Tok, BHC için düğmeye bastı

CHP İl Genel Meclis Üyesi Adnan Tok, Koruma Tarım depolarında bulunan 2.500 BHC’nin imhasının yapılması için çalışma başlattı. Dönemin Çevre ve Orman...

BÜYÜT

CHP İl Genel Meclis Üyesi Adnan Tok, Koruma Tarım depolarında bulunan 2.500 BHC’nin imhasının yapılması için çalışma başlattı. Dönemin Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’nin de katıldığı bir törende burada bulunan BHC’lerin 313 ton zehirli atık Almanya’ya gönderilmişti.
 
Kentimizde uzun süredir bekleyen BHC’ler için CHP’li İl Genel Meclis üyesi Adnan Tok harekete geçiyor. Bu yönde çalışma başlatan Tok, BHC’lerin kentten gönderilmesi yönünde Başbakan Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e kadar gitmeyi planlıyor. Koruma Tarım’ın depolarında bulunan 2.500 ton zehirli BHC’lerin kentimizde gönderilmesi için dönemin Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’nin katıldığı bir törende 313 tonu gönderilmişti. Ancak aradan geçen zaman karşın bir tülü kentimizden gönderilmedi. 
 
2500 TON BHC
Kocaeli'nin başına bela olan Hexachlorbenzene, Lindan ve DDT atıkları olarak bilinen BHC'ler tarımda zirai mücadelede kullanılıyordu. Koruma Tarım’ın depo alanlarında bulunan yaklaşık 2 bin 500 ton BHC maddesinin kullanımı, sağlığa zararlı olduğu gerekçesi ile dönemin Tarım, Orman ve Köy İşleri Bakanlığı'nın 1985 tarihli genelgesi ile yasaklandı. Tarım ilaçları imalatında kullanılan BHC isimli kimyasal maddenin kullanımının yasaklanmasının ardından, söz konusu maddeler Derince’de Marmara Denizi'ne yakın bir yerde bulunan derme çatma depolarda bekletildi. Bir yanda zehirli atıklar beklerken diğer tarafta, maddenin bertarafına ilişkin çalışmalar yapıldı, ancak bir sonuca varılamadı. Geçen sure zarfında zehirli atıkların bulunduğu depolar, birçok firmaya intikal etmesine rağmen en son Merkim AŞ adlı bir işletmenin mülkiyeti olarak kaldı.
 
24 YILDIR TEHLİKE ARZ EDİYOR
BHC'lerin çok zehirli olduğu ve çevreye önemli ölçüde zarar verdiği konusunda bilim adamlarının görüş belirtmesi üzerine Kocaeli Sanayi Odası (KSO) önderliğinde, 24 yıldır tehlike arz eden bu maddenin, Çevre ve Orman Bakanlığı ile yapılan çalışmalar sonucunda bertarafına karar verdi. Kasım 2006 tarihinde, Çevre ve Orman Bakanlığı, Merkim AŞ, Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi arasında protokol imzalanarak bertaraf çalışması başlatıldı. Yapılan çalışmalarda, zehirli atıkların Türkiye'de bertarafının mümkün olmayacağı görüşüne varılarak, yurt dışında araştırmalar başlatıldı.
Aralık 2006 tarihinde açılan uluslararası ihaleyle en uygun teklifi veren Alman AVG firması ile Nisan 2007 tarihinde sözleşme imzalandı.
 
BİR YILDIR SEVKİYAT YAPILMIYOR
Sözleşme imzalamasının ardından her ay 30-40 ton zehirli atığın sevkiyatı yapılmasına karar verildi. Aynı yıl, deponun kapıları açılarak, paketleme işlemleri başladı ve paketlenen BHC'ler varillerle Almanya'ya götürülmeye başlandı. Geçen 3 yıllık süre içinde 2 bin 500 ton BHC'nin sadece 313 tonu Almanya'ya götürülerek bertaraf edildi. En son sevkiyat Ağustos 2009 tarihinde yapıldı. Geçen süre zarfında bertaraf firması AVG'nin yeni sevkiyat planı Merkim AŞ'ye iletilmesine karşın, Merkim AŞ ekonomik sıkıntıyı gerekçe göstererek sevkiyat yapmadı. Sorun çıkması üzerine AVG firması ile KSO arasında 2007 yılında imzalanan sözleşme feshedildi.
 
BHC'LER KÜRESEL ÇEVRE FONU İLE İMHA EDİLECEK
Zehirli atıkların elde kalması üzerine Çevre ve Orman Bakanlığı tekrar devreye girdi. Merkim AŞ ile ortak bir çalışma yapan Bakanlık, Küresel Çevre Fonu kapsamına alınarak bertaraf işlemini yapmayı planlıyor. Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı, BM Çevre Programı ve Dünya Bankası tarafından yönetilen ortak bir program olan Küresel Çevre Fonu'nu ile yapılacak çalışma sonucu zehirli atıkların ne zaman bertarafına başlanacağı ise bilinmiyor.

11 Eylül 2011 Kocaeli- GündemYÜKLENİYOR