Durmuş Yılmaz: Türkiye’nin en büyük sorunu ‘Büyüyememe’

MHP Uşak Milletvekili adayı ve Merkez Bankası Eski Başkanı Durmuş Yılmaz ilimize geldi. İl Başkanlığında yapılan basın açıklamasında kendisine İl Başk...

BÜYÜT

MHP Uşak Milletvekili adayı ve Merkez Bankası Eski Başkanı Durmuş Yılmaz ilimize geldi. İl Başkanlığında yapılan basın açıklamasında kendisine İl Başkan Vekili Hüseyin Çakıroğlu, Kocaeli Milletvekili adayı Saffet Sancaklı ve Körfez İlçe Başkanı Zeki Gürsü eşlik etti. Yılmaz açıklamasında seçim vaatleri ile alakalı olarak 71,9 Milyarlık kaynağın mevcut merkez bütçesinden değil artı değerlerin devlete kazandırılması ile birlikte gerçekleştirileceğini söyledi. Ayrıca Yılmaz, Türkiye'nin en önemli sorunlarının adil bölüşümün olmaması ve büyüyememe olduğunu belirtti.

 

ARTI DEĞERLER KAZANDIRILACAK

Yılmaz Seçim Beyannamesi’nde 71,9 Milyarlık vaatlerin devletin mevcut merkez bütçesinden değil, üretilecek artı değerlerden kazandırılacağını belirtti. Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: Seçim Beyannamemizde asgari ücretliden memura, çiftçiden üreticiye kadar herkese dokunduk. Bu projelerimiz merkez bütçesi 470 Milyar Dolar olandan değil artı değer kaynaklardan karşılayacağız. Bütçe haricinde kaynaklar oluşturacağız. Vergi toplamaya etkinleştirerek vergi kaçırma işini engelleyeceğiz. Tahakkuk edilen vergi ile toplanan vergi arasında %20'lik bir açık var. Bizler bu vergi açığını %12 kadarını tahsil edebilirsek buradan 10-12 Milyar kadar gelir elde edeceğiz. Tütün ve alkollü içecekler üzerindeki kaçak oranlarını da engelleyerek 6-7 Milyar gibi bir kaynak oluşturacağız.

 

ŞİMDİ RANTLAR İMARDAN SAĞLANIYOR

Yılmaz “Önceleri bankalar üzerinde sağlanan rant son zamanlarda açılan imarlar üzerinden yapılıyor. Bizler bu imar alanları ile alakalı vergilendirmeler yaparak devlete sağlayacağız ve rantı önleyeceğiz. Bu şekilde oluşturulacak artı değer ile de 12 Milyarlık bir gelir elde edilecek. Türkiye'nin genel bütçesi yani yerel yönetimlerle olan bütçesi 800 Milyar civarında. Bizler bu bütçe içerisinden israfı önleyerek %2 kadar bir gelir sağlayabilirsek buradan da 23 Milyar daha gelir sağlamış olacağız. MHP iktidarında yapılacak olan projelerde bütçeye yük getirmeden artı değerler devlete aktarılarak projeler hayata geçirilecek” şeklinde konuştu.

 

ADİL BÖLÜŞÜM OLACAK

Yılmaz, Merkez Bankası rezervinin yeterince dolu olduğunu söyleyerek şunları kaydetti: Burada asıl olan bölüşümün nasıl yapılacağıdır. Bizim iktidarımızda olan bölüşüm adil bölüşüm olacak ve biz ülkenin kaynaklarını olumlu kullanarak adil bir paylaşım sağlayacağız.

 

FARKLI PENCERELER AÇACAĞIZ

Şuan Türkiye'de en büyük sorunun kıt ve pahalı paranın olduğunu söyleyen Yılmaz şöyle devam etti: "Türkiye önceki gibi hızla büyüyemiyor, yapısal sorunlar var. Büyüme oranları yarı yarıya düşmüş durumda. Bununla alakalı büyümenin olabilmesi için genel merkeze bir teklifte bulundum. Merkez Bankası’nda kullanılmayan pencerelerin açılarak yeni alanlar oluşturulabileceğini söyledim. Bunlarda ülkemizde çok tüketilen ancak, üretimi olmayan ya da az olan ürünlerin üretilmesi konusunda Merkez Bankası’ndan sağlanacak kredi ile üretim tesislerinin açılması teklifidir. Bu şekilde bir proje ile yerel üretim teşvik edilecek ve dışa bağımlılık azalırken maliyetler de düşecektir.

 

İDEOLOJİK SİYASETTEN HİZMET SİYASETİNE

Yılmaz, bu seçim döneminde artık eskisi gibi ideolojilerin değil, hizmet siyasetinin konuşulduğunu ve aslında tam da olması gerekenin bu olduğunu söyledi. Kimsenin bir başkasının inancını ve düşüncesini değil, artık yapılan hizmetlerle konuşulduğunu, ortaya konulan projelerle değerlendirdiklerini söyleyen Yılmaz, "Bu durum Türkiye'nin normalleşmesidir" dedi. Muharrem İBRAHİMOĞLU

04 Mayıs 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR