Kent Sempozyumu’nda bilimsel kavga

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu tarafından düzenlenen Kent Sempozyumu’nun ilk gününde Konut ve Yapılı Çevre konusu tartışıldı. İzmit Belediye Başkanı Nev...

BÜYÜT

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu tarafından düzenlenen Kent Sempozyumu’nun ilk gününde Konut ve Yapılı Çevre konusu tartışıldı. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın kentsel dönüşüm projeleri, bilim insanları tarafından büyük eleştiri aldı.

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu tarafından düzenlenen Kent Sempozyumu’nun ilk gününde Sanayi ile Dönüşüm, Konut ve Yapılı Çevre konuları konuşuldu. Çarpık kentleşme ve eski binaların yıkılma projesi programa katılan Nevzat Doğan’ı zor durumda bıraktı. Doğan projelerini anlatmakta zorlanırken hemen arkasından sunum yapan Yrd. Doç. Dr. Gül Köksal, Ahmet Muhip Dıranas’ın Yağma isimli şiirini okuyarak Doğan’ın projelerini eleştirdi. Sempozyum dün gazetelere yansıyan açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Savaş Ayberk’in oturum başkanlığını yaptığı ‘Sanayi’ konu başlıklı panelle devam etti. Panelde Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Üyesi Elif Bilgisu, İstanbul Şehir Üniversitesi’nden Prof. Dr. Himmet Murat Güvenç, KOÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nden Yard. Doç. Dr. Gamze Mert, KOÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden Yard. Doç. Dr. Gülşen Akman ve Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Başkan Yardımcısı Serdar Peker konuşma yaptı.

SANAYİ TARTIŞILDI
KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun yerine konuşmacı olarak katılan Elif Bilgisu, Kocaeli’deki sanayi hakkında bilgiler verdi. Bilgisu, Kocaeli’nin ihracat oranının 2010 yılında 12,9 milyar dolar, ithalatın ise 37 milyar dolar olduğunu ifade etti. Kocaeli’de 34 limanın bulunduğunu ama bunların yeniden yapılandırılması gerektiğini söyleyen Bilgisu, “Kocaeli’ye 2000 yılında 7 bin 82 gemi gelirken, bugün bu sayı 9 bin 504 oldu. Şu an bizim için önemli olan uzun vadeli çözümler. 2023 için açıklanan 500 milyar dolarlık işlem hacminin büyük kısmı Kocaeli’den karşılanacak. Bu da ihracat 80 milyar dolara, ithalat ise 120 milyar dolara çıkacak demektir. OSB’lerin bağlantı noktalarında ulaşım sorunları var. Otoyollar tıkanıyor. OSB’lere demir yolları bağlanmalı ve limanlar yeniden yapılandırılmalı” dedi.

OSB’LERDE ARSA SPEKÜLASYONU
OSB, sanayi ve desantralizasyon konusunda konuşan KOÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nden Yard. Doç Dr. Gamze Mert ise “İstatistiklere bakarsak OSB’ler ağzına kadar dolu. Parsellerin hepsi satılmış ama birçoğunda sanayi yapılmamış. Bazı firmalar OSB’leri fabrika kurmak için almamış. Bu da ayrı bir tartışma konusu. Sonuç olarak Kocaeli’de artık İstanbul’dan gelecek olan firmalar sanayi odasının bilgilendirilmesi ile yer seçimine dahil edilmeli. Öncelikli olarak kentin taşıma kapasitesi tespit edilmeli ve sosyal anlamda tartışılmalı. Ortak yaşam anlayışı içinde OSB’ler de çevre ve yaşam anlamında kurgulanmalı, kentle ilişkilendirilmeli” dedi. Savaş Ayberk ise, “Birkaç parsel yer alırsam, sanayi kurmaya gerek yok ama ne de olsa fiyatı artar satarım bir gün mantığıyla rant adına yenilerini kurmayı sürdüreceğiz. Görünürde boş görünüyorlar ama parsellerin büyük kısmı İstanbullu sanayicilerin elinde. Parseller tahsil edilmiş ama inşaat yok. Tamamen OSB arazileri arsa spekülasyonları haline gelmiş durumda” dedi.

DOĞAN PROJELERİNİ ANLATTI
Prof. Dr. Kamuran Öztekin’in oturum başkanlığını yaptığı Dönüşüm, Konut ve Yapılı Çevre konu başlıklı panele ise İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, KOÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nden Yrd. Doç Dr. Gül Köksal, Doç. Dr. Murat Cemal Yalçıntaş, Doç. Dr. Müslüm Akıncı katıldı. Panelde ilk olarak İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Kent Merkezinde Dönüşüm” konusunda sunum yaptı. Doğan “Şehrimiz maalesef her bölgede olduğu gibi çarpık bir yapılaşma, planlaşma geçirmiş. Geçmişte bu süreç yaşanmış. İmarsız plansız işler yapılmış. Tarihi değerlerin üzerine binalar yapmışız. Bir dönemin valisi Roma kalıntılarının üzerine konak yapmış. Tarihi hamamın üzerine apartman dikmişiz. Tarihi hırpalayan yapılaşmalar yapmışız. Ciddi bir trafik sorunu, ciddi bir ulaşım sorunu, ciddi bir otopark sorunu, ciddi bir çarpık yapılaşma, estetiğe uygun olmayan şehir görüntüsü ve tarihinin görülmediği, doğal güzelliğinin yok olduğu bir şehir görünümü. İzmit’te 48 yıldır yaşıyorum ama meydanı yok. İçine girip hem tarihi hissedip hem kitap okuyacağınız alan yok. Şehrimizin tarihi süreçlerini hissedebileceğimiz bir akış yok. Bizler bir kere çarpık yapılaşma ve ruhsatsız kaçak ile mücadele başlattık. Önce bölge bölge risk analizi yaptık” dedi.

OKULLAR YIKILACAK
Nevzat Doğan İzmit Lisesi ve Gazi Lisesi’nin yeni yapılan bölümlerinin yıkılarak kentin nefes almasını sağlayacaklarını söyleyerek, “Kentin öncelikle alanlara ve otoparklara ihtiyacı var. Otoparklarımız yetersiz kalıyor. Ulugazi İlköğretim Okulu’nun halini görüyoruz. Öğrenciler zor şartlar altında eğitim görüyor. İzmit ve Gazi Lisesi’ni kentin dışına çıkartalım, İlköğretim okulunu da oraya taşıyalım. Kız Meslek Lisesini yıkalım, oraya otopark yapalım dedim. Kocaeli devlet Hastanesi’nin binalarının eskimiş, hatta acil binası hasarlı bir bina. Biz diyoruz ki onkoloji hastanesinin yanına L şeklinde 200-300 yataklı hastane yapıp diğer binaları yıkalım. Tam 10 dönümlük yeşil alan ortaya çıkıyor. Artı otopark olarak açılıp meydan olabilecek. İzmit Lisesi mezunuyum garezim yok ama mevcut koşullar nedeniyle yetersiz, eğitim kalitesi düşük vasat bir okul. Yolun kenarında kaldı, gençler okuldan kaçıyorlar. Tarihi bina kalsın, yıkılsın diğer binalar ve parka kadar açılsın. 50. Yılı yıksak tarihi mekanların önünü açıyoruz. Sanat sokağını birleştirip boydan boya alan olarak kullanalım. Gazi Lisesi kütüphane olsun. Kafesinde kahve içerek kitap okunan bir yer olsun” şeklinde konuştu.

HEM EDEBİ HEM BİLİMSEL CEVAP
Doğan’ın projelerini anlatmasının ardından Yrd. Doç. Dr. Gül Köksal, Ahmet Muhip Dıranas’ın Yağma isimli şiiri ile sunuma başladı. Gül Köksal, İzmit’in çarpık yapılaşmasını, tarihin üzerinin kapatılmasını, belediyenin yapmak istediği projeleri eleştirdi. Gül Köksal büyük çoğunluğu fotoğraflarla gerçekleşen sunumun ardından büyük alkış alırken, sunum sırasında Nevzat Doğan’ın zor anlar yaşadığı görüldü. Sunumun ardından ise Nevzat Doğan, “Kendi okuduğum İzmit Lisesi’ni yıkacak değiliz. Okulumuzun ismini tabi ki yaşatacağız. Taşınma işleminin ardından oradan geçerken ‘Burada bir İzmit Lisesi vardı’ diyeceğiz. Bu da anı olarak kalacak” dedi. Sempozyumun ikinci gününde ise Çevre ve Enerji, Çevre yönetimi, Öykü Yarışması Ödül Töreni, Doğal Potansiyeller ve Turizm, Afetler ve Kocaeli 2023 konulu panel ve söyleşiler gerçekleştirildi.

Ahmet Muhip Dıranas’ın Yağma isimli şiirinden
….
Ve ekmek kapanın elinde. Hayat
Haklı değil. Tanrı ve kul ortada.
Darağacında sallananlardan tut
Yargı kürsüsüne kadar yürü, taa...

Her şey değişiyor, kalbimiz bile,
Ama yüzyıllarla besli bir şehir
İnsan yaşamından daha da hızla
Bunca çabuk nasıl yok olabilir?

07 Mayıs 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!
7.3 büyüklüğünde deprem! mask
7.3 büyüklüğünde deprem!
YHT, o kente de gidecek mask
YHT, o kente de gidecek
71 yaşında gençlere taş çıkartıyor mask
71 yaşında gençlere taş çıkartıyor

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR