Geçici personele aile ve çocuk yardımı müjdesi

Kamu kurumlarında farklı statüde çalışanların özlük haklarının eşitlenmesi yönündeki adımlara bir yenisi daha eklendi.Şimdiye kadar sadece kadrolu mem...

BÜYÜT

Kamu kurumlarında farklı statüde çalışanların özlük haklarının eşitlenmesi yönündeki adımlara bir yenisi daha eklendi.

Şimdiye kadar sadece kadrolu memurların yararlandığı aile yardımı, önce sözleşmeli memura, ardından da 4-C olarak ifade edilen geçici personele verildi. Böylece düşük maaş alan bu gruptakilerin eline aylık en az 113 lira geçecek. Çocuk yardımı ile bu miktar yükselecek. 4 çocuklu bir aile için 203 liraya kadar çıkacak. 4-C olarak bilinen geçici personel kadrosu, Tekel işçilerinin eylemi ile gündeme gelmişti.

Yaklaşık 70 bin kişi olan 4-C'lilerin eş ve çocuk yardımı almasına ilişkin müjde, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'dan geldi. Memur-Sen'i ziyaret eden Yazıcı, 4-C'lilerin eş ve çocuk yardımı alabilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı hazırlandığını, düzenlemenin en kısa sürede yürürlüğe gireceğini söyledi. Böylece eşi çalışmayan geçici personel, aylık 113 lira eş yardımı alacak. Eş yardımı temmuzda 117 TL'ye çıkacak. Ayrıca 6 yaşından küçük çocukları için 30 TL, 6 yaşından büyükler içinse 15 lira çocuk yardımı ödenecek. Yardım her bir çocuk için ayrı ayrı verilecek. Çocuk sınırlaması da olmayacak.

Tekel işçilerinin de aralarında bulunduğu 4-C'lilere eş ve çocuk yardımı, geçtiğimiz hafta sonu yapılan Memur-Sen'in 4. Olağan Genel Kurulu'nda gündeme gelmişti. Konfederasyonun genel kuruluna katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a iletilen &#394-C'li kamu çalışanlarının eş ve çocuk yardımından faydalanması' isteği, jet hızıyla sonuç verdi. Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu, toplu sözleşme primi, sözleşmeli personele eş ve çocuk yardımı gibi ilk kez uygulanan malî kazanımları elde ettiklerini dile getirdi. Gündoğdu, 4-B ve 4-C'li kamu çalışanlarının kadrolu yapılana kadar, kadrolu kamu çalışanlarının haklarından eşit şekilde faydalanması talebini masaya getirmiştik. Sözleşmelilerle ilgili kısmı, masada kazanıma dönüştürdük. 4-C'li kamu çalışanlarının da bu haktan faydalanabilmesi için sürekli girişimlerde bulunduk. Biz, kamu çalışanları lehine bu kazanımları elde etmek için mücadele ederken ve mutabakat metnine imza atarken, diğer konfederasyonlardan birisi masaya hiç oturmamış, öteki ise masadan kaçmıştı. diye konuştu.

20 Nisan 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR