devrede olacak. Kapasite ise kışın 200 metreküp gün, yazın ise 600 metreküp gün. Kandıra Dudutepe’de ise 15.000 metreküp/ gün kapasiteli içmesuyu arıtma tesisi ve 1.000 metreküp hacimli su deposu yapıldı. Tesisin tamamlanması ile dönem dönem su sıkıntısı çeken Kandıra merkezi ile sahil bölgesi ve köylerine arıtılmış, içilebilir, temiz ve sağlıklı su verildi.
 
KARAMÜRSEL’E MODÜLER ARITMA TESİSİ
Büyükşehir’in bu çalışmasından Karamürsel köyleri de nasibini aldı. Kırsal yerleşim alanlarının atık sularının arıtılmasına yönelik Semetler Köyü’nde 240 m3/gün debi kapasiteli (1.500 kişilik) modüler atıksu arıtma tesisi ve 10 km kanalizasyon hattı yapıldı. Tesis, bölgede bulunan yerleşimlerin ve 4 köyün atık suları ile yakın bölgedeki 12 adet köyün atık sularını arıtıyor.
 
DERİNCE’NİN 15 KÖYÜNE ARITILMIŞ SU
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi içme suyu arıtma tesislerinden birini de Derince Kaşıkçı’ya yaptı. İçme suyu arıtma tesisi ile bu bölgede atıl durumda bulunan ve kullanılmayan kaynak suyunun değerlendirilmesini ve bölge halkının temiz içme suyuna kavuşmasını sağladı. 50-100 metreküp/saat kaynak suyunu arıtan tesisten 15 köye arıtılmış ve düzenli içme suyu sağlandı.
 
BİR TANE DE AKMEŞE’YE 
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, köylere arıtma tesisi projesini bir bir hayata geçirmeye devam ediyor. Büyükşehir son olarak İzmit Akmeşe bölgesine de arıtma tesisi yapmak için kolları sıvadı.  Akmeşe’deki tesis 300 m3/gün debi kapasiteli (2000 kişilik) modüler atıksu arıtma tesisi olarak inşa ediliyor. Tesis her biri 1000 kişilik nüfusa karşılık gelen 3 adet paket arıtma ünitesinden oluşacak. Bu ünitelerden ikisi sürekli ihtiyacı karşılayacak olup, üçüncü ünite bakım, arıza gibi işletme koşullarında kolaylık sağlamak ve gelecekteki nüfus artışını karşılayabilmek üzere yedek olarak kullanılacak. Akmeşe’nin atık suları yeni yapılacak 7,5 km kanalizasyon hattı ile arıtma tesisine verilecek. Ayrıca yakın bölgedeki köyler ve yerleşimlerin atık suları, fosseptiklerinden taşınarak bu arıtma tesisinde arıtılacak.
 
TARIMDA MODERNİZASYON
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı AB ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde yürütülen ‘Kocaeli’de Tarımsal Sulama Yöntemlerinin Modernizasyonu’ isimli AB projesi 400 proje içerisinde en yüksek hibeyi aldı. Proje kapsamında Kandıra’nın Arıklar Göleti’nden faydalanan 14 köy ve 3 mahallede yapılacak olan çalışmada ilk olarak uygulamanın yapılacağı arazi, eğitim alanı ve eğitime katılacak çiftçiler belirlendi. Projeyle, belirlenen köylerde 18 ay boyunca Damlama Sulama yönteminin yaygınlaştırılması yoluyla tarla bitkileri yetiştiriciliğinden, bahçe bitkileri (meyve ve sebze) yetiştiriciliğine geçilecek.
 
KÖYLERDE YAŞAM SOSYALLEŞTİ
Yıllarca yol ve su sıkıntısıyla can çekişen okulunda spor sahası, meydanında parkı olmayan köyler parklarıyla, konaklarıyla, yeni muhtarlık binalarıyla daha çekici hale getirildi. Bunlardan biri de Kartepe’nin Nusretiye Köyü. Muhtarlık binası, kütüphane, kıraathane ve kamelyalarla canlandı. 600 haneli, 1680 nüfuslu köyün yaşamına renk geldi.
 
ÇİFTÇİYE İLAÇSIZ KORUMA
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, tarımda gereksiz kimyasal kullanımını azaltmak ve ekolojik dengenin korunmasını sağlamak amacı ile önemli bir uygulamayı hayata geçirdi. Bilinçsizce uygulandığında istenmeyen sonuçlar doğuran zirai ilaçların yerine “kitlesel yakalama metodu” kullanılan tuzaklar sera ve bahçelere yerleştirildi. İlaç kullanmadan bitki zararlılarının bertaraf edildiği “Biyoteknolojik Mücadele” adı verilen yöntem hakkında çiftçiler bilinçlendirildi.      
 
SERA VE BAHÇELERE TUZAKLAR
Uygulama kapsamında Kandıra, İzmit, Karamürsel, Gölcük ve Kartepe, Başiskele, Körfez ve Gebze ilçeleri köylerindeki elma, kiraz, fındık bahçeleri ile seralara tuzaklar yerleştirildi. Doğal yöntemler kullanılan tuzaklar ile Elma İç kurdu, Kiraz Sineği, Fındık Dalkıran, Domates Güvesi ve seralarda Beyaz Sinek ve Yaprak Galeri Sineği’nin zararlarının en aza indirilmesi amaçlandı. Biyoteknik mücadele hakkında bilgiler veren Büyükşehir yetkilileri, çiftçileri kimyasal kullanmadan yapılan bu mücadele sistemi konusunda bilinçlendirdi.  
 
74 KÖYE FIRIN
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, köy fırını projesi kapsamında Kocaeli’nde fırını bulunmayan köylere, köylülerin ortaklaşa kullanacağı fırınlar inşa etti. Proje, İzmit, Derince, Körfez, Kandıra ve Gebze ilçelerinde bulunan 43 köye fırın yapan Büyükşehir Belediyesi İzmit’in 31 köyüne fırın yapmak için kolları sıvadı.
 
PURE HAYATA GEÇİRİLDİ
Metabolik hastalıkların tespiti ve nedenlerinin araştırılması için PURE projesi hayata geçirildi. Kocaeli, dünyada 15 ülkede uygulamaya sokulan ve PURE projesine 2008 yılında pilot il olarak dâhil oldu ve projenin ilk ayağında yaklaşık bin kişinin sağlık durumları ile ilgili çalışmalar yapıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 2008 yılında başlatılan ve üç yıl ara ile yapılan Uluslararası İleriye Dönük Kentsel ve Kırsal Epidemiyolojik Araştırma Projesi’nin (PURE) ikinci etabı ise geçtiğimiz günlerde başladı. İlk muayenelerde 470 kişi kontrol edildi. Sağlık kontrolleri Karamürsel’in Karaahmetli ve Kandıra’nın Özbeyli köyleri ile İzmit Ayazma ve Yuvam Akarca mahallelerinde yapıldı. 35 ile 75 yaş arası vatandaşların sağlık kontrolleri gerçekleştirildi.

26 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR