“Her kadın bir çiçektir, gelecek olan neslin temelidir”

Kocaeli Ülkü Ocakları Bayanlar Birimi Başkanı Sema Keçeci 5 Aralık Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yayınladığı kutlama mesajında “Her kadın bir çiçektir...

BÜYÜT

Kocaeli Ülkü Ocakları Bayanlar Birimi Başkanı Sema Keçeci 5 Aralık Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yayınladığı kutlama mesajında “Her kadın bir çiçektir, gelecek olan neslin temelidir” dedi


Kocaeli Ülkü Ocakları Bayanlar Birimi Başkanı Sema Keçeci mesajında:
“5 Aralık 1935 yılında Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesini kabul eden yasa ile bu tarih 'Kadın Hakları Günü' olarak kutlanmaya başlanmıştır. Kadın hakları; sosyal, kültürel, ekonomik, siyasal ve yasal hakların bütününe dair erklerle eşit haklara sahip olmaktır. Kadınların maruz kaldığı birçok durum ve olaylar vardır buna göre yapılan araştırmalar; dünyada her 3 kadından 1'i aile içi şiddete maruz kalıyor, gelişmekte olan ülkelerde hâlâ töre ve namus cinayetleri işleniyor. Özellikle ülkenin Doğu kısmı bu durumdan fazlasıyla muzdarip bulunuyor. Gerek berdellerle, gerek küçük yaştaki evliliklerle kadınlar mağdur bırakılıyor. Çalışan kadın ayıplanıyor.
TÜRK KADINI ÇALIŞKANDIR
Hukuk alanında; evliliğinde başarısız olan kadın boşanma hakkına sahip görülmüyor ancak eşi boşanırsa kabul edebiliyor; itiraz etme yetkisi verilmiyor. Eğitim alanında; ilkokulda, lisede okuldan alınıp zorla çalışmaya itilen genç kızlarımızda unutulmamalıdır. Dünyanın birçok yerinde kadınlara eş seçme, evlilik, boşanma gibi medeni haklar tanınmıyor bununla birlikte insan yerine bile koyulmuyor. Oysaki Türk kadını tarlada çalışmış, erkeğiyle birlikte Kurtuluş Savaşı’na katılmış, sırtında mermi taşımıştır. Dünyanın hiç bir yerinde Anadolu’daki Türk kadınından fazla çalıştığından söz etmeye kimsenin imkânı yoktur.
İKİNCİ PLANA İTİLİYO R
Cumhuriyetin ilanıyla birlikte Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde Türk kadınına haklar tanınmış Batılı kadınlardan önce seçme ve seçilme yasası öngörülmüştür. Çağımızda kadınlar erkeklerle eşit haklara sahip gibi görünse de aslında bu tam manasıyla yukarıda da açıkladığımız gibi oturmamıştır. Hâlâ bazı yerlerde ikinci plana itilen, söz hakkı verilmeyen kadınlarımız bulunmaktadır. Bunun için, hem kadınlarımız, hem de erkeklerimizin buna inanması ve içtenlikle işe koyulması gerekmektedir.
Atatürk diyor ki: “Ey, kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde, göklerde, yükselmeye layıksın.”
Bizler de Kocaeli Ülkü Ocakları Bayanlar Birimi olarak tüm kadınlarımızın Kadınlar Günü’nü kutluyoruz. Her kadın bir çiçektir; gelecek olan neslin temelidir.

05 Aralık 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR