Büyükşehir Kurtarma Ekibi Van’da

Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, Van’da yaşanan ikinci depremde de arama kurtarma çalışmaları yürütüyorKocaeli Büyükşehir Belediye’si Van’ın Edremit İ...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, Van’da yaşanan ikinci depremde de arama kurtarma çalışmaları yürütüyor

Kocaeli Büyükşehir Belediye’si Van’ın Edremit İlçesi merkezli ve ikinci kez yıkıma neden olan depremde arama kurtarma çalışmalarına kısa sürede başladı. Depremin olduğu akşam yola çıkan 12 İtfaiye personeli sabah saatlerinde Van’a ulaşarak deprem etkisi ile yıkılan Aslan Otel’de çalışmalarını sürdürüyor.

12 KİŞİLİK TİM ÇALIŞMLARA DEVAM EDİYOR
Büyükşehir Belediyesi Van’da yaşanan ikinci deprem felaketinde ilkinde olduğu gibi seferber oldu. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ilk depremde olduğu gibi felakete kısa sürede müdahale etti. Depremin olduğu 9 Kasım akşamı toplanıp havaalanına ulaşan Büyükşehir ekibi, sabah saatlerinde Van merkeze ulaştı. Kriz merkezi ile irtibatlı olarak Aslan Otel’de arama kurtarma çalışmalarına başlayan 12 Büyükşehir İtfaiye ekibi enkaz altında 3 kişiyi tespit etti.

3 ÖLÜ ÇIKARILDI
Aralıksız çalışmalarını sürdüren Büyükşehir ekibi ilk olarak keşif ve dinleme çalışmaları yaptı. Kamera ile inceleme başlatan ekipler 20:00 sıralarında 1 kişiyi eks(ölü) olarak enkazın altına çıkardı. Ardından iki kişiyi daha enkazın altından eks(ölü) çıkartan ekipler çalışmalarını gece geç saatlere kadar devam etti.

TAM TECHİZATLI ÇALIŞMLAR SÜRÜYOR
Büyükşehir Ekipleri arama kurtarma çalışmalarını 2 araç hidrolik ayrıcı ve kesiciler, hassas dinleme araçları, Kırıcı ve delici ekipmanlar, Aydınlatma araçları, Enerji kaynakları ve çeşitli kurtarma aletleri ile aralıksız görev yapıyor. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekiplerine 5 adet Kocaeli Acil Afet Durum Müdürlüğü’nden personel de destek veriyor. Ekipler arama kurtarma çalışmalarını yürütmek üzere ihtiyaç olana kadar Van’da kalmaya devam edecek.

1.DEPREM DE 7 KİŞİYİ SAĞ ÇIKARMIŞLARDI
Van da 22 Ekim tarihinde meydana gelen 7,2’lik depremde de kurtarma çalışmalarına katılan Büyükşehir Belediyesi Kurtarma Timi enkaz altından 7 kişi sağ çıkarırken 34 kişiyi de eks (ölü) olarak çıkarmıştı.

48 BİN KİŞİYE SICAK YEMEK
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Van ve çevresinde depremden etkilenen vatandaşlar için günde 6 bin kişiye yetecek sıcak yemek çıkarttı. Deprem bölgesine Antikkapı ile birlikte götürülen 7 tonluk yiyecek malzemesi ile Van’ın Erciş İlçesi’nde 8 gün boyunca 48 bin kişiye sıcak yemek verildi.

8 BİN 522 ADET GİYSİ ve 4 BİN 89 ÇİFT AYAKKABI
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Van ve çevresinde depremden etkilenen vatandaşlar için kendi bütçesinden olmak üzere 8 bin 522 adet muhtelif giysi ile 4 bin 89 çift ayakkabı göndermişti.

İSU, ANA İSALE HATTINI TAMİR ETTİ
Deprem bölgesine yardıma giden İSU Genel Müdürlüğü ekipleri, Erciş ilçesinde yoğun bir çalışma içerisine girerek şehre su verilmesini sağlamıştı. Yapılan dezenfeksiyon işlemleri neticesinde öncelikle hastane hattı çalışır duruma getirilmişti. Erciş’teki ana isale hattı üzerindeki dört arıza İSU ekiplerince tamir edildi.

11 Kasım 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR