Haydar Akar, Bakan Yazıcı’ya Kocaeli’deki kuyumcuları sordu

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı tarafından cevaplandırılması isteğiyle Kocaeli’deki kuyumcuları sordu. Ak...

BÜYÜT


CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı tarafından cevaplandırılması isteğiyle Kocaeli’deki kuyumcuları sordu. Akar aşağıdaki soruların cevaplarını bakan Yazıcı’dan istedi:
MİLLETVEKİLİ HAYDAR
AKAR’IN SORULARI
“Kocaeli ilinde faaliyet gösteren Tüysüzler Kuyumculuk- Döviz, Gülaçtı Kuyumculuk- Döviz, İlhan Gold Kuyumculuk- Döviz, Engin Kuyumculuk- Döviz yaklaşık 12 yıldır hem kuyumculuk mücevherat hem de döviz büfe faaliyetlerini aynı dükkan da yapmaktadırlar Bu bağlamda;
1. Kuyumculuk mücevherat ve döviz faaliyetlerini ayrı ayrı dükkanlarda yapmaları gerekirken bu işletmeler hangi gerekçe ile aynı dükkan içinde bu faaliyetlerini sürdürmektedir?
2. Kuyumculuk mücevherat ve döviz faaliyetlerini ayrı ayrı yapmaları gerekirken iç içe yapmaları haksız rekabete sebebiyet vermekte değil midir? Bu konuda bugüne kadar herhangi bir uyarı ve yaptırım uygulanmış mıdır?
3. Diğer işletmelerin mağduriyetlerinin giderilmesi için Bakanlığınızca bu işletmelere gerekli uyarı ve yaptırımları uygulayarak yasal sınırların içerisine almayı düşünüyor musunuz? Yoksa yasalar çiğnenmeye devam mı edecektir?”

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI
HAYATİ YAZICI’NIN CEVABI
“Konuyla ilgili olarak Hazine Müsteşarlığından alınan bilgilerde, yetkili müesseselerin kuruluş, izin, faaliyet ve denetim esaslarının “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karara ilişkin 2006-32/32 sayılı Tebliğ” ile belirlenmekte olduğu vurgulanmıştır. Alınan bilgilerde yetkili müesseselerin söz konusu tebliğ çerçevesinde Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından üretilen basılı altınlar ile bir kilogramdan küçük bar veya külçe şeklindeki standart işlenmemiş altınların alım satımını yapabilmekte oldukları; ayrıca Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Taşlar Piyasasına üye olmak kaydıyla, ilgili yönetmelik ve mevzuat hükümleri çerçevesinde kıymetli taşlar ile standart ve standart dışı işlenmemiş kıymetli madenlerin ithalini, ihracını ve söz konusu Borsa’da sürdürülmekte olan kıymetli maden ve taşlara ilişkin işlemleri yapmaya yetkili oldukları belirtilmiştir. Diğer taraftan, yetkili müesseselerin müstakil işyeri halinde faaliyet göstermesi gerektiğine dikkat çekilmiştir.”

27 Eylül 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR