Doğan: İzmit’in tarihi her taşına sahip çıkıyoruz

Göreve geldiği ilk günden beri İzmit’i turizmin cazibe merkezi haline getirmek için çalışan Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Ulaştırma Bakan Yardım...

BÜYÜT

Göreve geldiği ilk günden beri İzmit’i turizmin cazibe merkezi haline getirmek için çalışan Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Ulaştırma Bakan Yardımcısı Yahya Baş ile 1. derece sit alanı olan tarihi toplu mezar yeri Gültepe Nekropolü’nde incelemelerde bulunarak projeyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Gültepe Nekropolü'nde MS. 2. ve 9. yüzyıllara ait mezar kalıntıları, haç şeklinde bir kilise kalıntısı ve o döneme ait arkeolojik eserler yer alıyor.

Ulaştırma Bakan Yardımcısı Yahya Baş ile yaptığı incelemede, toprak altında yatan tarihi zenginlikleri turizme kazandırmak istediklerini belirten Başkan Doğan “Yüzyıllardır kendi kaderine terk edilmiş olan Roma döneminden kalan Gültepe Nekropolü’nü Tarih Koridoruna eklemek istiyoruz.

 

BELEDİYEYE DEVREDİLSİN

Bu amaçla geçtiğimiz dönemden bu yana yaptığımız girişimlerle Karayollarına ait bu alanın bir türlü Belediyemize tahsisini sağlayamadık. Bölgeyi restorasyon, rölöve projeleriyle ve tarihi bilgilerle donatıp TEM otoyolundan gelip geçenlerin ilgisini çekebilecek bir tarih noktası yapmayı düşünüyoruz. Konuyla ilgili Bakan yardımcımızla görüşme yapıp, kendisini davet ettik ve yerinde incelemelerde bulunduk. Eğer bize devri yapılırsa, bu alanın restorasyonunu yapıp, otoyoldan Tarih Koridoruna bir giriş sağlanması için girişimlerde bulunacağız” dedi.

 

TURİZM ÇALIŞMALARINDA SONA GELİNDİ

İzmit’te onlarca tarihi hamam, cami, çeşme ve konağı restore ettiklerini söyleyen Doğan “Artık belli noktaya ulaştık. Tarih Koridorunun, Türkiye ve dünya turizmine açılması çalışmalarımızda sona gelindi. Şehrin  üç noktasında turizm information ofisleri hazırlanıyor: Şehrimizin ilk butik otelinin açılışı için hazırlanıyoruz. Akçakoca ve Kapanca Sokak’taki iyileştirme çalışmalarımızın da sonun geldik. Bu çalışmanın en önemli aşamalarından bir tanesi olan Kültür Tepesi’nin ikinci etap projesini hazırladık. Gerekli izinleri almaya çalışıyoruz. Tamamlanması halinde şehrimiz turizm alanında cazip bir şehir haline gelecektir” şeklinde konuştu.

21 Ocak 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR