Pena’dan gerçek bir hayat hikayesi: Hayalet Çocuk

Sevgiyle, inançla ve azimle hayata tutunan, zincirlerini kıran, âşık olan ve bedeninin sınırlarına başkaldırıp yepyeni bir hayat kuran bu çocuğun hik...

BÜYÜT

Sevgiyle, inançla ve azimle hayata tutunan, zincirlerini kıran, âşık olan ve bedeninin sınırlarına başkaldırıp yepyeni bir hayat kuran bu çocuğun hikayesi yaşamlarımızın ne kadar değerli olduğunu gösterecek, hepimize umut aşılayacak.

 

Dünya edebiyatının popüler eserlerini Türkçe’ye kazandıran Pena Yayınları bu kez de New York Times çoksatanlar listesine girmiş olan “Hayalet Çocuk” ile okuyucuyu hayret edici ve ilham dolu bir gerçek yaşam öyküsü armağan ediyor. Güney Afrikalı yazar Martin Pistorius’un otobiyografik romanı kendini ve hayatı sorgulayan yüreklere, kendinden emin olamayan kalplere büyük bir esin kaynağı olacak.


Sebebi bilinmeyen bir hastalık ve kararan hayatlar

12 yaşındaki Martin Pistorius sıradan bir çocuk iken, 1988 kışında, basit bir boğaz ağrısıyla başlayan ve anlaşılmaz bir şekilde ilerleyen hastalığı, hareket etme yeteneğini ve konuşma yetisini elinden aldı. Kısa süre içinde bütün yaşamsal fonksiyonlarını kaybetti ve 3 yıl süren bir komaya girdi. Birçok hastalık için tedavi gördü ama doktorlar asıl nedeni hiçbir zaman bulamadı. 16 yaşında mucizevi bir şekilde bilinci tekrar açıldı, vücudunu hareket ettiremese de etrafında neler olduğunu anlayabiliyordu. Kendi bedenine hapsolmuş bir şekilde, orada olduğunu göstermeye çalışarak yıllarca bekledi. Sonunda bir terapist Martin’in onu gerçekten anladığını görebildi. Martin, hâlâ hayatta olduğunu kanıtladığında 25 yaşındaydı.


Hayata dönüş

Sonrasında hızlı bir şekilde öğrenmeye ve bilgisayar yoluyla iletişim kurmaya başladı. Lise ve üniversite eğitimlerini tamamladı. Hayatının aşkı olan Joanna’yla tanıştı ve kısa sürede evlenme kararı aldı. Bugün Martin, Joanna’yla birlikte İngiltere’de yaşıyor. Artık başını ve ellerini rahatça kontrol edebiliyor. Bilgisayar yazılımcısı olarak çalışıyor ve hayatından çok memnun. O her şeye rağmen, aşkını, evini ve işini buldu.


Hayata Martin gibi tutunmak

“Hayalet Çocuk” bir insanın tüm zorluklara rağmen inanç ve sevginin gücüyle hayatını yeniden kurabileceğini yalın ama etkileyici bir dille anlatıyor. Martin, okuyucuyu kendi iç dünyasına götürüp dış dünyayla hiçbir iletişim kuramazken düşüncelerini ve hislerini, dış dünyayı nasıl algıladığını açık açık aktarıyor. Martin’in yolculuğunu izledikçe ailesinin yaşadığı parçalanmaya, yanlış teşhisin sonuçlarına, karşılaştığı tacizlere tanık oluyor, yaşamını yeniden avuçlarının arasına alışını, yeni bir işe ve aşka kavuşmasını coşkuyla kutluyoruz. 

Pena Yayınları’ndan çıkan “Hayalet Çocuk”u okuduktan sonra hayatınız kesinlikle eskisi gibi olmayacak. Yaşama Martin gibi sıkı sıkı sarılıp başkalarının hayatlarını da güzelleştirmek isteyeceksiniz.


Kitap hakkında ne dediler:

“Bu kitabı çoğumuzun, hayatı ne kadar hafife aldığını görmeden okumak imkânsız.” - John-Paul Flintoff, yazar, Dünyamızı Nasıl Değiştiririz?

“Martin eğer istersek hayatın zorluklarıyla baş edebileceğimizi hatırlatıyor. Daha da önemlisi, Tanrı’nın bize baş edebileceğimizden daha fazlasını vermediğini ve tam tersine karşılaştığımız zorluk ne olursa olsun bununla yüzleşme fırsatını tanıdığını gösteriyor. Pistorius’un hayatını okuduktan sonra kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.” - Michael Hingson, yazar

“Derinden etkileyen, zaman zaman şaşırtan bir kitap... Dalgıç ve Kelebek’in sonu mutlu olan hali.” - The Sunday Times

 

Eser Adı                    : Hayalet Çocuk

Yazar Adı                  : Martin Pistorius

Çeviren                      : Bilge Turan Zourbaki

Orijinal Adı                : Ghost Boy

Türü                           : Roman

Sayfa Sayısı              : 312

Etiket Fiyatı               : 22,00 TL

Yayınevi                     : PENA Yayınları

08 Eylül 2015 Kocaeli- Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR