HDP’nin kadın vekil adayları “Kadın Seçim Bildirgesi”ni açıkladı

Toplantıya HDP Kocaeli vekil adayları Ayfer Koçak, Bedia Salhan, Sevda Özer, Diren Ceval Şen, HDP Bolu Milletvekili adayı Nur Türk, HDP Karabük adayı...

BÜYÜT

Toplantıya HDP Kocaeli vekil adayları Ayfer Koçak, Bedia Salhan, Sevda Özer, Diren Ceval Şen, HDP Bolu Milletvekili adayı Nur Türk, HDP Karabük adayı Serp Yolcu, Sakarya adayı Ayşegül Altıntaş, Bilecik’ten Perihan Karakoç katıldı.

“Bizler kadına yönelik her türlü şiddetin en ağır şekilde cezalandırılmasını sağlayacağız” diye bildirgeyi okumaya başlayan Sevda Özer, “Erkek şiddetine maruz kalmadığımız, ölmediğimiz, öldürülmediğimiz, sokaklarında özgürce istediğimiz kıyafet ile dolaşabildiğimiz bir dünya istiyoruz” dedi.

Şiddete maruz kalan kadının beyanının esas alınacağını aile içi cinsel istismar ile mücadele edileceğini, çocuk gelin olgusuna karşı eğitim çalışmaların sürdürüleceğini. Bağımsız kadın derneklerinin açtığı kadın sığınma evlerinin kadın bakanlığı tarafından destekleneceği kadınların öz savunma hakkının tanınacağını bir yaşamı inşa etmek için çalışacaklarını söyledi.

Ev içi emeği sosyal güvenlik içerisine alacaklarını söyleyen Özer, tüm mahallelerde 7/24 hizmet veren kreşler açacaklarını söyledi. Son olarak kadınların özgün ve özerk örgütlenmesi açısından meclis tarzı örgütlenme ile kadınların yerelde karar sürçlerine doğrudan katılmalarını sağlayacaklarını söyledi.

Son olarak yeni anayasanın kadın eksenli olmasını savunduklarını söyleyerek bildirge sonlandırıldı.

24 Nisan 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR