'İsrail'le anlaşma mecliste onaylanmasın'

SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, Türkiye’nin İsrail’le girdiği normalleşme süreciyle ilgili olarak “Dün gemimize baskın düzenleyip katliam yapan İsrail...

SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, Türkiye’nin İsrail’le girdiği normalleşme süreciyle ilgili olarak “Dün gemimize baskın düzenleyip katliam yapan İsrail yarın TOKİ'nin yaptığı evleri de bombalamaya devam edecektir. Bütün milletvekillerimize sesleniyorum: Bu anlaşma mecliste onaylanmasın” dedi

 

İl binasında düzenlenen toplantıya İl Başkanı Sinan Ejderoğlu’nun yanı sıra İl Müfettişi Nurettin Çelik, İl Başkan Yardımcısı Recep Sarıdoğan ve İbrahim İlhan, ilçe başkanları, il ve ilçe yönetimleri katılım sağladı. Basın açıklamasını yapan İl Başkanı Ejderoğlu, “Unutulmamalıdır ki; dün gemimize baskın düzenleyip katliam yapan İsrail yarın TOKİ'nin yaptığı evleri de bombalamaya devam edecektir. Buradan bütün milletvekillerimize sesleniyorum. Bu anlaşma mecliste onaylanmasın. Oylanacaksa oylamada bu anlaşmaya hayır oyu verilsin” dedi.

 

‘TARİHİ SORUMLULUK’

Toplantıda açıklama yapan SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, “Biz Saadet Partisi olarak bugün burada sıradan bir basın toplantısı yapmak için toplanmadık. Gazete sütunlarında, haber sitelerinde bizim de haberimiz geçsin, reklam yapalım, çok okunalım derdiyle de burada toplanmış değiliz. İstesek; kendimize daha önemli popüler konular da bulabilir, onları da size anlatabilirdik. Fakat bugün öyle bir zamandan geçmekteyiz ki; ülkemiz, milletimiz, İslam alemi ve dünya Müslümanları adına çok ama çok kritik bir süreç yaşanmaktadır ve omuzlarımızda bunun tarihi sorumluluğunu hissetmekteyiz” dedi.

 

‘SESİMİZİ YÜKSELTMEK ZORUNDAYIZ’

Ejderoğlu devamında “Gündemlerin özellikle değiştirildiği, milletimiz ve İslam alemi için hayati önem taşıyan meselelerin insanımızın gözünden ısrarla uzak tutulmaya çalışıldığı şu günlerde bir şeyleri hatırlatmanın, vicdandaki kısık sesleri haykırmanın derdindeyiz. Hepimizin bildiği ve kamuoyundan dikkatlice takip ettiği üzere; devletimiz dünyayı kana bulayan, yeryüzünü kendi emelleri ve menfaatleri uğruna yaşanmaz hale getiren, Ortadoğu'da ve ülkemizdeki sıkıntıların başlıca sebebi olan İsrail’le sözde normalleşme sürecine girmiştir. Biz kuru bir muhalefet için uğraşmıyoruz. Elbette; ülkemiz, milletimiz ve İslam alemi menfaatine olacaksa İsrail’le de gerektiğinde anlaşabilmeli, şartlarımızın kabul edileceği masalara oturabilmeliyiz. Fakat yaşanan gelişmeler İsrail’in menfaatine yarayacaksa buna da vatandaş olarak biz de sesimizi yükseltmek zorundayız” şeklinde konuştu.

 

‘BEBEKLERİN KANINDAN DAHA MI ÖNEMLİ’

Müslümanlara seslenen Ejderoğlu, “Yahudi'ye, İsrail’e destek veriyor diye boykot malları listesine eklediğimiz tüketim maddelerini almayacak kadar hassasiyet sahibi Müslüman kardeşlerimiz: Dönüp bir bakmamız gerekmez mi; bu anlaşmanın neticesinde ne kazandık, neyi kaybettik? Aracılığını yapacağımız doğalgazlar, kazanacağımız dolarlar Filistinli kardeşlerimiz kanlarından, Gazzeli bebeklerin masum yüzlerinden daha mı önemliydi? Bir düşünelim: İsrail’in anlaşmadan sonra Kadir Gecesi bombaladığı Gazze'de beyinleri paramparça edilerek şehit edilen bebekleri bizim oraya götüreceğimiz elektrik ve su yardımları mı kurtaracak? Susturmaya çalıştığımız vicdanlarımıza soralım. Filistin’de nasıl öldürüldüklerini çok iyi bildiğimiz o çocukları yardım filolarıyla gönderdiğimiz oyuncaklar mı yaşatacak? Biz vicdanı olan herkese seslenmek istiyoruz. Bu anlaşma gerçekten bir zafer midir, yoksa hezimetin bir neticesi midir?” diye tepki gösterdi.

 

‘BEKLENTİMİZ İSRAİL’İN ÖZÜR DİLEMESİDİR’

Milletin ve İslam coğrafyasının devletten beklediği şeyin üç maddelik şarttan taviz verilmemesi olduğunu belirten Ejderoğlu, “Nasıl ki; ülkemiz hava sahasını savaş uçağıyla ihlal ettiği için uçağını düşürdüğümüz Rusya'dan ekonomik sıkıntılardan dolayı özür dilediysek, savaş değil; yardım gemisinde, kendi karasularında değil; uluslararası sularda bütün dünyanın gözü önünde katliam yaparak 10 vatandaşımızı şehit eden İsrail’e herkesin duyacağı bir şekilde özür dilemesidir. Tazminat talebi maddemize gelince; şehit olan vatandaşlarımızın ailelerini rencide edici bir şekilde Yahudi vakfı tarafından verilen bir bağış değil; bizzat İsrail hükümeti tarafından verilen tazminat olmalıdır” ifadelerine yer verdi.

 

‘MECLİSTE ONAYLANMASIN’

Son olarak İsrail’in sadece ambargoyu değil ablukayı da kaldırması gerekmektedir diyen Ejderoğlu “Sürekli bombalama, kuşatma altında tutulan Gazze'ye yapılan yardımlar elbette önemlidir. Gazze'ye nefes aldıracaktır. Ancak bu nefes uzun soluklu olmayacaktır. Unutulmamalıdır ki; dün gemimize baskın düzenleyip katliam yapan İsrail yarın TOKİ'nin yaptığı evleri de bombalamaya devam edecektir. Buradan bütün milletvekillerimize sesleniyorum. Bu anlaşma mecliste onaylanmasın. Oylanacaksa oylamada bu anlaşmaya hayır oyu verilsin. Türkiye Büyük Millet Meclisi'miz duyarlı davranıp bu anlaşmayı reddetsin. Daha önce sayın cumhurbaşkanımızın öne sürdüğü 3 maddede ısrarcı olunsun” açıklamasında bulundu.

Serkan BORLAK  

11 Temmuz 2016 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR