Ceyhan: Ellerine bağlama yerine silah alıyorlar

AKP’nin 79’ncu İl Danışma Meclisi dün Antikkapı Restoran’da yapıldı. Yaşanan terör olayları nedeniyle toplantının düzenlendiği bölgede geniş güvenlik...

AKP’nin 79’ncu İl Danışma Meclisi dün Antikkapı Restoran’da yapıldı. Yaşanan terör olayları nedeniyle toplantının düzenlendiği bölgede geniş güvenlik önemleri alındı. Yaklaşık 30 polisin görevli olunduğu danışmada içeri giren herkes tek tek arandı. Toplantı salonuna bir kapıdan giriş çıkışa izin verildi.

 

BAKAN IŞIK GELDİ

Danışmaya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, AKP milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, İlyas Şeker, Zeki Aygün, Mehmet Akif Yılmaz, Cemalettin Kaflı, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları ve partililer katıldı. Diğer danışma meclislerinin aksine bu danışma meclisinde her üyeye kağıtlar dağıtılarak sorunların yazılması istenildi.

 

BURUK SEÇİM OLDU

Danışmanın açılışında konuşan AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, 7 Haziran seçimlerinin ardından yine sahada olduklarını dile getirdi. Ceyhan, “Seçim sonuçlarını geniş bir şekilde değerlendirdik. Eksiklerimizi ve milletin mesajını değerlendirdik. Koalisyon olsa da, erseçim de yapılsa teşkilat olarak hazırız” dedi.

 

“ERKEN SEÇİME GİDECEĞİZ”

İl başkanı Ceyhan konuşmasının son bölümünde ise birileri tarafından kaos senaryolarının üretildiğini söyledi. Ceyhan, “Seçim sürecinde bağlama çalanlar, şimdi ellerine silah almışlar. Bizim bir duruşumuz var, bir kişi devletine silah atıyorsa veya karşı geliyorsa karşısında dururuz. Erken seçime gidilir diye düşünüyoruz. Sandık önümüze ne zaman gelecekse yine de hazırız” dedi.

 

"ÇER ÇÖPLE İŞİMİZ YOK"

Birim başkanlarının sunumunun ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da, “İnsanımıza dokunmak, bire bir ilgilenmek teşkilatın işidir. Yeri gelirse bize görev düşecek. Gençliğimizin eğitimine önem verdim. Gençlik kampları siyasi anlamda değil, ışığı görür doğruyu bulur diye önemsiyorum” açıklamasında bulundu.

 

“TERÖRÜN HER TÜRLÜSÜNE KARŞIYIZ”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da toplantıda yaptığı konuşmada 7 Haziran seçim sonuçlarını fırsat bilerek Türkiye’nin terör yoluyla dize getirilmek istendiğini dile getirdi. Türkiye’nin uzun yıllardır terörle mücadele eden bir ülke olduğunu belirten Işık, “Bizim için DEAŞ, PKK, sol, paralel yapı fark etmez. Biz terörün her türlüsüne karşıyız. Dini ve etnik kökenimizi kullanarak yapılan teröre geçmiş tecrübemizle daha hassasiyetli dururuz. Demokrasi zor bir rejim ama terör ile mücadelenin en etkili yöntemi demokrasidir. Ayrışmaya müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

“TÜRKİYE ESKİ YILLARA DÖNMESİN”

Işık, şöyle konuştu: “Diyarbakır’da IŞİD ile alakası olmayan bir genç geliyor, HDP mitingine bomba bırakıyor. Suruç’ta bir tek HDP’li o anda bina bahçesinde bulunmuyor. Orada 300 genç toplanacak da tek bir HDP’li bunların yanına gitmeyecek. Bir canlı bomba 32 can aldı. Olaydan saatler sonra canlı bomba olanın kimliği önce PKK’nın ajansında yayınlanıyor sonra polise bırakılıyor. Ya PKK ve IŞİD birlikte hareket ediyor ya bunlara hükmeden üst akıl Tükiye’ye karşı yönlendiriyor. Türkiye boşu boşuna kaybettiği yıllara geri dönmesin.”

 

"LİDERLİK BAĞLAMA ÇALMAKLA OLMAZ"

7 Haziran sonunda ortaya çıkan tabloyu en yanlış okuyan parti HDP olduğunu belirten Bakan Işık, “Eğer doğru okusaydı PKK’ya silah bırakma çağrısında bulunurdu. Elde silah, dilde demokrasi söylemi olmaz. Ya silahtan vazgeçeceksin ya demokrasiden HDP’nin yapması gereken budur. Liderlik öyle eline bağlama alıp türkü çalmakla olmaz. Liderlik ülke ve memleket için risk almaktır. Türkiye gücünü göstermesini bilir. Ey Demirtaş, sana düşen PKK’ya silah bırakma çağrısı yapmaktır. Bunu yapmadıktan sonra Türkiye’de senin siyaset yapman zorlaşır” açıklamasında bulundu.

 

"KENDİNİZE HAKSIZLIK ETMEYİN"

7 Haziran seçimlerini değerlendiren Bakan Işık, “Kocaeli’de aldığımız oyu Türkiye’de alsaydık bugün iktidardık. Kendimize haksızlık etmeyelim. Acaba hangi noktada eksiğimiz oldu da 9 puan kaybettik, bunun sebeplerini genel merkezde yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Hatanın tanımı da bilmeden yapılan yanlışlardır. Biz ülkemizin iyiliği için çalıştık. Almamız gereken dersleri tek tek ortaya koyacağız. Bir daha yapmamak için gayret göstereceğiz” diye konuştu.

 

“KOALİSYONU ZORLAYACAĞIZ”

CHP ile koalisyon görüşmelerinin başladığına dikkat çeken Bakan Işık, “Olumlu sonuçlar çıkarsa hükümet kurulur, ama olmazsa Türkiye erken seçime gider. Biz koalisyonu zorlayacağız, ama olmazsa el ele erken seçime gideceğiz. İnanıyorum ki erken seçim olursa yine tek başına iktidar olacağız. Başarıyı çeken teşkilatlar yine Kocaeli teşkilatları olacak” dedi. Bakan Işık’ın konuşmasının ardından danışma meclisi basına kapalı olarak devam etti. Serkan BORLAK

26 Temmuz 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR